Περιβάλλον Λίμνη Κερκίνη

Συζήτηση με θέμα Λίμνη Κερκίνη, που ξεκίνησε από Georgina, στο Forum 'Chit Chat' του PetBirds, 1 Οκτ 2007.

1. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Λίμνη Κερκίνη

Ένας ιδανικός και εναλλακτικός προορισμός για όσους θέλουν να ξεφύγουν από τους τρελούς ρυθμούς της πόλης, είναι η λίμνη Κερκίνη.

Η λίμνη Κερκίνη βρίσκεται 126χλμ από την Θεσσαλονίκη, στο ΒΔ άκρο του νομού Σερρών. Το τοπίο της λίμνης είναι μαγευτικό και θα σας σαγηνεύσει από τη πρώτη στιγμή. Η περιοχή γύρω απο την λίμνη είναι κατάφυτη από φλαμουριές, φουντουκιές, αγριοτριανταφυλλιές και πολύχρωμα λουλούδια με μεθυστικά αρώματα.

Στο χωριό Κερκίνη εκτός από την διαμονή σας θα μπορέσετε να απολαύσετε πολλές οργανωμένες δραστηριότητες όπως: περίπατοι με άλογα, ορεινή ποδηλασία, βόλτα με κανό και βάρκα και πεζοπορία με μοναδικές διαδρομές προκειμένου να απολαύσετε το μοναδικό της τοπίο, παρέα με τα άγρια πουλιά που υπάρχουν στην περιοχή.

Η λίμνη Κερκίνη θεωρείται ένας από τους σημαντικότερους υδροβιότοπους διεθνούς σημασίας. Περισσότερα απο 300 είδη πουλιών έχουν καταγραφεί στην γύρω περιοχή. Αργυροπελεκάνοι, χαλκόκοτες, πρασινοκέφαλες πάπιες, λευκοτσικνιάδες, νυχτοκόρακες, ροδοπελεκάνοι, ποταμοσφυριχτές, μελισσοφάγοι, χουλιαρομύτες, πελαργοί, θαλασοαετοί, ασημόγλαροι, σκαφοβουτηχτάρια, τσίφτηδες, κραυγαετοί, κύκνοι, φαλαρίδες, είναι μερικά από τα είδη που αναπαράγονται εκει.

Εκτός απο την ορνιθοπανίδα, πολλα είδη θηλαστικών έχουν καταγραφεί στη περιοχή όπως: βίδρες, ζαρκάδια, αγριόγατες, τσακάλια, λύκοι και βουβάλια!

Είναι ένας προορισμός που αξίζει να επισκεφτείτε ακόμα κι αν έχετε μικρά παιδιά. Σίγουρα θα είναι μια εμπειρία που θα τους μείνει αξέχαστη.

Συνημμένα Αρχεία:

2. gozi

gozi PB New Member

A re ti mou tinises , na ise kala

3. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Πολύ καλό θέμα!

Η λίμνη είναι πραγματικά όπως φαίνεται εδώ και ακόμη ομορφότερη. Εκτός από την πολύ καλή περιγραφή συγχαρητήρια αξίζουν και στο φωτογράφο.

4. niktaoys

niktaoys PB New Member

Όντως είναι από τις ομορφότερες λίμνες και πλημμυρισμένη με όλων των ειδών τα πουλιά και φυτά. Όποιος περνά κοντά αξίζει τον κόπο να κάνει μια επίσκεψη. Προσοχή μόνο στον δρόμο περιμετρικά της λίμνης. Την τελευταία φορά που ήμουν εκεί ορισμένα σημεία έλεγαν “περάστε με δικιά σας ευθύνη” :eek:

5. larys

larys PB Member

6. evaluieva

evaluieva PB Member

ειναι δικες μου φωτο :)
    επιλογες απο μια περιηγηση στην κερκινη.
    εχω κατεβασει πολυ την αναλυση κ τις εχω ενωσει σε 5αδες .
    ισως δεν φαινονται καλα..

