Κουτσουλιες στην ουρα του καναρινιου

Συζήτηση με θέμα Κουτσουλιες στην ουρα του καναρινιου, που ξεκίνησε από Ariadnh, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 29 Δεκ 2014.

1. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Ενα καναρινι μου, το βρηκα φουσκωμενο και γεματο κουτσουλιες στην ουρα.. Το πηρα και το εφερα στο σπιτι.. Ειμαι στην διαδικασια κατασκευης κλουβιου- δωματιου για να μπουν εκει ολα τα κλουβια μου για καλυτερη προστασια απο το κρυο ..

Ποια η επομενη κινηση; Για να μην πεθανει; Δεν τρωει, δεν πινει.
    image.jpg
    Φωτογραφια του.. Ποναει..

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Αριάδνη να τα πάρεις και να το βάλεις σε ένα χώρο με αρκετή ζέστη, κοντά σε σώμα - πηγή θερμότητα, ασφαλώς όχι να "καεί" αλλά να έχει αρκετή ζέστη.
    Να δώσεις με μια σύριγγα έστω και με το ζόρι να φάει ... ίσως λίγη κρέμα ταΐσματος των νεοσσών αν δεν τρώει μόνο του (μου φαίνεται και πιθανό) και να δώσεις νερό με ηλεκτρολύτες (φακελάκι almora) από φαρμακείο.
    Ακόμη να φροντίσεις να βρεις κάποιο γιατρό .... Πτηνίατροι, Ειδικευμένοι στα Πτηνά Κτηνίατροι | PetBirds και να το πας.
    Ελπίζω να ανακάμψει γρήγορα ... θα περιμένω νέα σου.

3. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Τον εχω βαλει καπου και ζεσταινεται.. Του εχω δωσει ηλεκτρολυτες απο το στομα (το ειχα διαβασει παλια απο το φορουμ).. Αλλα τιποτα.. Η κοιλια του απο κατω είναι μαυρη. Τωρα για πτηνιατρο στην Κυπρο ειναι λιγο δυσκολο. Ποναει πολυ, τα ματια με δυσκολια τα ανοιγει. Εχω μια αντιβιωση που λεει πως ειναι για διαρροια. Λεγεται Sivotine - beaphor. Να την βαλω; Δεν το βλεπω να αντεχει για πολυ.

4. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Αν θες την άποψή μου δύσκολα θα βγάλει τη σημερινή βραδιά... λυπάμαι που το λέω αλλά δείχνει σε πολύ κακή κατάσταση. Δεν ξέρω αν μπορεί να έχει επαναφορά χωρίς γιατρό.
    Αφήνοντας κάθε αναστολή μου λόγω της επικινδυνότητας της κατάστασης και μια και δεν υπάρχει γιατρός ας του δώσεις γενική αντιβίωση (και η Sivotine είναι μια από αυτές) και να παρακαλάμε να έχει στις ενδείξεις της....αυτή την άγνωστη ασθένεια που βασανίζει το πτηνό. ...

5. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Θα κανω οτι μπορω για να το κρατησω. Σε ευχαριστω

6. konstam

konstam PB New Member

Αν έχει βουλωσει η έξοδος του από της κουτσουλιές πιάσε τον και κάνε τον μπάνιο (εκεί που έχει τις κουτσουλιές) γιατί αλλιώς δεν θα ξεβουλωσει και ο δικός μου το πάθαινε

7. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Απο κατω ειναι καθαρος. Μονο η ουρα του ειναι λερωμενη. Δεν θελω να του βαλω νερο πανω.. Μην κρυωσει περισσοτερο. Μολις αλλαξει λιγο ο καιρος αυτο γινεται.. Μακαρι να ζησει.

8. konstam

konstam PB New Member

Οκ νόμιζα πως είναι λερωμενος από κάτω... Ελπίζω να τα καταφερει :)

9. passenger

passenger PB New Member

Μακάρι όλα να πάνε καλά και να μας διαψεύσει γιατί είναι σε πολύ επικίνδυνη κατάσταση :(

10. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Μολις πεθανε.

11. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Κρίμα :(

12. gianniskid

gianniskid PB New Member

Διαβασα το θεμα απο τους πρωτους αλλα δεν εχω καναρινια.σχεδον ετσι γινεται σχεδον σε ολλες αυτες τις περιπτωσεις .λιπάμαι πολυ

13. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Εγω να δεις ποσο λυπαμαι.. Με τα καναρινια δεν το χω... Ελπιζω το δωματιο - κλουβι που φτιαχνουμε να εχει αποτελεσματα.. Να στε καλα ολοι

14. alicedros

alicedros PB Supporter

Αααχχχ βρε Αριάδνη μου λυπάμαι πολύ! :(

Δεν είχε δείξει καθόλου δείγματα ότι είναι άρρωστο??

15. konstam

konstam PB New Member

Κρίμα πολύ... Τώρα δεν είναι ούτε κουρασμένο ούτε τίποτα. Και το δικό μου σήμερα έφυγε. Πραγματικά λυπάμαι.

16. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Αλικη μου, οχι.. Ισως να μην τα παρατηρω το ιδιο με πριν. Ισως να ειχε συμπτωματα και να μην τα προσεξα. Παλια καθομουν με τις ωρες και τα εβλεπα να πετανε μεσα στο κλουβι.. Με ηρεμα ολο αυτο. Τωρα δεν εχω τον χρονο, βρεχει κ.α.

Εβαλα ηλεκτρολυτες στο κλουβι που ειναι και τα αλλα.. Καθησα και λιγο και τα εβλεπα. Δεν ειδα καποιο να μην φαινεται καλα.. Ελπιζω να εχω δικαιο.

17. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Εφόσον ζουν σε μεγάλη κλούβα είναι λογικό να κρύβουν μέχρι τελικής τις ασθένειές τους. Ίσως γι' αυτό δεν σου έδωσε την ευκαιρία να παρατηρήσεις κάποια σοβαρή αλλαγή συμπεριφοράς.

18. geo_ilion

geo_ilion PB New Member

λυπαμαι πολυ για το καναρινακι σου

Μοιραστείτε

Φόρτωση...