Κυνήγι African Greys, τι να πεί κανείς...

Συζήτηση με θέμα Κυνήγι African Greys, τι να πεί κανείς..., που ξεκίνησε από volosr, στο Forum 'Φωνές Πουλιών, Βίντεο, Φωτο' του PetBirds, 17 Ιουν 2009.

1. volosr

volosr PB New Member

Μου θυμίζει το ποίημα του Μποντλέρ"Άλμπαντρος"... .

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 25 Αυγ 2016
  2. volosr

volosr PB New Member

Δεν μπορώ να καταλάβω ΤΙ κάνουν οι αρμόδιοι γιά όλες αυτές τις απάτες του internet...έχει γεμίσει το internet με απατεώνες απο Αφρική που υποτίθεται πουλάνε Grey!Αν μπείτε στο ados.gr ας πούμε γίνεται ΚΟΛΑΣΗ.Εγώ έστειλα μηνύματα σε όλες σχεδόν τις Ελληνικές πρεσβείες εκεί μπάς και κάνουν κάτι μ'αυτούς...θα την πατήσει κόσμος...

3. Mpikis

Mpikis PB New Member

Στην ουσία ο πιο κακός φαίνεται ο μαυρος που πιάνει τους παπαγάλους...αλλα στην πραγματικότητα είνια ο μόνος που δεν φταίει...Σε αυτό το κυνήγι αλλοι έχουν τα τρελλά συμφέρντα και αλλοι είναι αυτοί που θησαυρίζουν...ο μαύρος απλά κάνει μια δουλεια για να εξασφαλήσει ένα πενιχρότατο μισθό για να μπορέσει να ζήσει την οικογένεια του...Δε λέω πως δε φταίει καθόλου..αλλα πιστεύω οτι όλοι το ίδιο θα κάναμε αν ηταν θέμα επιβιώσης...δε θα είχαμε τοσο υψηλα την οικολογικη μας συνείδηση...

4. Wind-sa

Wind-sa PB Member

Ειναι σοκταριστικό βίντεο! Οποσ και ενα ντοκιμαντέρ που λέγετε "wilde bird trade".
    Επειδή περιέχει βία και σκληρές εικόνες πολλά site και tv δεν τα επιτρέπουν και δεν τα δείχνουν στο κοινό... ΜΕΓΑΛΗ ΒΛΑΚΕΙΑ KATA TH GNOMH MOY... Αμα ο άνθρωπος θα δει OΛA AYTA και θα καταλάβει τι περνάνε αυτά τα άτυχα πουλιά (που μονο 10% θα φτάνουν σε κανένα pet Shop) κι αμα αυτός ο άνθρωπος δεν ειναι εντελώς βλάκας και εχει μια καρδιά μέσα του δεν θα αγοράσει ποτέ ενα άγριο πουλί...

...το πρόβλημά μασ ειναι οτι ο κόσμος δεν ξέρει τι γίνεται!

5. volosr

volosr PB New Member

Με τον Αλέξανδρο θα διαφωνήσω στο οτι οι μαύροι δεν φταίνε...αυτή τη στιγμή γίνεται χαμός απο απάτες του internet και οι καταγγελίες πέφτουν βροχή!ξέρεις φίλε μου πόσα χρήματα χάνονται μέσω Western Union στην Αφρική???Είναι πολύς κόσμος μπλεγμένος σ'αυτή τη βρωμοδουλειά...

6. Mpikis

Mpikis PB New Member

Ενα λεπτο φιλε εσυ το πας μακρυα και δε διαβασες καλα το ποστ μου.. είπα οτι όλοι είναι μπλεγμενοι αλλα ο τελευταιος που δε φταιει τόσο ενω φαίνεται οτι φταίει αυτος περισσότερος απο όλους είνια ο μαυρος που παέι μέσα στις λασπες να μαζέψει τα πουλία...δεν αναφερθηκα σε αλλους μαυρους...τωρα αν υπάρχουν μεγαλυτερα κεφάλια που έινια και αυτοι σκουροχρωμοι τοτε φταίνε αυτοι περσσοτερο...Σε χώρες τριτοκοσμικές...οπόυ δεν υπάρχει και τόσο ο "ελεγχος" μπορέι να πει ο κάθε "πολιτισμενος"απο τας ευρώπας και αν πεί σε κάποιον καημένο μαυρο ο οποίος δεν έχει στο ηλιο μοιρα αλλα εχει 10 παιδια..:Ανεβα λιγο στο δέντρο και κατεβασε μου αυτα τα μωρα ζακο απο τη φωλιά και θα σου δώσω 10 ευρω θα ανεβει για πλάκα...με 10 ευρω μπορεί να ταισιε ολη την οικογένεια του για κάποιο χρονικο διαστημα...Στην ουσία όμως δε καταλαβα..με τι θέλεις να ασχοληθουμε?στο πόστ σου?
    -με τισ απάτεσ στο ιντερνετ?
    -ή με το παράνομο κυνήγι των πουλιών...
    Ειναι δύο μεγάλα θέματα τα οποία καλό θα ήταν να ήταν σε διαφορετικα πόστ...

