Κούνια με πλατιά βάση για παπαγαλάκια

Συζήτηση με θέμα Κούνια με πλατιά βάση για παπαγαλάκια, που ξεκίνησε από Νίκος Υ, στο Forum 'Ιδιοκατασκευές, Παρουσιάσεις Εκτροφείων' του PetBirds, 31 Αυγ 2016.

1. Νίκος Υ

Νίκος Υ PB Member

Παρατηρώντας ολοένα και περισσότερο την ανάγκη των πουλιών να κάθονται σε πλατιά πατούρα για να ξεκουράζουν τα πόδια τους ( είχε νομίζω συζητηθεί σε θέμα του Ερνέστο), τους έφτιαξα μια τύπου κούνια! Αύριο θα την βάλω στο κλουβί, να δω αντιδράσεις! Το στάντ πάντως, εκτός από την αρχική επιφυλακτικότητα, τώρα το τιμάνε δέοντως! :)!

Συνημμένα Αρχεία:

• image.jpeg
      image.jpeg
      File size:
      56,4 KB
      Προβολές:
      41
    • image.jpeg
      image.jpeg
      File size:
      54,9 KB
      Προβολές:
      35
  2. Sissy

Sissy PB Senior Member

Ωραία ιδέα Νίκο!!είμαι σίγουρη πως θα τιμήσουν την έξυπνη κατασκευή σου!!:thumbsup:

3. Panagiota.

Panagiota. PB Known Member

Μπράβο σου Νίκο!! Μετά την τοποθέτησή της στο κλουβί θα περιμένουμε νέες φωτογραφίες. Τι ξύλο χρησιμοποίησες; Πολύ καλή δουλειά!!

4. Αλεκομανα

Αλεκομανα PB New Member

Ανυπομωνω να κατέβω Αθηνα να παω σε ένα σωστο πετ σοπ! Το μόνο που έχει να ζηλέψει ο Μαικλ απο εσας είναι τα παιχνίδια καθως στον Εβρο και στην Βοιωτια υπαρχουν μονο μεγαλοι παπαγαλοι...
    Και δεν εχω τα ''χερια της Σισσυ και του Νικου Υ:p κ.α

5. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Έξυπνη κατασκευή. Εικάζω πως θα έχει την ανάλογη αποδοχή.
    Θα περιμένουμε ενημέρωση.

6. Νίκος Υ

Νίκος Υ PB Member

Εννοείται Γιώτα μου! Αύριο κιόλας, το μόνο που με προβληματίζει είναι σε ποιο σημείο θα το βάλω! Φοβάμαι ότι αρχίζω να το μπουκώνω το κλουβί ! :thumbsdown: Το επάνω που είναι σαν σκάλα είναι από μια παλιά πιάτο θήκη, οι κόντρες είναι καβίλιες, και η πατωσιά απλό σανιδάκι!

7. Sissy

Sissy PB Senior Member

Αν δεις τα :pσκούρα, βάλε καμιά φωτογραφία να σου πούμε ιδέες:D
    Θα μπορούσες πχ ν΄αφαιρέσεις το πάνω μέρος και να το στερεώσεις με άλλο τρόπο, αν δεν υπάρχει αρκετός χώρος....:)

8. Νίκος Υ

Νίκος Υ PB Member

Άντε καλέ που θα δώσεις ένα σκασμό λεφτά για τέτοια πράγματα! Πες τι θες, δώσε και διαστάσεις να στο κάνω! Ένα αρχηγό έχουμε γαμώτο!!!! Δεν θα είναι επαγγελματικό βέβαια αλλά ντάξει κάτι θα λέει!

