Κόκκινες Κουτσουλιές στα 3 από τα 5 καναρίνια μου

Συζήτηση με θέμα Κόκκινες Κουτσουλιές στα 3 από τα 5 καναρίνια μου, που ξεκίνησε από Batist, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 24 Ιαν 2015.

1. Batist

Batist PB New Member

Καλησπέρα!

Έχω στην κατοχή μου 5 καναρίνια. Τα 3 είναι τύπου χρώματος κόκκινα λιποχρωμικά και τα άλλα 2 είναι yorkshire λιποχρωμικά. Αυτό τον καιρό τους δίνω ως τροφή χύμα σπόρους από το petshop η οποία περιέχει και πολύχρωμα μπισκοτάκια και μια φορά την εβδομάδα αυγοτροφή king. σήμερα παρατήρησα ότι οι κουτσουλιές στα 3 από τα 5 έχουν κόκκινο χρώμα (δηλαδή στο χαρτί κουζίνας που χρησιμοποιώ ως πάτο γύρω από το στερεό τμήμα της κουτσουλιάς είναι νοτισμένο κόκκινο). δεν ξέρω αν είναι καιρό έτσι και δεν το χα πάρει χαμπάρι. επισυνάπτω και φωτογραφίες.. Έχετε ξαναδεί κάτι παρόμοιο? Πιστεύετε ότι είναι από τα κόκκινα μπισκοτάκια της τροφής ή φαίνεται να είναι κάποια ασθένεια και τι πρέπει να κάνω σε αυτή την περίπτωση? τα πουλάκια εμφανισιακά φαίνονται υγιή και είναι ζωηρά πάντως.. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνημμένα Αρχεία:

2. alicedros

alicedros PB Supporter

Batist νομίζω πως στην τροφή οφείλεται το χρώμα των κουτσουλιών. Μήπως δίνεις χρωστική ή "βιταμίνες" που πουλάνε στα πετ σοπ, σε διαφανή σακουλάκια και σε ό,τι χρώμα θες?? Τι άλλο δίνεις ή έδωσες? Μήπως έδωσες κάποιο κόκκινο φρούτο ή λαχανικό?

Εγώ λέω να πας μεθαύριο να πάρεις μια συσκευασμένη τροφή! Για 2-3 ευρώ παραπάνω νομίζω πως αξίζει η υγεία των μικρών σου! ;)

*Καλό θα ήταν να αλλάξεις και τα κλαδάκια σε ίσια ή ακόμα καλύτερα σε φυσικό ξύλο!

**Και αν θες βάλε και το όνομα σου στο προφίλ να διευκολύνεις τη συζήτησή μας! :)

3. Batist

Batist PB New Member

δεν τους έχω δώσει τίποτα άλλο. βέβαια να την πω την αμαρτία μου την τελευταία φορά που τους έδωσα τροφή επειδή ήταν πολυκαιρισμένη είχε μαμουνάκια μέσα.. το ξέρω πως ηταν λάθος μου και το μετάνιωσα.. λέτε να έπαιξε και αυτό κάποιο ρόλο? υπάρχει τροφή χωρίς τα κόκκινα μπισκοτάκια για να τη βάλω και να τσεκάρω αν έφταιγαν τα μπισκοτάκια?

ps πρόσθεσα όνομα! :)

4. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Είναι πολύ "μακρινές" οι φωτογραφίες και δεν πολυ-βοηθούν. Επιπρόσθετα αυτής της απόστασης εγώ τις βλέπω κίτρινες και όχι κόκκινες.
    Όμως θα πρέπει να δεις αν στη διατροφή υπήρχαν χρωστικές ή χρωστικά στοιχεία που θα προκαλούσαν κόκκινες κουτσουλιές.
    Σε κάθε άλλη περίπτωση που τα κόπρανα περιέχουν αίμα...θα μιλούσαμε για εξαιρετικά επίφοβη για την υγεία τους κατάσταση.
    Σκέφτεσαι... και απαντάς...

5. Batist

Batist PB New Member

δυστυχώς το σύστημα δε με αφήνει να ανεβάσω ολόκληρες τις φωτογραφίες λόγω μεγέθους και έτσι τις μικρυνα και γι' αυτο φαίνονται μακρινές. υπάρχουν διάσπαρτα ανάμεσα στα σποράκια κάμποσα κόκκινα "μπισκοτάκια".. πιστεύεις ότι μπορεί να φταίνε αυτά ή να είναι κάποια ασθένεια?

