Κοκκινο σημαδι σε καναρινι

Συζήτηση με θέμα Κοκκινο σημαδι σε καναρινι, που ξεκίνησε από nicperi, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 12 Αυγ 2015.

1. nicperi

nicperi PB New Member

Εμφανίστηκε σε καναρινί αυτό το κόκκινο σημαδι κατω από το ματι. Απομονώθηκε και του βάζω Octenisept . Γνωριζει καποιος τι μπορεί να είναι και από που προερχεται?
    11120051_10207478017973701_436129460_n[1].jpg 11853992_10207478022693819_180978239_n[1].jpg

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Θα μπορούσε να είναι οτιδήποτε.... ακόμη και ευλογιά που αναφέρθηκε κι εδώ.... https://petbirds.gr/threads/Εχω-ευλογια-σε-μερικα-καναρινακια.24089/page-2#post-283379
    (καλό είναι να δημιουργούμε δικά μας θέματα για να μη χαλάμε των άλλων...)
    Αν δεν κάνω λάθος .... ένα σημείο εκδήλωσης της ευλογιάς είναι και το μάτι αλλά σχεδόν πάνω σ' αυτό και όχι τόσο μακρυά. Για να είμαστε σίγουροι πως μιλάμε για ευλογιά.... ψάχνουμε κι για άλλα παρόμοια σημάδια στο δέρμα του πτηνού το οποίο φυσικά το απομονώνουμε.... Σελίδες 64-70 στην παρουσίαση του dr Peter Coutteel

3. nicperi

nicperi PB New Member

φιλέ γιαννη εγώ πιστεύω ότι δεν είναι ευλογιά , αλλά ένα σημείο το οποίο ερεθίστηκε και το πουλί ασυναίσθητα το χειροτερεύει με το να το ξύνει . Υπόθεσης φυσικά κάνω. Πρα μετρά για πρόληψη φυσικά, απομονώνοντας το και του βάζω καθημερινά Octenisept

4. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Δεν νομίζω να είναι ευλογιά, μιας και αυτό που βλέπω δεν μοιάζει με έλκος. Έχει κάποια άλλα συμπτώματα υγείας; Το αντισηπτικό σε τη μορφή είναι;

5. boukefalas

boukefalas PB New Member

φιλε misalouris δυστυχως η ευλογια/διφθεριτιδα μπορει να εμφανιστει παντου στο κεφαλι και οχι μονο στα ματια

2 εικονες ευλογιας/διφθεριτιδας

Συνημμένα Αρχεία:

6. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Γύρω από το μάτι και το ράμφος είναι οι πιο χαρακτηριστικές περιπτώσεις εμφάνισης της ευλογιάς...
    Αλλά στο σημείο που βρίσκεται αυτό το "σημάδι" ..... μπορεί να είναι οτιδήποτε άλλο εκτός από ευλογιά.....
    Χωρίς να είμαι ειδικός θα έβαζα κάποια αντισηπτική κρέμα ή με αντιβίωση αν έβλεπα πως εξαπλώνεται.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...