7. volosr

volosr PB New Member

κοίταξε φίλε ανέφερες κάτι για τους μαύρους κι έτσι άρχισε η κουβέντα...όσο για το παληκάρι στις λάσπες,δεν θα ασχοληθούμε και πολύ...τώρα για τις απάτες του internet αυτοί που προσπαθούν να εξαπατήσουν τους ερωπαίους προκειμένω να ''πουλήσουν''Grey σίγουρα δεν είναι λευκοί,οι περισσότεροι,έχω εμπειρία απο φίλη!κάνοντας την κουβεντούλα σκέφτηκα να βοηθήσω κάποιον που ίσως σκέφτηκε να ενεργήσει έτσι

8. Wind-sa

Wind-sa PB Member

και λευκοί και μαύροι πουλάνε...και λευκοί και μαύροι αγοράζουνε! Δεν έχει σημασία το χρώμα... αλλα το οτι ΥΠΑΡΧΕΙ ΖΗΤΗΣΗ !

9. volosr

volosr PB New Member

Αυτό ακριβώς...

10. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Την ιδια απορια εχω κι εγω με τον Αλεξαντρο!
    Θελεις να μιλησουμε για τις απατες στο ιντερνετ;Αν ναι τοτε εχεις βαλει λαθος βιντεο!

Σε αυτο διαφωνω!
    Επειδη αυτος ολη μερα κανει παιδια,χωρις να εχει προυποθεσεις να τα ταισει θα την πληρωσουν οι ζακο και το οποιοδηποτε πουλι!
    Οχι!Πρεπει να τμωρηθει αυστηρα!
    Υπαρχουν φυλες στην Αφρικη που ζουν αξιοπρεπως με αυτα που τους προσφερει η φυση!

Εγω καταλαβα απο το ποστ του Αλεξαντρου οτι δεν εχει καποιο προβλημα με τους μαυρους!
    Μαυρους δειχνει το βιντεο για μαυρους υπαρχει συζητηση!

volosr καλα εκανες και το εκανες θεμα αν κι εχει ξανασυζητηθει καπου μεσα στο φορουμ για αγγελιες απατες!

11. Mpikis

Mpikis PB New Member

Ακριβώς έτσι Νίκη γιατι θα με βγάλουν και ρατσιστη στο τέλος...Οσο για τα παιδια...Αν δεν έχεισ τηλεόραση είνια λίγο ζόρικα τα πραγματα...Οτι πρέπει αν τιμωρηθει αυστηρα αυτός... αλλα και ο έξυπνος που του το ζήτησε αυστηρότερα...

12. volosr

volosr PB New Member

Λοιπόν παιδιά όλοι αυτοί οι διάλογοι,βλέπω κατα καιρούς στο forum,παίρνουν λάθος τροπή γιατί η ΚΡΙΤΙΚΗ μας ικανότητα μερικές φορές ξεπερνά τα "όρια"...
    Ξαναλέω λοιπόν...το θέμα ήταν το VIDEO!δεν νομίζω λοιπόν οτι είναι τρομερό έγκλημα να αναφέρουμε,στο ίδιο θέμα,τι έγινε???,και μιά άλλη πτυχή του θέματος...πιστευώ είναι καλύτερα ν'ανταλάσουμε απόψεις απο ό,τι κριτικές πάνω σε κάποιες δεύτερες σκέψεις μας...δεν δίνουμε πανελλαδικές,κουβέντα κάνουμε...

13. Alexandros

Alexandros PB Member Article Writer

Signomi pedia ala den kataferane mexri tora na stamatai to piasimo poulion stin Ellada, prin tin porta sas, tha pistebete tha gini kati stin Afriki ???

14. volosr

volosr PB New Member

Φίλε Αλέξανδρε έχεις δίκιο,δεν ήταν αυτός όμως ο σκοπός που ανέβασα το youtube.Φυσικά και δεν θα σταματήσει αυτό,πόσο μάλλον απο εμάς...απλά είδα τη''φύση''του Grey,τους λαθροκυνηγούς του,με στεναχώρησε και σκέφτηκα να το δείξω και σ'εσάς...

