Κοτόπουλα ελεύθερα σε μεγάλη έκταση

Συζήτηση με θέμα Κοτόπουλα ελεύθερα σε μεγάλη έκταση, που ξεκίνησε από chicken commander, στο Forum 'Γενικά Θέματα για Οικόσιτα Πτηνά' του PetBirds, 9 Φεβ 2014.

1. chicken commander

chicken commander PB New Member

Παιδια καλησπερα,

Μενω στα Χανια Κρητης(μεσα στην πολη)και εχω ενα μικρο κοτετσι με 5 κοτες και εναν κοκκορα στην πισω αυλη του σπιτιου μου.Επειδη ο χωρος θα κτιστει το επομενο διαστημα θα πρεπει κατι να κανω με τις κοτες αλλα δεν θελω να τις σφαξω!Εχω σκεφτει να τις μεταφερω σε ενα κτημα(περιφραγμενο)που εχω στο χωριο εκτασης 10 στρεμματων περιπου.Καλη ιδεα θα μου πειτε αλλα εδω ξεκινουν τα προβληματα!

Στην εκταση αυτη στο χωριο ειχαμε φτιαξει ενα κοτετσι(πληρως περιφραγμενο με συρμα γυρω και απο πανω)οπου ειχαμε παντα κοτες μεχρι πριν απο 15 περιπου χρονια οπου ενα πρωι τις βρηκα ολες(20 στον αριθμο)πνιγμενες και μισοφαγωμενες και καποιες τελειως εξαφανισμενες.Δεν ειχε μεινει τοτε ουτε μια και ειμαι κατα 99% σιγουρος οτι η επιθεση ηταν απο κουναβι/α(ζουριδες τις λεμε εδω).

Αργοτερα εβαλα κοτες στο σπιτι στην πολη και το κοτετσι αυτο το διελυσα και δεν ξαναπηγα πουλι εκει εδω και πανω απο μια δεκαετια.

Η ερωτηση μου ειναι η εξης:Αν παω εκει τις κοτες και τον κοκκορα που προανεφερα και τις αφησω ελευθερες στο περιβολι(χωρις να κατασκευασω κλουβα για να μην γινουν τελειως ευκολος στοχος οπως την αλλη φορα)εχω καμια ελπιδα να τις βρω την αλλη μερα?Στην περιοχη ειναι και αλλοι που εχουν κοτες ελευθερες.Λετε να σταθω τυχερος αυτη τη φορα?

2. dourios

dourios Banned

την μερα μπορει να την βγαλουν τον μηνα δεν νομιζω... θελεις οπωσδηποτε κοτετσι....

3. chicken commander

Το κοτετσι διαπιστωσα οτι λειτουργησε σαν παγιδα τελικα παρα το το οτι-θεωρητικα-δεν περνουσε μεσα ουτε μυγα..Μιλαμε για κοτετσοσυρμα και θαμμενο 10 ποντους στο χωμα και παρολα αυτα ψαξε-ψαξε βρηκαν τροπο να μπουν..Οι συγκεκριμενες κοτες που εχω κοιμουνται πανω σε δεντρα 3-4 μετρα υψος.

4. panos70

panos70 PB New Member

χωρις κοτεστι και να τις κλειδωνεις το βραδυ δεν θα σου πανε και πολυ οπως λεει ο Νικος

5. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

είναι και οι καιρικές συνθήκες, βροχές , καύσωνας κυρίως, τα αρπαχτικά, κάθε πότε θα τις περιποιείσαι; πρέπει να το μελετήσεις καλά. καμιά ταράτσα στην πόλη δεν έχεις;

6. dourios

dourios Banned

βαλε κουνελοσυρμα το κοτετσοσυρμα το σπανε ευκολα και βαλε και απο κατω για να μην μπορουν να το σκαψουν και να μπουν....

7. chicken commander

Κλειδωμενες τις ειχα και τοτε.Ο χωρος που τις ειχα περιορισει ηταν 5χ5 περιπου και σπιτακι μεσα(αυτο υπαρχει ακομα).Αγαπητη Μαρια υπαρχει δυνατοτητα να πηγαινω καθημερινα εκει οποτε αυτο δεν θα ειναι προβλημα.

Σας ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις

Μοιραστείτε

Φόρτωση...