Κοκκιδίωση και προληπτικές θεραπείες

Alexandros

Honored Member
28 Απρ 2006
1.523
76
Αθήνα
Νέο Άρθρο: Κοκκιδίωση και προληπτικές θεραπείες

Απόσπασμα είπε:
Καλύτερη, απ όλες τις θεραπείες, είναι η παρακολούθηση κάθε πουλιού καθημερινά. Αν υπάρξει κάτι ασυνήθιστο, σε κάποιο...
Η συνέχεια του Άρθρου: Κοκκιδίωση και προληπτικές θεραπείες

Συζήτηση - Σχολιασμός Άρθρου
Αν έχετε ερωτήσεις, απορίες ή χρειάζεστε βοήθεια σε θέμα που αφορά στην κοκκιδίωση και προληπτικές θεραπείες, γράψτε το μήνυμά σας εδώ, σε αυτή τη σελίδα. Για παρατηρήσεις που αφορούν στο άρθρο ή για να συμπληρώσετε τις πληροφορίες του, παρακαλούμε χρησιμοποιήστε τα σχόλια του άρθρου.

Dinita

PB New Member
6 Μαρ 2008
188
6
Αθήνα
Σας ευχαριστώ όλους για τα πολύ χρήσιμα και ενδιαφέροντα άρθρα και για τις συμβουλές. Πήγα ένα πουλί στον κτηνίατρο και μου είπε ότι έχει κοκίδιο και τρόμαξα... είμαι πολύ σχολαστική με την καθαριότητα, αλλάζω το χαρτί και την άμμο, φτου! Πάντως, όλα φαίνονται μία χαρά. δεν παρατήρησα κάτι το περίεργο. αντίθετα, φαίνονται ευδιάθετα και παίζουν χαρούμενα όλη μέρα. Απέκτησα και δύο Lovebirds, είναι σε ξεχωριστό κλουβί βέβαια. Θα χορηγήσω τα βότανα, έχω γλάστρες στο μπαλκόνι μου, οπότε ούτε ραντισμένα είναι, βιολογική καλλιέργεια 100% ... Ελπίζω να πάνε όλα καλά. Σας ευχαριστώ και πάλι.

Υπάρχουν κάποιες σταγόνες Orego που δεν γνωρίζω αν έχουν θυμάρι και βασιλικό ρίγανη πάντως έχουν σίγουρα. Είναι φυτικές και προσφέρουν πρίληψη και προστασία εκτός από τη κοκκιδίαση και για πολές άλλες μολυσματικές ασθένειες του εντέρου όπως E COLI κ.α. Οι σταγόνες έχουν στη συσκευασία 2 παπαγαλάκια. Τις χρησιμοποιώ εδώ και 2 χρόνια σε καρδερίνες και καναρίνια με εξαιρετικά αποτελέσματα.

mgerom

Honored Member
16 Απρ 2006
7.022
412
Αθήνα
Όνομα
Μάκης
Πτηνά
Καναρίνια
Κωδ.
ΑΛΟΠ FOH-AL009
Είναι προιόν μιας Αγγλικής Βιοτεχνίας,υγειηνών πριόντων MERIDEN.
Είναι απόσταγμα υβριδίων ρίγανης και αιθαίρειων ελαίων.

Συνημμένα

Dinita

PB New Member
6 Μαρ 2008
188
6
Αθήνα
Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Τελικά υπάρχουν φυτικά, εναλλακτικά σκευάσματα που δρουν προληπτικά για διάφορες καταστάσεις της υγείας των πτηνών. Προσωπικά, χθες έδωσα στους παπαγάλους το μείγμα ρίγανης, θυμαριού και βασιλικού, τα έτριψα στο γουδί πρώτα και έπειτα το έβαλα σε αυγουλιέρες και τους το προσέφερα. Μυρίζει πολύ ωραία και μάλλον τους άρεσε, απ' ό,τι παρατήρησα! Τα σκευάσματα τα φυτικά που αναφέρετε πριν, τα βρίσκουμε σε ενημερωμένα πετ σοπ ή στα φαρμακεία με ομοιοπαθητικά; ή τα παραγγέλνουμε απ' έξω;

Για την προμήθεια φυτικών σκευασμάτων εισαγωγής

Εγώ παιδιά στην Θεσσαλονίκη το προαναφερθέν σκεύασμα το βρίσκω σε φαρμακαποθήκη κτηνιατρικών φαρμάκων. Νομίζω ότι στην Αθήνα δεν θα είναι δύσκολο να το βρεί κάποιος

Dinita

PB New Member
6 Μαρ 2008
188
6
Αθήνα
Σε ευχαριστώ πολύ, έχω υπόψη μου μία στον Χολαργό. Δεν έχω τηλέφωνο αλλά θα πεταχτώ από εκεί από εβδομάδα. Θα σας κρατήσω ενήμερους.

Dinita

PB New Member
6 Μαρ 2008
188
6
Αθήνα
Ευχαρίστως, αλλά θα σου γράψω τα στοιχεία του πτηνιάτρου σε προσωπικό μήνυμα, γιατί δεν ξέρω αν επιτρέπεται η δημοσίευση τέτοιων πληροφοριών στο φόρουμ. :)

mgerom

Honored Member
16 Απρ 2006
7.022
412
Αθήνα
Όνομα
Μάκης
Πτηνά
Καναρίνια
Κωδ.
ΑΛΟΠ FOH-AL009
Ευχαρίστως, αλλά θα σου γράψω τα στοιχεία του πτηνιάτρου σε προσωπικό μήνυμα, γιατί δεν ξέρω αν επιτρέπεται η δημοσίευση τέτοιων πληροφοριών στο φόρουμ. :)
--Δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα εδώ.Αλλά είχα την εντύπωση οτι
αναφερόσουν σε κτηνιατρική φαρμακαποθήκη,όχι σε κτηνίατρο.

Dinita

PB New Member
6 Μαρ 2008
188
6
Αθήνα
Αχ, δεν το κατάλαβα, χίλια συγγνώμη!
Είναι πάντως επί της Λεωφ. Μεσογείων, στην κατεύθυνση προς Αγία Παρασκευή, κοντά στα γραφεία του ΤΕΒΕ και της Νομαρχίας. εκεί κοντά υπάρχει μία πίτσαρία, νομίζω είναι η Ντόμινο. Ακριβώς δίπλα υπάρχει μία πλατεία, στο αριστερό σημείο της είναι μία η αποθήκη. Την επόμενη εβδομάδα θα πάω εκεί για κάτι δουλειές, οπότε θα σου πω ακριβώς τη διεύθυνση! :)

nicknikolis

PB New Member
15 Απρ 2012
1
1
Μπορειτε να μας πειτε για αυτο το μειγμα για να το χορηγησω και στο δικο μου ζευγαρι διοτι προ τεσσαρων ημερων εχασα 3 απο τους 4 νεοσσους σε ηλικια 6 ημερων.