Λουβαρος θελω να τον ζευγαρωσω με καναρινι

Συζήτηση με θέμα Λουβαρος θελω να τον ζευγαρωσω με καναρινι, που ξεκίνησε από lizard, στο Forum 'Αναπαραγωγή Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 29 Ιαν 2008.

1. lizard

lizard PB Member Article Writer

εχω εναν αρσενικο λουβαρο και θελω να τον ζευγαρωσω με καναρινι
    παιζει ρολο η διαφορα μεγεθους με το θηλυκο καναρινι;

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Τι ακριβώς εννοείς; Αν παίζει ρόλο που το αρσενικό θα είναι μικρότερο από το θηλυκό ή το αντίθετο;

3. Οπως δεν παίζει η διαφορά μεγέθους ρόλο στους ανθρώπους, δεν παίζει και στα πουλιά. Αλλωστε έχουμε δει κατακαιρούς απογόνους απο τέτοια ζευγάρια.

4. Δεν παίζει κανένα ρόλο.Τα λούγαρα είναι ιδιαιτέρως "ερωτιάρικα" πουλιά μπορεί να σου ζευγαρώσουν & σχετικά νωρίς. Εάν είναι πάνω από χρόνο στο κλουβί & μέσα στο σπίτι.

5. lizard

lizard PB Member Article Writer

σωστα αυτο εννοω οτι το αρσενικο ειναι πολυ μικρο σε σχεση με το θηλυκο

6. kristhegreek

kristhegreek PB New Member

Tα λουγαράκια είναι τα αγαπημένα μου

7. Μην αγχώνεσε καθόλου.Βάλε αρχικά κοντα τα κλουβια τους να γνωριστούν ή βαλτα σε μια ζευγαρώστρα καλύτερα.Και άσε την μητερα φύση να κανει τα υπολοιπα.Εαν υπάρξει ενδιαφέρον θα φανει.Μόνο το κλουβι να είναι μέσα.

8. 8520

8520 PB New Member

το λουγάροΧκαναρίνι είναι ευκολότερο απότο λουγάροΧκαναρίνι???

9. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Ποιά η διαφορά ανάμεσα στα δύο που αναφέρεις??:confused::rolleyes:

10. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Μάλλον ήθελε να πεί Λούγαρο x καναρίνι και Καναρίνι x Λούγαρο.

11. 8520

8520 PB New Member

sorry! ήθελα να πω λουγάροΧ καναρίνι από καρδερίναΧκαναρίνι

12. Isidoros

Isidoros PB New Member

Τα λούγαρα γενικά είναι και η δική μου συμπάθεια.
    Γενικά να ξέρεις ότι το άγριο αρσενικό είναι πιο εύκολο να ζευγαρώσει με το ήμερο θηλυκό.Στην αντίστροφη φάση τα πράγματα είναι πιο δύσκολα.Βέβαια υπάρχουν και οι εξαιρέσεις.
    Στο ζευγάρωμα με θηλυκιά κανάρα δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.Σαν θέλει η νύφη και ο γαμπρός τυφλα να έχει ο πεθερός δεν λένε?
    Γιατί όμως δεν προσπαθείς να ζευγαρώσεις το αρσενικό σου λούγαρο με θηλυκό λούγαρο?

13. 8520

8520 PB New Member

αν υπάρχει κάποιος που να έχει βγάλει λουβο-καναρα ας στείλει ένα post.

14. mortis

mortis Banned

Mε τι χρώματος κανάρα ζευγαρωνει καλύτερα το λούγαρο;;;Με σκουρόχρωμη ή ανοιχτόχρωμη;;;

15. 8520

8520 PB New Member

morti εγώ θα δοκιμάσω με κίτρινη και ο θεός βοηθός.

16. mortis

mortis Banned

Kαλή επιτυχία φίλε αλλά μάθε πρωτα τι χρώμα θυληκιάς αρέσει στα λούγαρα για να έχεις και μεγαλύτερη επιτυχία..

17. Frania

Frania PB Member

Ευτυχως που το δηλωσες :Dγιατι σε αλλη περιπτωση δεν θα μας περνουσε τετοια σκεψη!Παρεπιπτοντως ειναι σκετα αγγελουδια.Οποιος βρει διαφορες να τοπει!:) Ο κουκλος(ελπιζω) στο 5.04 ειναι αυτο πουλεμε ..ολα τα λεφτα!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...