Κοκκινη ψειρα ή οχι;

Συζήτηση με θέμα Κοκκινη ψειρα ή οχι;, που ξεκίνησε από sophia pj., στο Forum 'Ασθένειες Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 26 Φεβ 2008.

1. sophia pj.

sophia pj. PB New Member

Μηπως θα μπορουσε καποιος να διαφωτισει??Αυτο το εντομο που συνεληφθει στον πατο του κλουβιου καρδερινας ειναι κοκκινη ψειρα ή οχι??Οι φωτος δεν ειναι και πολυ καθαρες...αλλα δεν θα ηθελα να αρχισω τα φαρμακα χωρις λογο..(σημ.εχει το μεγεθος κεφαλης βελονας..και ηταν με παρεα αλλα 2-3)..

Συνημμένα Αρχεία:

2. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Απο την φωτό δεν μπορώ να καταλάβω
    αλλά μήπως σε βοηθάει αυτό το σκίτσο?

Συνημμένα Αρχεία:

3. sophia pj.

sophia pj. PB New Member

Ουφ ησυχασα!Σε ευχαριστω πολυ Μακη...σιγουρα οχι δεν ειναι.Αλλο ζωυφιο ειναι ..και πρεπει να βρω τι ειναι και τι κανει εκει!

4. kristhegreek

kristhegreek PB New Member

Δεν είναι και μακρύς ο κατάλογος με τα είδη εντόμων...
    :: SCIENCE ILLUSTRATED ::

5. sophia pj.

sophia pj. PB New Member

Με υποχρεωσες...(χαχαχχαχα)..που να προλαβω να βρω τι ειναι??Θα 'χω..γινει λιπασμα...
    Χωρις πλακα υποψιαζομουν πως κατι μετεδωσαν τα σπουργιτια που ερχοντε και καθοντε επανω στα κλουβια..και ενα ζευγαρακι δεκαοκτουρες που τις εχω μονιμες στο μπαλκονι.Αν δεν ειναι παρασιτο...(σημ.τον εψαξα και δεν ειδα κατι επανω του) τοτε ειναι απο τα σπορια.Και αυτο ειναι ασχημο γιατι τις χρυσοπληρωνω!(τροφες)
    Παντως σας ευχαριστω...

6. dikatgreece

dikatgreece PB New Member

Αν πάντως ήταν στις τροφές εγώ στη θέση σου θα τις πέταγα και θα επρόσεχα τυχόν αλλαγή συμπεριφοράς (εξωπαράσιτα κτλ). Κάπως έτσι έχω την υποψία ξεκίνησε ακάρεα αερόσακων στο καναρινάκι μου.

7. kristhegreek

kristhegreek PB New Member

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 14 Ιουλ 2016

Μοιραστείτε

Φόρτωση...