Κουκουναρι στη διατροφη των budgies και lovebirds

Συζήτηση με θέμα Κουκουναρι στη διατροφη των budgies και lovebirds, που ξεκίνησε από giorgossf, στο Forum 'Διατροφή Παπαγάλων' του PetBirds, 13 Ιουλ 2009.

1. giorgossf

giorgossf PB New Member

επιτρεπετε το κουκουναρι στη διατροφη των Budgies και Lovebirds...;

2. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Τα περισσότερα μείγματα παπαγάλων έχουν μέσα σπόρους απο κουκουνάρι οπότε και είναι στα επιτρεπτά. Αρκετές συνταγές για γεύματα παπαγάλων αναφέρουν σαν συστατικό το κουκουνάρι.

3. jamieo

jamieo PB Member

Τα κουκουνάρια είναι πολύ δημοφιλή σε πολλούς παπαγάλους. Γνωρίζω ότι πολλοί άνθρωποι τα χρησιμοποιούν ως ανταμοιβή για την καλή συμπεριφορά.

4. giorgossf

giorgossf PB New Member

ευχαριστω...

5. Maria Pap.

Maria Pap. PB Member

Κι'εγώ αναμιγνύω τακτικά κουκουνάρι στην τροφούλα του Αfrican Grey, είναι από τα πρώτα στην προτίμησή του, αλλά πρέπει με μέτρο, γιατί είναι παχυντικά, υπολογίζω, (όπως και για εμάς)!

6. ΘΕΜΗΣ

ΘΕΜΗΣ PB New Member

που μπορεις να βρεις κουκουναρι??? εννοω το πουλανε... η μορεις να μαζευσεις?

7. Sissy

Sissy PB Senior Member

Μπορεις ν'αγορασεις κουκουναρι απο τα σουπερ μαρκετ (στα ραφια που εχουν τους ξηρους καρπους)Θα το βρεις σε μικρα σακουλακια.

8. ΘΕΜΗΣ

ΘΕΜΗΣ PB New Member

α ευχαριστω γιατι ψαχνω να βρω ο,τι δηποτε να φανε τα Lovebirds μου για να εχουν πλουσια διατροφη.. και κυλισατε την περιεργια και ρωταω για να ξερω που να ψαξω...

9. CockatieLOwneR

CockatieLOwneR PB New Member

Δλδ τι τροει απο το κουκουναρι ? (σγνμ αλλα δν το εχω ξανα ακουσει) ;...

Φιλικα Πανος

10. Sissy

Sissy PB Senior Member

Δωσε κουκουναρι με μετρο και καλυτερα ως επιβραβευση. Να επιμενεις στα φρουτα και τα λαχανικα περισσοτερο.

----- Αυτόματη συγχώνευση post στις 15:38 ----- Το προηγούμενο post δημιουργήθηκε στις 15:37 -----

Τον καρπο του κουκουναριου...

11. CockatieLOwneR

Ενδιαφερον ακουγεται...:rolleyes:

12. giorgossf

giorgossf PB New Member

εγω μαζεψα κ καθομουν ενα απογευμα κ τα σπουσα... απελπιστηκα...

παναγιωτη εχεις masked Lovebird?

13. CockatieLOwneR

Ναι ολοιδιο με αυτο στη φοτογραφια δν ειναι αυτο αλλα ολοιδιο:)

14. ΘΕΜΗΣ

ΘΕΜΗΣ PB New Member

παναγιωτη πολυ ωραιο το Lovebird σου... εγω παλια ειχα βρει ενα ιδιο που μιλουσε...

δλδ αυτο που φανταζομαι αν ειναι ιδιο στη φωτο.

15. CockatieLOwneR

στο προφιλ μ εχω μερικες φοτογραφιες...

16. giorgossf

giorgossf PB New Member

ξερεις να μου πεις αν αυτο το ασπρο στη μεση ειναι masked? σε ποια κατηγορια ανηκει?

Συνημμένα Αρχεία:

17. CockatieLOwneR

Κατα τι γνωμι μου masked θα ειναι μορο ι μπορει να ειναι και ιβριδιο που ειχε γονιο masked Lovebird(λογικα και απτιν φοτο το κτλαβενεις)...:)

Φιλικα Πανος

18. ΘΕΜΗΣ

ΘΕΜΗΣ PB New Member

εγω νομιζω πως ειναι fischer Lovebird ... masced δεν ειναι σιγουρα λλα ουτε ιβρυδιο απλα δεν θημαμαι τη ρατσα νομιζω fischer//

19. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Μasked δεν ειναι σιγουρα.Πρεπει να ναι μπλε fischer's Lovebird.

20. vas

vas PB New Member

αν πας σε οποιοδηποτε σουπερ μαρκετ εκει που εχουν τους ξηρους καρπους θα δεις και κουκουναρι,συνηθως τα πουλάνε σε μικροτερα σακουλακια απο τα συνηθισμενα που πουλανε ξηρους καρπους(πχ αμυγδαλα),ειναι πολυ μικρος σπορος :)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...