Λειπει η ουρα του κοκατιλ μου

Συζήτηση με θέμα Λειπει η ουρα του κοκατιλ μου, που ξεκίνησε από Billy, στο Forum 'Ασθένειες Παπαγάλων' του PetBirds, 4 Μαρ 2009.

1. Billy

Billy PB New Member

Γεια σας παιδια στο κοκατιλ που εχω απο τον περασμενο αυγουστο λειπει η ουρα του που κανονικα θα επρεπε να ειναι μακρια και ωραια καθως επισης και τα φτερα του ειναι ψαλιδισμενα...τι να κανω...πολλοι μου ειπαν να περιμενω και θα ξαναβγουν...α και οσον αφορα το πεταγμα πεταει σχεδν κανονικα...τι να κανω??? θα ηθελα πολυ να τον δω με ολα του τα φτερα...

2. Lefterhs

Lefterhs PB New Member

Για την ουρά του θα σου πουν οι εμπειρότεροι του forum μας. Αλλά για τα φτερά του μπορώ να σου πω, κάνε υπομονή και θα μεγαλώσουν!

3. Billy

Billy PB New Member

πωσ θα μεγαλωσουν αφου ειναι ψαλιδισμενα...ποσο να περιμενω ακομα...περιμενω 7 μηνεσ σχεδον

4. sophias

sophias PB New Member

αλλάζει με την πτερόρροια δεν μεγαλώνει το κομμένο φτερό ;)
    υπομονή:)!

5. Billy

Billy PB New Member

με την πτεροροια θα πεσουν και τα ψαλιδισμενα??? ουρα γιατι δεν βγαζει???

6. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Κατά την πτερόρροια αλλάζει όλο το πτέρωμα, θα αναπληρωθούν όλα τα φτερά και η ουρά, μην ανησυχείς...υπομονή! ;)

7. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Βεβαια θα πεσουν και τα ψαλιδισμενα. Ολα τα φτερα του θα τα αλλαξει. Θα βγαλει και καινουρια ουρα. Ξερεις μηπως τι ηλικια εχει το πουλακι? Αν φοραει δαχτυλιδι θα το γραφει πανω λογικα.

8. Billy

Billy PB New Member

ναι το δαχτυλιδι γραφει 07 αρα ειναι γεννημενο το 2007...οταν εγω το πηρα αυγουστο του 2008 μου ειπε οτι ηταν 10 μηνων σχεδον αρα τωρα ειναι περιπου 1 μιση χρονων...ξερετε ποτε περναει πτεροροια???

9. Φοίβος

Tο πηρες αρχες η τελη Αυγουστου? Εαν δεν περασε μολις το πηρες τοτε μαλλον μολις την ειχε τελειωσει. Τωρα τελευταια παρατηρησες μηπως αυξημενη πτωση φτερων? Αν οχι μαλλον για τον επομενο Σεπτεμβριο υπολογιζω εγω.

10. Billy

Billy PB New Member

λοιπον τον πηρα τελη αυγουστου και οχι απο τοτε που τον πηρα μονο δυο φορεσ ειδα δυο φτερα του να λειπουν οχι πολυ μεγαλα...και αυτο πριν τα χριστουγεννα...

11. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Ειναι ημερο κι εχει κομενα φτερα;
    Παιδια ειναι πολυς καιρος 7 μηνες να του μεγαλωσουν τα φτερα...
    Πες μας περισσοτερα για τη ζωη του,τη διατροφη του,τη διαμονη του...

12. Φοίβος

Νικη τα κομμενα φτερα δεν ξαναμεγαλωνουν αν αυτο εννοουσες. Πεφτουν και βγαινουν νεα, ολοκληρα.

13. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Ναι Ανεστη δεν το διατυπωσα σωστα,ευχαριστω!
    Οταν πηρα το δικο μου ειχε κομενα φτερα κα τον πηρα Ιουλιο!
    Εδω και 2 μηνες τα εχει βγαλει πληρως ολα κα πεταει κανονικα!
    Πιστευω καποιο προβλημα εχει το κοκατιλ του φιλου μας...

14. Billy

Billy PB New Member

τι προβλημα δηλαδη??? δεν θα περασει πτεροροια???

15. mariah

mariah PB Member

16. Billy

Billy PB New Member

ευχαριστω αλλα δεν με βοηθαει και πολυ...

17. Billy

Billy PB New Member

παιδια σορρυ που σας πρηζω αλλα τι να κανω τελικα για το παληκαρι μου???να περιμενω την πτεροροια???και αν ναι ποτε θα ερθει???αν οχι να παω σε κτηνιατρο να του βγαλει τα ψαλιδισμενα???τι???

18. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

:confused::confused:

19. Billy

Billy PB New Member

το πηρα με κομμενα τα φτερα.αρχικα με φοβοταν αλλα πανω στη βδομαδα ανεβηκε στα χερια μου και τωρα ειναι μονιμα εκει...μονο στο κεφαλι δεν με αφηνει να τον χαιδεψω...μενει σε αρκετα μεγαλο κλουβι τρωει σπορουσ αυγο μαρουλι και στικς...

20. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Αν ειναι ζωηρουλη,παιχνιδιαρικο,εξερευνητικο και με καλη διαθεση,με κανονικες κουτσουλιες δεν νομιζω να χει κατι σοβαρο!Αλλα αν δεν εισαι σιγουρος πηγαινε για καλο και για κακο σε πτηνιατρο να του ριξει μια ματια;))
    Σφυριζει καθολου?

Μοιραστείτε

Φόρτωση...