Συνημμένα Αρχεία:

• 1c.jpg
      1c.jpg
      File size:
      34,9 KB
      Προβολές:
      86
    • 2c.jpg
      2c.jpg
      File size:
      36 KB
      Προβολές:
      81
    • 3c.jpg
      3c.jpg
      File size:
      38,5 KB
      Προβολές:
      79
    • 4c.jpg
      4c.jpg
      File size:
      47,2 KB
      Προβολές:
      71
  7. larys

larys PB Member

Αν τύχη και ξαναπάς,θα σου πω να πας στην καλύτερη ταβέρνα του χωριού.

Θα με θυμηθής.:)

Και φρέσκα και φθηνά

8. αποστολος

αποστολος PB New Member

Μήπως εννοείς τον Μπαρμπανίκο με τα ψάρια στην Κερκίνη ή τον Δέδε στην Ροδόπολή ή τις πέστροφές στα ΠορρόΙα;

9. αποστολος

αποστολος PB New Member

Πραγματικά η περιοχή είναι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ. Σιδηρόκαστρο , Πετρίτσι , Βυρώνεια , το χαμάμ στο Άγγιστρο. Επίσης τα Άνώ και τα Κάτω ΠορρόΙα η Ροδόπολη. Επίσης το τρομερό βουνό Μπέλες με τα τρεχούμενα νερά και το πράσινο καθώς και τα Κρούσια απο απέναντι. Αξίζει να κάνεις το γύρω τις λίμνης και να οδηγήσεις στον παλαιό δρόμο για Κιλκίς απο τα Κρούσια. Απο το Μπέλες και απο τον Αί Γιώργη στα Άνω Πορρόία βλέπεις και την Κερκίνη και την Δοιράνη. Είναι ΤΡΟΜΕΡΑ.

10. Elize

Elize PB New Member

Πήγα να την δώ και εγώ!

Σε μια πρόσφατη εκδρομή που οργανώσαμε με τους φίλους μου στην λίμνη ξετρελλάθηκα.
    Πραγματικά καταπληκτική η λίμνη και δεν την περίμενα και τόσο μεγάλη.
    Και από πουλιά...χόρτασε το μάτι μου :D. Αν και απ'οτι διάβασα θα έχει περισσότερα απο Μαρτιο - Απρίλιο και μετά.

Παρακάτω μερικές φώτο που τράβηξα.

Συνημμένα Αρχεία:

11. Maria Pap.

Maria Pap. PB Member

Πολύ ωραίο θέμα, εκπληκτικές οι περιγραφές της λίμνης, φανταστικές - ονειρεμένες οι φωτογραφίες της! Αληθινά "Οι θάλασσες μας ταξιδεύουν, οι λίμνες μας κάνουν να ονειρευόμαστε"! Ευχαριστούμε!

12. athina

athina PB New Member

ειμαι απο κερκινη και μου αρεση που λεται τοσα ωμορφα λογια για το χωριο μου, σας ευχαριστο ολους

13. Marco

Marco PB New Member

Πολύ όμρφο μέρος φαίνεται, μάλλον πρέπει να το επισκεφτώ σύντομα :)

14. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Πολύ όμορφο μέρος!

15. panos70

panos70 PB New Member

πηγαινω αρκετα συχνα με την οικογενεια μιας και απο εκει ειναι η συζυγος ,η βολτα με το καραβακι και η περιηγηση με τα αλογα ειναι κατι που πρεπει να κανετε αν επισκεφτειτε τι λυμνη ,θα σας μεινει αξεχαστη

16. brand13

brand13 PB Member

Είμαι η σύζυγος του Αχιλλέα και χαίρομαι πολύ και εγώ που σας αρέσει ο τόπος καταγωγής μου.

17. gianniskilkis

gianniskilkis PB New Member

Ένα από τα λάθη που χρεώνω στον εαυτό μου είναι που είμαι τόσο κοντά και δεν πήγα ποτέ !

18. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Είναι εξαιρετικά όμορφο μέρος με φοβερές προσπάθειες ήπιου οικοτουρισμού.
    Αξίζει να το επισκεφτείτε, και μη ξεχάσετε πάρτε και τις φωτογραφικές μαζί σας

P4080061.jpg P4080051.jpg P4080056.jpg P4080059.jpg

Μοιραστείτε

Φόρτωση...