Λίστα με φρούτα που μπορώ να δώσω στη ροζέλα μου

Συζήτηση με θέμα Λίστα με φρούτα που μπορώ να δώσω στη ροζέλα μου, που ξεκίνησε από Erik Markus, στο Forum 'Διατροφή Παπαγάλων' του PetBirds, 20 Ιουν 2014.

1. Erik Markus

Erik Markus PB New Member

Καλημέρα!Ηθελα μία λίστα με τα φρούτα που μπορώ να δώσω στην ροζέλα μου.Σήμερα το πρωί του έδωσα για πρώτη φορά κεράσι.Το έφαγε και έδειξε οτι του άρεσε πολύ αλλά μετά είδα χρώμα στις κουτσουλιές του.Βέβαια μπορεί να είναι φυσιολογικό αλλά θα ήθελα να ξέρω στα σίγουρα.Κάπου μέσα στο forum είχα βρεί κάπου αυτή την λίστα αλλά δεν την βρίσκω σήμερα.

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Μπορείς να δίνεις όλα τα φρούτα και λαχανικά εποχής, με μικρότερες ποσότητες από αυτά που έχουν πολλή ζάχαρη όπως π.χ καρπούζι.
    Λίγα είναι όσα απαγορεύονται όπως το αβοκάντο δες εδώ Απογορευμενα φρουτα και λαχανικα .
    Λογικό είναι να χρωματίζονται τα κόπρανα από το χρώμα των τροφών μην ανησυχείς.

3. Erik Markus

Ευχαριστώ Μαρία!Μετά το καρότο που τρώει και του αρέσει πολύ,ανακαλύψαμε απο εχθές και το κεράσι!Το καλύτερο του με διαφορά!

4. YannisK

YannisK PB Known Member

δοκίμασε και μήλο αν δεν το έχεις κάνει ήδη.

5. Erik Markus

Το μήλο δέν το τρώει και πάρα πολύ.Καμιά τσιμπιά και φεύγει..

6. YannisK

YannisK PB Known Member

οι δικες μου τσακιζουν το μπροκολο!

7. Erik Markus

Δέν έχω δοκιμάσει να του δώσω.Λάχανο που έχω δώσει το έχει φάει και του άρεσε.

8. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Να δίνουμε εκτός από τον ανθό και τα φύλλα του μπρόκολου είναι πιο ωφέλιμα και τους αρέσουν επίσης πολύ.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...