Ευχαριστώ παιδιά, και γω το ελπίζω! Εντωμεταξύ του τύπου κούνια πάει στο ότι την έκανα να μην κουνάει τόσο, διότι έχω και την φοβία της μικρής!!!:rolleyes:

Ο ενδοιασμός μου είναι αν θα το βάλω παράλληλα στην στενή πλευρά, αλλά μάλλον θα τους κόβω τον χώρο πετάγματος, η παράλληλα στο μήκος του κλουβιού! Αύριο φωτό, και κάθε ιδέα ευπρόσδεκτη ! ;):thumbsup:!

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 1 Σεπ 2016
  9. Sissy

Sissy PB Senior Member

Αυτό σκεφτόμουν κι εγώ....
    Εγώ θα πρότεινα να μην κουνάει καθόλου, γιατί είναι πλάτωμα και τα πουλιά θα έχουν ανάγκη να είναι σταθερό το μέρος που πατούν για να ισορροπήσουν.
    Αντίθετα στις κούνιες που κουνιούνται τα ποδαράκια τους γραπώνουν-αγκαλιάζουν την πατήθρα οπότε μπορούν να έχουν ''άλλη'' σταθερότητα;)

10. Νίκος Υ

Νίκος Υ PB Member

Σωστότατο!!!!! Αυτό δεν το είχα σκεφτεί! Αν και είναι ανεπαίσθητη η κίνηση, ένα σφιξηματάκι στις βίδες και είναι τζετ! :thumbsup:

11. Eleni pepper

Eleni pepper PB Member

Τελειαααα κουνιααααα μπραβοοοο τωρα θελουμε ολη τετοιααα χαχχαχαχα μας εδωσες ιδεαααα:D:p:)

12. alicedros

alicedros PB Supporter

Όμορφη κούνια!!!! Την έχεις ψεκασμο για καλό και για κακό για τα εξωπαρασιτα???

13. Νίκος Υ

Νίκος Υ PB Member

Ώχο!!!!! Έφαγε ψέκασμα με ταμπερνίλ Αλίκη! Το κακό είναι ότι πήγα να την κάνω υπερπαραγωγή, και όπως και να την βάλω κλείνει πολύ το κλουβί. Μάλλον θα την τροποποιήσω λίγο!

14. misalouris

Θα την μικρύνεις ή θα αλλάξεις το σχέδιο?

15. Νίκος Υ

Νίκος Υ PB Member

Μάλλον θα βγάλω την σχάρα από πάνω και θα την προσαρμόσω σε πατήθρα Γιάννη! Έχω κάνα δυό ιδέες για δοκιμή το απόγευμα!

16. misalouris

Θα περιμένουμε φωτογραφίες των δοκιμών και αν υπάρχει και τελικό συγκριτικό συμπέρασμα.

17. Νίκος Υ

Νίκος Υ PB Member

Έφτασεεεεεεε! Εδώ βλέπουμε το απλό και το απλούστερο που τελικά είναι και τα καλύτερα τελικά! Όχι τόσο ωραία, αλλά πιο πρακτικά! Η φωτό μέσα στο κλουβί δεν είναι καθαρή ελπίζω σε μια αύριο με τα πουλιά επάνω!

Υ.Γ φωτό δεν έβαλα!!!!!!! :thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown::oops::faceplm!

Συνημμένα Αρχεία:

• image.jpeg
      image.jpeg
      File size:
      58,2 KB
      Προβολές:
      31
    • image.jpeg
      image.jpeg
      File size:
      71,6 KB
      Προβολές:
      29
  18. ilie mp

ilie mp Daily Active Member

Πωπω καταπληκτικη δουλεια Νικο .
    Περιμενουμε νεες φωτο με την τοποθετηση :D

19. misalouris

Να υποθέσω πως αυτή θα είναι και η τελική του μορφή?

20. Νίκος Υ

Νίκος Υ PB Member

Τελικά ναι Γιάννη! Το άλλο μπαίνει στο "μουσείο" για μελλοντική χρήση! Ίσως εξωτερική. Αυτό μένει μέσα, με ίσως αλλαγή θέσης! Θα το δω αύριο........

Μοιραστείτε

Φόρτωση...