Κόκκινη ψείρα στην αναπαραγωγή

Συζήτηση με θέμα Κόκκινη ψείρα στην αναπαραγωγή, που ξεκίνησε από tarasis, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 5 Ιουν 2016.

1. tarasis

tarasis PB New Member

Φέτος η αναπαραγωγή μας στέφθηκε με αποτυχία, τελικά και στις δύο γέννες η αιτία των θανάτων ήταν η κόκκινη ψείρα.
    Ακούω προτάσεις για την αντιμετώπιση της για του χρόνου. Κρίμα. ....

2. billoss1

billoss1 PB New Member

Καλο κουραγιο...

3. theodr

theodr PB Member

Ποια μέτρα είχες πάρει για την κόκκινη ψείρα ? Είχες κάνει έλεγχο πριν ξεκινήσεις την αναπαραγωγή ?

4. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

5. tarasis

tarasis PB New Member

Κατατοπιστικό το άρθρο. Εχω κοκκινη ψείρα γιατί το πρωί που πέθανε ο νεοσσός και καθως καθάριζα τη φωλιά ειδα τις ψείρες κατα δεκάδες στην τσόχα και στα γυρω γυρω της φωλιας.Το θεμα ειναι οτι εχω αλλο ενα ζευγάρι και περιμένω να σκασουν τα αβγά σε λιγες ημέρες.Πως να την εξολοθρευσω ;

Αυτό που έκαναηταν να ψεκασω τις ζευγσρωστρες,αλλά τελικά φεν ήταν αρκετό.

6. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Η κόκκινη ψείρα, εκτός τι να πω πολύ εξτρήμ περιπτώσεων, δεν φαίνεται έτσι απλά. Μαύρη θα έχεις μάλλον και να το εύχεσαι γιατί καταπολεμάται πιο εύκολα και γρήγορα.

7. billoss1

billoss1 PB New Member

Εαν υπαρχει σε πολυ μεγαλο βαθμο φαινεται και η κοκκινη!αλλα εαν φτασει σε τετοιο βαθμο τοτε δυστυχως τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα!

8. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Εχω την εντυπωση πως το ειδος της ψειρας ενα ειναι. . Κοκκινες ειναι οι μεγαλυτερες. Καποτε ηταν μαυρες.

9. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Για να έχεις μια ολοκληρωμένη γνώση ,διάβασε και αυτό.

10. alicedros

alicedros PB Supporter

11. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Είχε γίνει παλιότερα μια σχετική συζήτηση για προσβολή από ψείρες στην αναπαραγωγή. Διάβασε την με προσοχή γιατί περιέχει αρκετές πληροφορίες που θα βρεις χρήσιμες.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...