6. alicedros

alicedros PB Supporter

Μπατίστα ανέβασε φώτο κοιλιάς και στέρνου για να δούμε ότι όντως είναι υγιή! Και ας φαίνονται υγιή από μακριά μπορεί να μην είναι και να εκδηλώσουν την ασθένεια ξαφνικά και να μην τα προλάβεις...

7. misalouris

Ασφαλώς και ναι. Αν υπάρχουν αυτά που λένε "μπισκοτάκια" ή "χρωματιστές βιταμίνες" μέσα στους σπόρους, είναι και η αιτία αυτών που βλέπεις.
    Καλό είναι τέτοιες χύμα τροφές να αποφεύγονται.

8. Batist

Batist PB New Member

ωραία οπότε από δευτέρα θα πάω σε ένα καλό πετ σοπ να αγοράσω συσκευασμένη χωρίς τα μπισκοτάκια και θα τη βάλω για να τσεκάρω αν το χρώμα στις κουτσουλιές θα παραμείνει! Για να βγάλω φώτο την κοιλιά να βρέξω λίγο τα πούπουλα για να μην εμποδίζουν ή θα κρυώσουν τα καναρίνια ετσι?

9. misalouris

Δεν ξέρω αν χρειάζεται να βγάλεις φωτογραφίες της κοιλιάς του. Είναι άρρωστο? Φουσκωμένο? Χωρίς διάθεση? Αν έστω και ένα είναι ναι... να βγάλεις... αν όχι, δε χρειάζεται.

10. Batist

Batist PB New Member

οχι φαίνονται υγιέστατα!

11. misalouris

Τέλεια.... ησυχία... καλή διατροφή... και παρακολούθηση της συμπεριφοράς του.

12. brand13

brand13 PB Member

Μπατίστ αφού αφαιρέσεις τις χρωστικές τροφές βγάλε φωτογραφία τις κουτσουλιές και για να είναι πιο κοντινή η φωτογραφία αφαίρεσε το χαρτί από τον πάτο του κλουβιού και φωτογράφισέ το.

13. Batist

Batist PB New Member

έγινε παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! θα επανέλθω σε λίγες μέρες με νέες φώτος :)

14. sdc

sdc PB Member

Τέτοιες κουτουλιές δεν κάνουν τα υγιή πουλιά.

15. alicedros

alicedros PB Supporter

Μπατίστα άλλαξε τροφή και αν συνεχίσουν τις ίδιες κουτσουλιές φώτο κοιλιών άμεσα! Να προλάβεις! ;)
    Εύχομαι να φταίει η τροφή!

16. Batist

Batist PB New Member

καλησπέρα παιδιά! τελικά έφταιγε η τροφή 100%! Mε κεχρι 80% χωρις πολυχρωμα μπισκοτακια οι κουτσουλιες σε ολα ηταν φυσιολογικες! το θεμα ειναι να τους ξαναπαρω απο την παλια ή μπορει να τα βλαψει? δλδ παιζει καποιο αρνητικο ρολο στην υγεια τους να ειναι οι κουτσουλιες τους χρωματισμενες απο τα μπισκοτακια?

17. alicedros

alicedros PB Supporter

Φυσικά! Από τη στιγμή που αυτά αποβάλλονται από τον οργανισμό του πουλιού μέσω των κουτσουλιών του σημαίνει ότι είναι βλαβερά ή στην καλύτερη ανούσια για τον οργανισμό του πουλιού, οπότε γιατί να τα δίνουμε?? Άσε που αυτά τα μπισκότα φτιάχνονται από μπαγιάτικα μπισκότα και ό,τι άλλο μπορείς να φανταστείς! Στη φύση τρώνε τέτοια μπισκοτάκια?? :p Να δίνεις μόνο συσκευασμένη τροφή χωρίς χρωματιστά μπισκοτάκια! Χύμα ή συσκευασμένη τροφή για το πουλάκι μας; ;)

18. Batist

Batist PB New Member

Χίλια ευχαριστώ για τη βοήθεια! Θα τους παίρνω χωρίς τότε! Καλή συνέχεια!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...