Κονουρες (ερωτησεις,πληροφοριες)

Συζήτηση με θέμα Κονουρες (ερωτησεις,πληροφοριες), που ξεκίνησε από betaras1966, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 14 Φεβ 2014.

1. betaras1966

betaras1966 PB New Member

καλησπερα μετα απο επικοινωνια μου με καποιον εκτροφεα μου προτεινενε για αγορα 1 ζευγαρι κονουρες το οποιο ειναι δικο του το αγαπημενο του ζευγαρι και το δινει για λογους ελειψεως χωρου!
    τα πουλια μου τα εδειξε σε φωτογραφια και βιντεο ειναι υγιεστατα !
    το ζευγαρι εινια ετοιμο δικο του ηληκιας 4,5-5 χρονβων με δακτυλιδι κλειστο με 3 γεννες στο ενεργητικο του μου τα δινει με τον ορο να τα προσεχω και να τα αγαπαω πολυ πραγμα που θα γινει !
    το συγκεκριμενο ειδος κονουρας ειναι : DUSKY HEADED CONUR ομορφα πουλια με καλο χαρακτηρα!
    εχει καποιος στην κατοχη του καποιο τετοιο πουλι ή γνωσεις και εχει καποιες πληροφοριες για αυτα!
    επισης κατι αλλο:
    μου τα δινει το ετοιμο ζευγαρι του στα 350ε ειναι καλη τιμη για παραγωγικο ζευγαρι τετοιου ειδους?

ευχαριστω εκ των προτερων!

2. betaras1966

παρακαλω δωστες καποιες απαντησεις ειναι επειγον!

3. alicedros

alicedros PB Supporter

Το Forum μας είναι γεμάτο πληροφορίες! Πριν ρωτήσετε το οτιδήποτε μπορείτε να ψάξετε για πληροφορίες που μπορεί να σας καλύπτουν και να απαντούν στις ερωτήσεις σας...
    Παπαγάλοι Sun Conure
    Οι παπαγάλοι Sun Conure
    Παπαγάλος κονούρα Green Cheeked - Pyrrhura Molinae
    Συγκριτικός Πίνακας Ειδών Παπαγάλων (Project)
    Επιλογή κλουβιού για παπαγάλο conure

Υπάρχουν κι άλλα άρθρα και θέματα....

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 18 Ιουλ 2016
  4. betaras1966

ναι τα εχω δει ολα αλλα δεν με καλυπτουν απολυτα στα ερωτηματα μου!
    ας πουμε: σαν τιμη για παραγωγικο ζευγαρι εινια καλα?
    επιης ειναι 4-5 ρονων το ζευγαρι με 3 γεννες στο ενεργητικο τους ειναι καλα γενικα?

5. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Αν είναι έτσι όπως τα λες, ηλικία, γέννες, φυσική κατάσταση άριστη, όχι είναι καλά, είναι ευκαιρία. Φτάνει να βεβαιωθείς πως είναι έτσι ακριβώς.

6. betaras1966

εχω φωτογραφιες θα προπαθησω να τις ανεβασω!

για αυτα τα πουλακια μιλαμε !

αυτα ειναι τα πουλακια τα ανεβασα και σε αλλο ενα φορουμ!
    πως σας φαινονται?

Συνημμένα Αρχεία:

7. maria p

Ωραία είναι! Εσύ τα θέλεις για συντροφιά ή για εκμετάλλευση;
    Το βασικό είναι αν μπορέσεις να διαπιστώσεις ότι τα στοιχεία είναι σωστά. Μια φωτογραφία δεν αποδεικνύει και κάτι όπως καταλαβαίνεις. Μόνο από κοντά θα διαπιστώσεις.

8. betaras1966

εννοειται πως οχι για εκμεταλλευση.....!
    για παρεα καθως και για τις γννες που το θεωρω ενα μοναδικο γεγονος της φυσης και το λατρευω καθως και ολη η διαδικασια ταισματα κλπ εκπαιδευση συντροφια κλπ!

9. maria p

Εφόσον όλα τα στοιχεία είναι θετικά, πάρτα η τιμή είναι πολύ καλή. Τα πουλιά δεν είναι μεγάλα , είναι ζευγάρι, είναι υγιή. Να σου ζήσουν!:)

10. betaras1966

ευχαριστω !
    αυτο θα κανω τωρα το θεμα εινια το οικονομικο μεχρι στιγμης εχω τα 250ε καπου πρεπει να κοψω να βρω αλλα 100 και τα πουλακι θα ερθουν σπιτι!
    οποιος αλλος εχει γνωμης προταση κλπ ας μιλησει!

11. maria p

χα χα αλλιώς να σιωπήσει για πάντα ε; :)

12. betaras1966

χαχαχα οχι βεβαια ετσι το ειπα για περισσοτερες πληροφοριες κλπ!

13. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Κλουβί, αξεσουάρ, παιχνίδια κλπ έχεις;

14. betaras1966

αδειο και θα τα βαλωκλουβι εχω ενα το οποιο εινια εκει το εστειλα στον εκτροφεα και μου ειπε πως κανει!
    αξεουαρ δεν χω αλλα θα παρω οικονομκα ειναι! παιχνιδια λεω να ην τους εχω γιατι ειθνια ζευγαρι μην τους αποσπα την προσοχη!

εχω ενα κλουι που ειναι αδειο του οποιου εστειλα φωτογραφια στον εκτροφεα και μου ειπε πως ειναι οκ και κανει!
    klouvia ptinwn, Κλουβιά πτηνών
    φωλια θα παρω αλλα δενξερω ποια οποιος ξερει ας προτεινει !
    τα αξεσουαρ για ενα ζευγαρι τα θεωρω περιττα γιατι θα τους αποσπα την προσοχη!
    ολες οι γνωμες δεκτες!

15. maria p

Το κλουβί καλό είναι. Αφού θα τ' αφήσεις να γεννήσουν εντάξει μην τους βάλεις παιχνίδια τώρα. Μόλις τα έχεις με το καλό θα τα δούμε και θα μιλήσουμε και γι άλλες λεπτομέρειες.

16. betaras1966

ωραια!
    αυτο λεω και εγω για ταπαιχνιδια η φωλια ειναι το θεμα οι διαστασεις!
    αυτη η φωλια στην φωτογραφια εινια αυτες που εχει και αυτος ! θα του πω αν μπορει να μου δωσει μια τετοια επι πληρωμη φυσικα!

Συνημμένα Αρχεία:

17. maria p

Εντάξει, έχει και σε όλα τα μαγαζιά

18. betaras1966

σε γνωστη αλυσιδα εχει καποιες αλλες που ειναι πιο αβολες για τα πουλια και πιο ακριβες....

19. maria p

το petcity έχει τρία είδη και τα τρία είναι άβολα; είχα την εντύπωση πως αυτή της φωτογραφίας είναι η κοντή πλατιά που έχουν. Αφού έχει ο εκτροφέας, πάρε απ' αυτόν ή ρώτα τον από που παίρνει να πάρεις αχρησιμοποίητη. Αν πάρεις μεταχειρισμένη, πάρε κι ένα Pinex και ψέκασέ την πριν την βάλεις στο κλουβί.

20. betaras1966

εγω στο πετ σιτυ στις φωλιες παπαγαλαων εχω δει ενα ειδος για παπαγαλους σε διαφορετικα μεγεθη!
    ο εκτροφεας μεταχειρισμενη δεν θα μου δωσει αλλα καινουργια τις κατασκευαει ενας φιλος του τεχνιτης αυτες!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...