Κουρκουμας για τον χρωματισμό κίτρινων καναρινιών

Συζήτηση με θέμα Κουρκουμας για τον χρωματισμό κίτρινων καναρινιών, που ξεκίνησε από Theofilos-Xanthi, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 8 Μαρ 2015.

mgerom
Best Answer mgerom, 8 Μαρ 2015
Το χρώμα που δίνει ο κουρκουμάς είναι ένα χρυσο -κίτρινο .Αυτό είναι χρώμα ακατάλληλο για εκθεσιακά πουλιά . Αυτά, πρέπει να είναι όσο το δυνατόν πιο... Ολόκληρο το Post
  1. Theofilos-Xanthi

Theofilos-Xanthi PB New Member

Καλησπέρα

Παρακαλώ γνωρίζει κανείς αν ο κουρκουμας μπορεί να χρησιμοποιηθεί στη διατροφή για τον χρωματισμό κίτρινων καναρινιών

Ευχαριστώ

2. Best Answer:
    Post #250195 by mgerom, 8 Μαρ 2015
  3. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Αν δεν πρόκειται για εκθεσιακά κίτρινα πουλιά και βέβαια μπορεί να χρησιμοποιηθεί . Αν πρόκειται για πουλιά όμως που πρόκειται να εκτεθούν σε κρίση, ΟΧΙ.

4. Theofilos-Xanthi

ευχαριστω για την απαντηση δεν καταλαβαινω ομως γιατι
    (συγνωμη αν δεν καταλαβαινω κατι που ισως ειναι αυτονοητο για εσας ειμαι ερασιτεχνης κ νεος στον χωρο των καναρινιων)

5. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Ψήφοι: 1
    Το χρώμα που δίνει ο κουρκουμάς είναι ένα χρυσο -κίτρινο .Αυτό είναι χρώμα ακατάλληλο για εκθεσιακά πουλιά . Αυτά, πρέπει να είναι όσο το δυνατόν πιο ΛΕΜΟΝΙ και όχι χρυσά .

mgerom, 8 Μαρ 2015
    Best Answer
  6. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση...
    Γιατί θέλεις να τα ταΐσεις με τον κουρκουμά?

7. Theofilos-Xanthi

.. για να πετυχω το εντονο κιτρινο (με τον φτωχο συλλογισμο μου)

Οι απαντήσεις με κάλυψαν

8. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Και ποιός μας λέει ότι θα το φάνε ?...Έχει πικάντικη γεύση.

9. Theofilos-Xanthi

.

.ίσως μέσα στην αυγοτροφη -δεν γνωρίζω τις αναλογίες- απλά διαβασα τις ιδιότητες κ τα οφέλη για τον άνθρωπο.

10. misalouris

Ok ... καλύφθηκα...

11. Theofilos-Xanthi

παιδια καλησπερα
    Εχω ενα ζευγαρι κιτρινα καναρινια (αγορασμενα απο πετ της περιοχης μου) εχουν 4 αυγα περιμενω νεοσσους 23-24/3 (οταν κ αν βγουν) θελω να μαθω φυσικους τροπους να τονισω το κιτρινο χρωμα.
    Ρωτησα κ εμαθα για τον κουρκουμα ξερει κανεις αλλες φυσικες πηγες χρωματισμου του κιτρινου.
    ευχαριστω .

12. misalouris

Νομίζω πως όσοι βάφουν κίτρινα καναρίνια το κάνουν με χρωστικές .... και κανένας φυσικός τρόπος με τη λήψη τροφής δεν μπορεί να το ανταγωνιστεί...

13. Theofilos-Xanthi

ευχαριστω για την απαντηση αλλα....στην φυση πως επιτυχανεται το κιτρινο χρωμα??

14. ianos

ianos Daily Active Member

Θεόφιλε, έχω την αίσθηση ότι σε μεγάλο βαθμό επιτυγχάνεται με τη λήψη λουτεΐνης, μιας φυσικής χρωστικής που εμπεριέχεται σε διαφορά χορταρικά. Αν θέλεις διασταύρωσε το στο διαδίκτυο και τσέκαρε σε ποια είδη υπάρχει περισσότερο, αλλά μη δώσεις χορταρικά το πρώτο δεκαήμερο των νεογέννητων.

15. misalouris

Τα της "φύσης ποιήματα" είναι από μόνα τους τεράστιο κεφάλαιο.
    Εμπεριέχουν χιλιετίες εξέλιξης και κώδικες που έχουν γραφτεί στο DNA κάθε πλάσματος...
    Είναι ένας τομέας που θέλει σπουδαγμένους και όχι απλούς και πλημμελώς διαβασμένους συζητητές...

16. Theofilos-Xanthi

...προσωπικα ειμαι απλος κατοχος καποιων πουλιων με πολλες αποριες-ερωτησεις -περιεργιες.....που ψαχνω απαντησεις.

17. misalouris

Δεν υπάρχει καλύτερο από αυτό... η έρευνα μαι η δίψα για γνώση βοηθά στην εξέλιξη...
    Η "παραμόρφωση" και η προσπάθεια λήψης "θεϊκών" αποφάσεων όμως είναι κομματάκι δύσκολο στη δική μου λογική για να γίνει αποδεκτό.... ελπίζω πως με καταλαβαίνεις.

18. sdc

sdc PB Member

Έχεις δει στην φύση κίτρινα καναρίνια?

19. Paianas

20. Theofilos-Xanthi

Δεν ξερω αν υπαρχουν κιτρινα καναρινια στην στην φυση εχουν ομως κιτρινες αποχρωσεις ( ανταυγειες)

21. Paianas

Θεόφιλε, αν το πουλάκι έχει πλήρη και σωστή διατροφή, τότε θα έχει και φυσικό όμορφο χρωματισμό (στην προκειμένη περίπτωση κίτρινο). Αν τώρα θέλεις να το στείλεις σε έκθεση για βαθμολόγηση, τότε αναγκαστικά θα καταφύγεις σε βοήθεια χρωστικών.
    Το χρώμα που προέρχεται από τροφές και πράσινα λαχανικά, μπορεί να κάνει το κίτρινο πορτοκαλίζον και αυτό στα χρώματος δεν επιτρέπεται.
    Νομίζω ότι και ο κατηφές και το ιπποφαές βοηθάει στο κίτρινο χρώμα.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...