Κοράκι ως κατοικίδιο

Συζήτηση με θέμα Κοράκι ως κατοικίδιο, που ξεκίνησε από mrkeys, στο Forum 'Γενικά Θέματα για Εξωτικά Πουλιά' του PetBirds, 21 Ιαν 2014.

1. mrkeys

mrkeys PB New Member

Καλησπέρα και χαιρετισμοί, κατ' αρχάς, σε όλα τα μέλη, πρώτο μου post εδώ.

Ήθελα κάποιες πληροφορίες για το κοράκι ως κατοικίδιο. Είναι εύκολο να βρεις ένα σε προσιτή τιμή? Είναι καλό ή κακό κατοικίδιο? Πόση αφοσίωση, χρόνο και προσπάθεια χρειάζεται η φροντίδα του? Διατροφή? Χαρακτήρας?

Δεν είχα ποτέ μου κατοικίδιο πτηνό, άρα όλες οι πληροφορίες είναι ευπρόσδεκτες.

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Γεια σου καλώς ήρθες! :)
    Όσα γνωρίζω για το κοράκι είναι γενικού χαρακτήρα, όχι ως κατοικίδιου.
    Είναι ένα πανέξυπνο, άγριο και σαρκοφάγο πτηνό. Έχουν αναφερθεί εξημερωμένα κοράκια (μιλάμε για το κατάμαυρο όχι τις κουρούνες) αλλά δεν νομίζω να υπάρχουν εκτροφεία στην Ελλάδα. Επίσης σε πολλές χώρες απαγορεύεται η κατοχή τους ως κατοικίδιων λόγω της επιθετικότητάς τους, δεν ξέρω για εδώ.
    Ακόμα και αν μπορείς να βρεις στην αγορά, δεν θα σου συνιστούσα να πάρεις ένα τόσο δύσκολο και απαιτητικό πτηνό εφόσον δεν έχεις εμπειρία.
    Αν ο στόχος σου είναι ένα έξυπνο πτηνό, μπορείς να ικανοποιηθείς με κάποιο παπαγάλο μεγάλου μεγέθους.

3. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Δεν υπαρχει καποιο μελος ενεργο που να εχει κορακι στο φορουμ. Υπηρχε παλιοτερα μια κοπελα που ειχε μαζεψει ενα μικρο πεσμενο απο φωλια και το μεγαλωσε. Το καλυτερο βεβαια κατα τη γνωμη μου αν συμβει αυτο σε καποιον θα ηταν να απευθυνθει σε καποιο σωματειο αγριας ζωης απο τα οποια εχουμε καμποσα κι αξιολογα για να το αναλαβουν να το επανενταξουν στη φυση.

Εκτος απο παπαγαλους που αναφερει η Μαρια και τα οποια ειναι πολυ απαιτητικα πουλια μπορεις να κανεις μια ερευνα για τις Μαινες που ανηκουν στην οικογενεια των κορακων αν και δεν ξερω που θα μπορουσες να βρεις μιας κι εχει απαγορευτει η εισαγωγη τους και προσωπικα δεν εχω ακουσει καποιον να εκτρεφει στην Ελλαδα.

Αληθεια ομως, τι σε τραβηξε στο να σκεφτεις να εχεις ενα κορακι ως κατοκιδιο?

4. dourios

dourios Banned

μαινες εχει πολλες ενα πετ σοπ στην κομοτηνη που σπουδαζω αν θες σου στελνω μια αν δεν βρεις απο αλλου...

5. Nektarios sparti

Nektarios sparti PB New Member

Και στις αγγελιες υπαρχουν μαινες αρκετες!

6. maria p

Νεκτάριε, στο petbirds είμαστε αντίθετοι με την αιχμαλωσία πτηνών από την φύση. Σε παρακαλώ διόρθωσε μόνος σου το μήνυμά σου κάνοντας επεξεργασία, δεν θα ήθελα να παρέμβουμε εμείς. Δεν θέλω να πω κάτι παραπάνω, σίγουρα αν το σκεφτείς καλύτερα θα δεις ότι έτσι είναι το σωστό. Σ' ευχαριστώ πολύ :)

7. mrkeys

mrkeys PB New Member

Κρίμα. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, πάντως. Όσο για το τί με τράβηξε...Όμορφα πουλιά, έξυπνα, μεγάλα που, απ' ό,τι έχω δει τουλάχιστον, μπορούν να γίνουν πολύ φιλικά με ανθρώπους.