15. LEOPAS

LEOPAS PB New Member

αναθεμα στους βλακες που για να βγαλουν χρημα κανουν αυτα που κανουν.

16. Ladonna

Ladonna PB New Member

Είναι κι ένας από τους λόγους που έχουν διαδοθεί τόσο οι γκρίζοι παιδιά... τους έφερναν με το κιλό από αφρική... Η κατάσταση ήταν χειρότερη στο παρελθόν. Ακόμη όμως είναι χάλια...

17. blackholesun

blackholesun PB New Member

Το προβλημα και η ουσια ειναι οτι οι μαυροι ειναι το κλειδι της μηχανης που βαζουν καποιοι για να την ξεκινανε, χωρις τους μαυρους κανενας εντος εισαγωγικων επειχιρηματιας δεν θα πηγαινε να τους πιασει μονος του, οποτε ταπεινη γνωμη δικη μου οι βασικοι ΦΤΑΙΧΤΕΣ που δημιουργουν την αλυσιδα ειναι οι μαυροι, μπορουμε να κανουμε κατι παντος, να ειμαστε πιο πολυ προσεχτικοι στην αγορα τους.

18. Diamante de gould

Diamante de gould PB New Member

Οι ανθρωποι εκει ειναι οι τελευταιοι που φταινε. Μονο για να πλουτησουν δεν το κανουν. Ειναι αμορφωτοι και φτωχοι χωρις σχεδον καμια δυνατοτητα επαγγελματικης εξελιξης και ολα αυτα απλα επειδη ετυχε να γεννηθουν εκει και οχι εδω. Οι περισσοτεροι σιγουρα το κανουν για να δωσουν ενα κομματι ψωμι στα παιδια τους τα οποια οπως καποιος ανεφερε ειναι πολλα επειδη το σεξ σε μια τετοια χωρα ειναι απο τις λιγες απολαυσεις που τους εχουν απομεινει και η λεξη προφυλαξη δεν ειναι ιδιαιτερως δημοφιλης εκει για λογους που και παλι δεν φταινε οι ανθρωποι εκει. Τα παιδια δεν ειναι πολλα επειδη ξερουν οτι θα εχουν πολλους Ζακο να τα θρεψουν.
    Οι ΦΤΑΙΧΤΕΣ λοιπον δεν ειναι οι ΜΑΥΡΟΙ οπως λες. Το καταναλωτικο κοινο δημιουργει τον νομο της ζητησης. Απλα οι ανθρωποι εκει μαζευουν τα ψιχουλα μιας Δυτικης και οχι τριτοκοσμικης, Αγορας μπας και τα παιδια τους πεινασουν μια μερα λιγοτερη.

Και η Αφρικη δεν ειναι η γη της επαγγελιας για να εχει σιγουρα εισοδηματα απο αλλες ασχολιες ολος αυτος ο κοσμος. Πολυ καλα κανουν. Ακριβως οσο καλα κανανε και οι προγονοι μου επι Κατοχης οταν πιαναν με παγιδες κοτσυφια και αλλα ωδικα για να φανε.

19. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

μια αφελής ερώτηση: γιατί ανθεί το εμπόριο των άγριων ζακό αφού εκτρέφονται τόσο πολλοί στις "πολιτισμένες" χώρες?
    συμφωνώ με τον Αλέξανδρο για τις αμέτρητες καρδερίνες, λούγαρα και δεν ξέρω τι άλλο "πιάνουν" οι συμπατριώτες μας και τέλος αφού έχουμε την πολυτέλεια να κρίνουμε τους πεινασμένους απ τους καναπέδες μας ας το κάνουμε με περίσκεψη

20. blackholesun

blackholesun PB New Member

Τοτε φιλε μου κατσε και βλεπε τα αισχη τους, και αν ποτε παρεις τετοιον παπαγαλο και σου παθει κατι μην απορησεις ΓΙΑΤΙ ? οποτε οταν βλεπουμε κινεζους να κοπανανε σκυλακια στο μαρμαρο και οταν τους ρωταμε γιατι το κανατε αυτο ? και σου λενε μετα γιατι δεν εχουν να φανε τα παιδια μου , καλος.. Αν καθομαστε και δεν κανουμε τιποτα, αν ολοι ηταν σαν εσενα και λεγανε καλα κανουν, τοτε δυστυχως φιλε μου θα ειμασταν ολοι νεαντερταλιστες και πρωτογονοι, υπαρχουν σιγουρα και αλλες λυσεις.
    Δεν ειναι λογια επιβολης , ειναι λογια απογοητευσης

Μοιραστείτε

Φόρτωση...