Κολπακια για να ερχεται στο χερι το κοκατιλ μου

Συζήτηση με θέμα Κολπακια για να ερχεται στο χερι το κοκατιλ μου, που ξεκίνησε από akis07, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 31 Ιαν 2009.

1. akis07

akis07 PB New Member

το κοκατιλακι μου το εχω απο το νοεμβριο και εχει εξηκιωθει αρκετα μαζι μου.
    τρωει απο το χερι μου και δεν το πηγαινω εγω κοντα του ερχεται αυτο αφου πρωτα διστασει λιγο.
    πειτε μου καποια κολπακια να ερχεται στο χερι μου εκτος απο υπομονη μου που εννοειται οτι εχω και φυσικα οχι με γαντι

2. Parrotsmile

Parrotsmile PB Member

Να βάλεις σε ένα πιατάκι την αγαπημένη του τροφή και να κάνεις ότι τρως βγάζοντας ήχους μμμμμ καλόοοο κλπ και να αγνοείς παντελώς την ύπαρξή του έχοντας γυρίσει την πλάτη σου.Θα έρθει παρακαλώντας.Στον δικό μου τουλάχιστον δουλεύει.

3. akis07

akis07 PB New Member

ευχαριστω πολυ θα το προσπαθησω

4. Maria Pap.

Maria Pap. PB Member

Στην αρχή, από ότι είχαμε διαβάσει κι'εμείς στα άρθρα, του προτείναμε μια κούρνια, ένα ξύλο από αυτά του κλουβιού του, που δεν τα φοβόταν. Μετά λίγες μέρες, αφού είδαμε ότι ξεφοβήθηκε, με τις ίδιες λέξεις, "έλα" "πάμε" "βόλτα" ή όποια συνηθίζεις εσύ, αντί για το ξύλο, προτείνουμε το χέρι μας!

5. akis07

akis07 PB New Member

παντως δεν μπορω να καταλαβω γιατι οταν εχω τροφη στο χερι ερχεται και ειναι ηρεμο και οταν τελειωσει και το εχει φαει ολο φευγει και δε θελει αλλο πια το χερι μου και σαν να αγριευει λιγο

6. akis07

akis07 PB New Member

δεν ηθελα να του κοψω τα φτερα πτησης αλλα τωρα τελευταια το σκεφτομαι.θα το παω σε πτηνιατρο ποσο στοιχιζει? πιστευετε αξιζει?αν θελετε απαντηστε μου και στα προηγουμενα

7. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Γιατί τον δελεάζει η λιχουδιά που έχεις στο χέρι σου...;) Γι' αυτό τις τροφές που τους αρέσουν πιο πολύ τις κρατάμε για τις ώρες της εκπαίδευσης πιο πολύ! ;))

Παρακολούθησε μια σχετική συζήτηση: https://petbirds.gr/threads/Κόψιμο-φτερών-πτήσης-παπαγάλων-Υπέρ-ή-Κατά.7877/ :)

8. akis07

akis07 PB New Member

οποτε εγω τι να κανω? να το συνεχισω να του δινω στο χερι μου τροφη μεχρι να ερθει ετσι στο χερι μου/?

9. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Ναι, έτσι θα καταφέρεις να το προσεγγίσεις και θα διαπιστώσει πως δεν του κάνεις κάτι κακό.

Ρίξ μια ματιά και σε παλιότερες συζητήσεις...θα βρεις πολλές πληροφορίες για την εξημέρωσή του! ;)

10. LEOPAS

LEOPAS PB New Member

OXI , εγω που ειχα παει την ροζελιτσα μου να της κοψουν τα φτερα η καημενη Καρλα , μετα , ειχε παθει ψυχοπλακωση ! ΔΕΝ αγριευε , το αντιθετο , φοβοταν παρα μα παρα πολυ!

δεν ξερω αν θα παθει το ιδιο το κοκατιλ σου

11. Maria Pap.

Maria Pap. PB Member

Εμείς που το πήγαμε για να το εξετάσει (20 ευρώ) μας τα έκοψε χωρίς τίποτα παραπάνω! Πάρε ένα τηλέφωνο & ρώτα, αν θέλεις μόνο αυτό! Επίσης σε κάποια petshops έχουν άνθρωπο που αναλαμβάνει να κόψει, ρώτα αν έχεις κοντά σου! Του σκεπάζεις το κεφαλάκι με πετσετούλα για να μη βλέπει & στρεσσαρισθεί και τα ψαλιδίζουν λίγο. Σε ~4 μήνες ξαναμεγαλώνουν!

12. Alexandros

Alexandros PB Member Article Writer

Signomi pou rotao ala afto den katalabeno. Psalidismena ftera, den boroune na megalonoune pia. Tha alasoune me tin pteroria.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...