8. panos70

panos70 PB New Member

εχω ακουσει πολλες συζητησεις για κατοικιδια αλλα για κορακι πρωτη φορα ακουω ,αλλα αν σε εξιταρει ολα ειναι θεμιτα,δεν ξερω αν ο Σταυρος επιτρεπει τη συζητησει γιατι εντασσετε στα ιθαγενη :D

9. Cardelino

Cardelino PB New Member

ωραία η λύση σου. να αρπάξουμε και κανένα σαϊνη να έχουμε.

10. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Θέλουμε να μιλάτε ελεύθερα και να χρησιμοποιούμε τους κανόνες ως έσχατη επιλογή. Αρκεί να τους σέβεστε.

Νεκτάριε αν μείνει το μήνυμά σου όπως είναι, θα διαγραφεί.

11. Nektarios sparti

Παιδια συγνωμη απλος εγω το εγραψα λογο οτι ψαχει ενα πουλι το οποιο δεν υπαρχει σε εκτροφειο...

12. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Και δεν σου κάνει εντύπωση βρε Νεκτάριε για ποιο λόγο δεν υπάρχει σε εκτροφείο ?

13. Nektarios sparti

Γιατι δεν ειναι ζωο συντροφιας...

14. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Το κοράκι ?

15. Nektarios sparti

Τι θες να πεις ναι για το κορακι λεω...

16. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Τωρα το πιασα

Συμφωνουμε...

ΔΕΝ είναι ζώο συντροφιάς...λοιπον.

17. FINCHiii

FINCHiii PB New Member

Εγω θα διαφωνισω καθετα πως το κορακι δεν ειναι ζωο συντροφιας! Γιατι αν το σκεφτουμε ετσι κανενα απο τα πουλια μας δεν θα επρεπε να ειναι.
    Γνωριζω πως στο Ηνωμενο Βασιλειο υπαρχουν εκτροφεις κορακιων . Η τιμη τους βεβαια για να αποκτησεις καποιο φανταζομαι πως ειναι απαγορευτικη.
    Τα κορακια ειναι τα εξυπνοτερα ολων των πτηνων αλλα θα αντιμετωπιζες μεγαλες δυσκολιες απο την διατηρηση ως την διατροφη τους.
    Καλυτερο"υποκαταστατο" ειναι ενας παπαγαλος ή μια μαινα οπως σου ειπαν και τα παιδια.

18. maria p

Πάντως στις Ηνωμένες Πολιτείες, απαγορεύεται και η εκτροφή τους και η κατοχή τους. Ότι εξημερώνεται είναι γνωστό. Ότι είναι πανέξυπνο αναφέρθηκε. Αλλά όπως κι εσύ λες Χρήστο, υπάρχουν πολλά θέματα όταν θέλεις να φιλοξενήσεις ένα ιδιαίτερα άγριο ζώο που τρώει αποκλειστικά κρέας.

19. xaris1993

xaris1993 PB New Member

το κορακι δεν κλεινεται ευκολα σε κλουβι , οσοι τα εχουν εξημερωσει ειναι τοσο εξυπνα που ενω τα εχουν ελευθερα περιφερονται σε περιορισμενο χωρο γυρω απο το σπιτι , και ξανα γυριζουν. Ειναι πανεξυπνα πουλια , με νοητικες ικανοτητες που ξεπερνουν ολα τα υπολοιπα πουλια. Ως κατοικιδιο ετσι οπως το σκευτεσαι δεν εχω ακουσει κατι. Πουθενα δεν εχω ακουσει για κορακι κλεισμενο μεσα σε κλουβι , δεν οριζεται ως κατοικιδιο οπως ειναι ο παπαγαλος η το καναρινι.

Στο εξωτερικο δεν ξερω τι γινεται παντως για ελλαδα μερια δεν εχω ακουσει τιποτα σχετικα με εκτροφη.

20. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Κανενα πουλι δεν ειναι "φτιαγμενο" για κλουβι αλλα αυτο ειναι μια αλλη μεγαλη κουβεντα. :) Οι παπαγαλοι επισης που αναφερεις δεν ειναι "κατοικιδια" πουλια μιας και ειναι μολις 1-2 γεννιες πισω πιασμενα απο τις ζουγκλες και τα δαση.

Παρολα αυτα καποιοι πιστευουν οτι ολα τα ζωα μπορουν να γινουν κατοικιδια με τον εναν ή με τον αλλο τροπο.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...