Κόκαλα σουπιάς στα καναρίνια

Συζήτηση με θέμα Κόκαλα σουπιάς στα καναρίνια, που ξεκίνησε από kostasnio, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 11 Φεβ 2008.

1. kostasnio

kostasnio PB New Member

Mου έφεραν μερικά κόκαλα σουπιάς που μαζεύτηκαν από παραλία μήπως κάποιος φίλος ξέρει αν με κάποια επεξεργασία μπορώ να τα βάλω στα καναρίνια μου.
    Εξ όψεως φαίνετε(όλα) μια χαρά.

2. nivogr

nivogr Banned

Καλησπέρα πως μαζεύτηκαν τα ξέβρασε η θαλασσα ?? Αν σου τα δώσανε ψαράδες τότε όλα καλά μπορείς να τα βάλεις με ενα μανταλάκι στα κλουβάκια αν είναι αρκετά μεγάλα μπορείς να τα σπάσεις στην μέση και κάτι άλλο καλό το κόκκαλο αλλά δεν είναι το μόνο που χρειάζονται τα πουλιά για το ασβέστιο μάλλον δεν είναι αρκετό...

3. kristhegreek

kristhegreek PB New Member

Ξέβγαλέ τα καλά με πολύ γλυκό νερό να φύγει το αλάτι της θάλασσας.

4. Θα τα βάλεις κανά 2 μέρες σε νερό, αλλάζοντάς το 3-4 φορές.
    Έπειτα βράστα & άστα σε καθαρό μέρος να στεγνώσουν καλά.

5. Smokie

Smokie PB Member

Συμφωνώ με τον Χάρη το βράσιμο τους είναι αναγκαίο :)

6. Katerina

Katerina PB Member

Εγω δεν τα βραζω,απλα οπως τα παιρνω απο το ιχθυοπωλειο,τα πλενω καλα και τα κρεμαω στ κλουβι

7. boot

boot PB New Member

Στο νερό πρόσθεσε και ξύδι.

8. dimitris

dimitris PB New Member

Το καλοκαίρι μαζεύω τα σουπιοκοκαλα που βρίσκω στην παραλία ,τα βράζω καλά τα αφήνω στον ήλιο να στεγνώσουν και μετά τα κάνω σκόνη στο μπλέντερ και την παρέχω με την αυγοτροφη μου όλο το χρόνο .
    Βέβαια δεν το προσφέρω στα πουλιά σαν μόνη πηγή ασβεστίου αλλά πιστεύω ότι είναι ένας τρόπος άμεσης και εύκολης λύσης.

9. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

παιδια μην ξεχνατε κατι το σουπιοκοκκαλο δεν το δινουμε για το ασβεστιο του αλλα για τα μεταλλικα στοιχεια που εχει οποτε ειναι περριτο να λεμε συνεχεια για το ασβεστιο μεσω του σουπιοκοκκαλου

10. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

11. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

μακη ναι συμφωνω αλλα οχι και να περιμενουμε μονο απο το σουπιοκοκκαλο να δωσει ασβεστιο στα πουλια μας?υπερβολικο δεν ειναι???

Μοιραστείτε

Φόρτωση...