Κουνούπια περιτριγυρίζουν τα κοκατίλ μου, τι να κάνω;

Συζήτηση με θέμα Κουνούπια περιτριγυρίζουν τα κοκατίλ μου, τι να κάνω;, που ξεκίνησε από MyriamK, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 20 Μαϊ 2008.

1. MyriamK

MyriamK PB New Member PBCP Contributor

Παιδιά καλησπέρα,

ήθελα να ρωτήσω κανέναν μήπως ξέρει αν είναι επικίνδυνα τα τσιμπήματα από κουνούπια για τα πουλιά γενικά; Τώρα που καλοκαίριασε έχω τα κοκατίλ έξω στο μπαλκόνι σκεπασμένα με ένα ελαφρύ πανί στο μεγάλο τους κλουβί, αλλά παρατηρώ ότι τις νυχτες με υγρασία έχει πολλά κουνούπια να τα περιτριγυρίζουν...Τι μπορώ να κάνω για να τ'απαλλάξω απο το μαρτυριο αυτό;
    Θεωρώ πως συχνα τα κουνουπια είναι φορείς μολυσματικών ασθενειών και πρέπει να τυχουν της προσοχής μας..
    Τί λέτε;

2. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

παραδειγμα μυριαμ,αν ενα πουλι εινα ιφορεας η νοσει απο καποια ασθενεια κα ιτο τσιμπησει καποιο κουνουπι και μετα το ιδιο τσιμπησει καποιο αλλο πουλι του μετεδωσε την ασθενεια,εχεις δικιο λοιπον αλλα τροπος να τα αποφυγεις εινα ιλιγοι ενας απο αυτους φροντλαην στην πλατη του πουλιου

3. mortal1

mortal1 PB New Member

Τα κουνούπια είναι ένας απο τους χειρότερους εχθρούς των πτηνών και κουβαλάνε πολλές μολυσματικές ασθένειες Μύριαμ ,έφοσον τα έχεις έξω καλό είναι να έχεις κάποια σίτα για σκέπασμα τουλάχιστον όσο μπορείς να τα προφυλάσεις.

4. MyriamK

Σίτα ναι, από αυτές τις μεγάλες που βάζουμε στις κρεβατοκάμαρες...
    Γενικά τα ενοχλούν κιόλας, δεν είναι μόνο ο κίνδυνος της αρρώστειας..Αν σκεφτούμε ότι έχουν και πιο ευαίσθητο αυτί απο το ανθρώπινο, πρέπει να τρελλαίνονται απο το ζουζούνισμα.

Το φρόντλάιν τι είναι Astrapogianne?

5. mortal1

mortal1 PB New Member

Το να τα ενοχλούσαν απλά δεν θα ήταν πρόβλημα Μύριαμ ,ο κίνδυνος είναι πολύ μεγάλος απο ένα τσίμπημα στο μάτι του πτηνού!

6. MyriamK

Στο μάτι mortal1? Αυτό μας έλειπε...Αύριο επειγόντως αγορά σίτας. Καλά που μου το επισημάνατε.Ευχαριστώ

7. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και μερικά φυσικά εντομοαπωθητικά, νομίζω οτι μέσα σε αυτά συγκαταλέγεται ο βασιλικός και ο ευκάληπτος.

8. mortal1

mortal1 PB New Member

Εκεί είναι το μόνο σημείο που μπορεί να τσιμπήσει το κουνούπι,τουλάχιστον αυτό ξέρω!

9. Alexandros

Alexandros PB Member Article Writer

To kounoupi bori na xtipai se oli meri pou den exoune ftera.

Giro sto ramfos, giro tou mati, podia klp.

I eylogia einai mia arostia pou metaferoune ta kounoupia.

Alexandros

10. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

το φροντλαην ειναι ενα αντιπαρασιτικο που χρησιμοποιουν για τους ψυλλους κα ιτα τσιμπουρια στα σκυλια αλαλ ενα ψεκασμα μονο στην πλατη του πτηνου εινα ιακινδυνο και σωτηριο πολλες φορες

Μοιραστείτε

Φόρτωση...