Λαίμαργα καναρίνια

Συζήτηση με θέμα Λαίμαργα καναρίνια, που ξεκίνησε από kimi, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 1 Οκτ 2008.

1. kimi

kimi PB New Member

Μερικά απο τα καναρίνια μου είναι πολυ λαιμαργα. Μπορεί σε ενα 24ωρο να αδειασουν την ταιστρα. Ετσι τους βαζω καθε μερα καθαρη τροφη. Τι να κανω; Καθε μερα καινουρια; Λετε στο τελος να τα κανω παχυσαρκα;

2. stefanos2007

stefanos2007 PB New Member

Είσαι σίγουρη ότι αδιάζουν την ταϊστρα επειδή τα τρώνε ή τα σκορπάνε έξω από την ταϊστρα?

Είναι πολύ δύσκολο ένα καναρίνι όσο λέμαργο και να είναι να καταναλώσει όλοκληρη ταϊστρα μέσα σε μια μέρα. Θα σκάσει.

3. kimi

kimi PB New Member

Και ομως τρωνε. Και εξω απο το κλουβι βλεπω φλουδες. Τα λαχανικα τα τσακιζουν σε λιγη ωρα. Τοση λαιμαργια δεν εχω ξαναδει.

4. Ελεγξε καλου κακου την κοιλια τους για υπαρξη λιπους πριν να ειναι αργα ...αν δεν το 'χεις ηδη κανει.

5. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Tι ποσότητα τροφής βάζεις στην ταίστρα?? Μια κουταλια της σούπας ή η ταίστρα ξεχειλιζει?? Αν ισχύει το δεύτερο και οντως τρωνε τόσο πολύ και επιπλέον δεν γυμνάζονται, λυπάμια που στο λέω, αλλά ναι θα καταντήσουν παχύσαρκα!

6. kimi

kimi PB New Member

Την ταιστρα σχεδον τη γεμιζω. Τι να κανω; Δεν ειμαι ολες τις ωρες στο σπιτι. Και μαλιστα τους εχω απο 2 ταιστρες. Αμα ειναι να τους βαζω λιγοτερη τροφη.

7. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Πόσα καναρίνια έχεις σε κάθε κλουβί??

8. kimi

kimi PB New Member

Eχω απο ενα.Ειναι ασενικα κ κελαηδανε. Και 2 κοπελες σε ενα κλουβι.

9. nikosk

nikosk PB New Member

Τσεκάρισε για λίπος δεν βλάπτει και βάλε τα πουλιά σε κλουβιά τουλάχιστον 60cm αν μπορείς, με τις πατήθρες σε τέτοια απόσταση που να μπορούν να πετάνε και όχι να πηδούν από τη μια στην άλλη.

10. kimi

kimi PB New Member

Θα κοιταξω αυριο. Τα κλουβια ειναι κανονικα, δεν εχω αλλα κλουβια, ουτε πολυ χωρο για μεγαλυτερο. :) Πρεπει να τα ασχισω γυμναστικη. Αμα ειναι θα του βαλω κουνια.

11. nikosk

nikosk PB New Member

Δεν κάνεις τίποτα με την κούνια θέλουν χώρο να πετάνε και αν τα δεις λιπομένα δίαιτα αν και το χειμώνα λίγο λιπάκι το χρειάζονται.

12. kimi

kimi PB New Member

Θα τους κανω διαιτα. Θα τους δινω λαχανικα κ φρουτακια. Καθε ποτε να τους αλλαζω την τροφη;

13. nikosk

nikosk PB New Member

Τι εννοείς σπόρια θα έχεις συνέχεια.

14. kimi

kimi PB New Member

Καθε ποτε να βαζω καθαρη τροφη; Γιατι αμα ειναι να βαζω καθε μερα θα γινουν μπαλακια.

15. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

kimi διάβασε αν θέλεις το άρθρο Η Διατροφή και η συμβολή της στην καλή υγεία των πουλιών και στη συνέχεια μάζεψε όλες σου τις απορίες και ρώτησε ό,τι θέλεις. Νομίζω πως αρκετές από τις πιθανές ερωτήσεις σου μπορούν να απαντηθουν από το άρθρο. :)

16. 8520

8520 PB New Member

δώσε μείγμα σπόρων που δεν περιέχει κανναβούρι και θα παρατηρήσεις διαφορά η λαιμαργία θα αρχίσει να υποχωρεί.

17. kimi

kimi PB New Member

Τι μειγμα εννοεις;

18. nikosk

nikosk PB New Member

19. 8520

8520 PB New Member

πιστεύω πως σε καλιψε ο νίκος.
    αν δεν βρεις στο εμπόριο από κάποια εταιρία αγόρασε μεμονωμένους σπόρους και κάνε το δικό σου μείγμα.

20. kimi

kimi PB New Member

Εβαλα κ απο αυτος τους σπορος, αλλα η λαιμαργια συνεχιζεται. Παλι καλα που δεν εχουν λιπος. Εχω μαζι 2θυληκα κ το ενα εχει πολυ λαιμαργια, αφου να φανταστειτε πριν καν βαλω τη ταιστρα στο κλουβι εχει πεσει πανω στο αλλο κ του φωναζει.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...