Κοφτερο ραμφος στο caique μου

Συζήτηση με θέμα Κοφτερο ραμφος στο caique μου, που ξεκίνησε από melagio80, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 26 Φεβ 2015.

1. melagio80

melagio80 PB Member

Καλησπερα σε ολους!
    Θα ακουστει το προβληματακι μας λες και ειμαι πρωταρα αλλα το ραμφος του μικρου μου ειναι κοφτερο και μεγαλωνει. Το καλοκαιρι τον πηγαμε στον κτηνιατρο οπου με καποια ναρκωση του το τροχησε ομως δε θελω να περασει ξανα τα ιδια. Δεν ακουμπαει ουτε την πετρα του,ουτε σουπιοκοκκαλο. Τι αλλο θα μπορουσαμε να κανουμε;

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Εσύ με χαρτόλιμα προσπάθησες να το λιμάρεις;
    Μεγαλώνει εννοείς προς τα κάτω και θέλει κόψιμο; Έχω το ίδιο πρόβλημα με την μία ροζέλλα μου και της το κόβω που και που με πενσάκι νυχιών. Λίγο βέβαια κάθε φορά γιατί φοβάμαι μην κάνω ζημιά. Μετά ή το λιμάρω ελαφρά, ή φροντίζω να το κόψω τριγωνάκι με δύο κοψίματα.

3. melagio80

melagio80 PB Member

Ναι προς τα κατω Μαρια! Εν τω μεταξυ οταν θελει να βγει απο το κλουβι λιμαρει καλα το ραμφος του στα καγκελακια με αποτελεσμα να γινονται μαχαιρια... Αλλα να το κοψω με πετσακι οχι,φοβαμαι! Δεν καθεται και φρονιμος.

4. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Τον δικό μου τον τυλίγω με πετσέτα και του κρατάω το κεφάλι το οποίο δεν είναι και όλο ελεύθερο με το αριστερό μου χέρι. Του δίνω μία μπατονέττα αυτιών στο στόμα, έτσι προεξέχει κιόλας το άνω μέρος και προσεκτικά εννοείται και με πολλές προσπάθειες το κόβω. Δεν γίνεται αλλιώς.

5. Foudoukos

Foudoukos PB New Member

Τα ξυλινα παιχνιδια δεν βοηθανε??

6. melagio80

melagio80 PB Member

Μπα...καθολου.

7. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Κι ομως πιστευω οτι βοηθανε πολυ. Δεν εχω ακουμπησει ουτε μια φορα κανενα απο τα ραμφη των πουλιων μου. Αυτο πιστευω οτι οφειλεται στο μασημα ξυλου που λατρευουν και περα απο τα παχνιδια τους, τους δινω φρεσκα κλαδακια για μασημα σχεδον καθημερινα οπως και στη βρωση καρπων με τα κελυφη τους οπως αμυγδαλα, καρυδια, καρπους φοινικα που το εσωτερικο τους ειναι αρκετα σκληρο, κουκουναρια πευκων κ.α.

Θα μου πεις που θα τα βρει αυτα καποιος στην Αθηνα... Τουλαχιστον τα ξυλινα παχνιδια να μην λειπουν ποτε απο το κλουβι αλλα και η ενθαρρυνση να παιζει αρκετα με αυτα νομιζω θα βοηθουσε πολυ.

Επι του θεματος τωρα, καταρχην πιστευω πως το ραμφος ειναι φυσιολογικο απο την περιγραφη σου ως "κοφτερο" διοτι ετσι πρεπει να ειναι. Η φυση προνοησε ωστε να μπορει να τρωει αυτα που πρεπει. Αν τωρα θελεις να το μικρυνεις επειδη μακραινει γρηγορα(μου φαινεται μικρο το διαστημα απο το καλοκαιρι ως τωρα για να εχει μακρυνει πολυ) και το πουλακι σε αφηνει να το πιασεις και να το χειριστεις τοτε, θα σου προτεινα να κανεις οπως σου ειπε η Μαρια, ενα καλο λιμαρισμα με χαρτολιμα. Πιστευω θα διορθωθει ευκολα. :)

8. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Εχω αμυγδαλιες, εχω φοινικα, εχω πευκα και κουκουναριες (οι κουκουναριες εχουν και τα σπορια οποτε μπορει να ναι καλυτερα!)

Αν θελετε μπορειτε να μου πειτε να σας προμηθευσω!

9. Φοίβος

Σαφως και με τα σπορια μεσα εχουν περισσοτερο ενδιαφερον για τα πουλια κι ειναι και καλη τροφη. Ανοιχτα αλλα και κλειστα κουκουναρια επιτρεπονται. Μιραντα, εγω τα εχω αφθονα εδω που μενω, οσοι δεν μπορουν να τα βρουν στην Αθηνα, μπορειτε να συνεννοηθειτε. ;)

10. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Βεβαιως, γι'αυτο το εγραψα, οποιος θελει να το δει. Με φανταζεσαι στο μετρο με μια σακουλα κουκουναρια??? χαχααχ

11. melagio80

melagio80 PB Member

Μα μισο λεπτο.... Κουκουναρι πχ που μπορω να το βρω στο δασος;;;
    Για την ωρα το ραμφος δεν εχει μεγαλωσει πολυ ομως ειναι κοφτερο...φιλακια δινει και σε γρατζουναει ο ασουμπαλινος!

12. Φοίβος

Bρε Ιωαννα, ιδεες σου εδωσα. Σιγουρα κι εκει θα βρεις καπου.π.χ. στα Βασιλικα κτηματα οπου ας πουμε παιρνουν μια καθαροτερη ανασα και δεν θα ειναι φουλ στο καυσαεριο.

Φιλακια παντως που να καταλαβαινεις το κοφτερο ραμφος δεν ειναι ακριβως φιλακια, λιγο αγαρμπα θα τα ελεγα. :p

13. melagio80

melagio80 PB Member

Μα ο μικρος πιανει και χειλη μαζι...για να το νιωθουμε καλα το φιλι!
    Θα δοκιμασω κουκουναρακι. Σας ευχαριστω!

14. dadj

dadj PB New Member

εμένα απολαμβάνει να παίζει με το κέλυφος απο σκληρά αμύγδαλα κ καρύδια κ να τα ροκανίζει. Αν πρόκειται γ κέρασμα με τον καρπο μεσα του τα δινω μισοσπασμένα.

15. Φοίβος

Aρα δεν φταιει το ραμφος, ο τροπος του φταιει. ;)

16. melagio80

melagio80 PB Member

Ουπς....λες;
    Παντως θα δοκιμασω τα κουκουναρια
    Και στον Πριμο αρεσει αλλα βαριεται αμεσως.
    Γενικα δεν παιζει με τα παιχνιδια του,προτιμαει να κυνηγαει τα ποδια μας οταν ειναι εξω,να παιρνει την καλτσα που του δινουμε και χοροπηδωντας να την κρυψει πισω απο την πορτα...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...