Κοκατιλ δεν τρωει ηλιοσπορους

Συζήτηση με θέμα Κοκατιλ δεν τρωει ηλιοσπορους, που ξεκίνησε από cockatiels, στο Forum 'Διατροφή Παπαγάλων' του PetBirds, 12 Ιουλ 2014.

1. cockatiels

cockatiels PB New Member

Το κοκατιλ μου ειχε μαθει στο πετ σοπ να τρωει κατι αλλα σπορακια και δεν τρωει τους ηλιοσπορους .Τι μπορω να κανω για να μαθει να τους τρωει;;;!

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Τι άλλα σποράκια τρώει; Το βόρι που τρώνε τα Budgies; Δεν τρώει ποτέ ή δεν τρώει τώρα το καλοκαίρι;
    Το καλοκαίρι είναι κάπως φυσιολογικό επειδή ο ηλιόσπορος είναι λιπαρός σπόρος και μετριάζουν την κατανάλωση.
    Αν δεν μπορεί να τα φάει για κάποιον λόγο, πρέπει να κοιτάξεις το στόμα του αν έχει κάποια σημάδια μέσα, κόκκινα ή λευκά .
    Τι τροφή του δίνεις; Χύμα, συσκευασμένη; Την ειδική για μεσαίους παπαγάλους;
    Γενικά τρώνε τους μικρούς ηλιόσπορους.
    Πες μας κάποια πράγματα, παρατήρησε και το πουλί και τα ξαναλέμε.

3. ζιζι

ζιζι PB New Member

Εαν για λόγους προτίμησης δεν τους τρώει μπορείς να τους καθαρίσεις, να τους σπάσεις και να τους ανακατέψεις με την αυγοτροφή... Το κοκατίλ μου το μεγάλωσα εγώ με κρέμα επειδή δεν το ήθελαν οι γονείς του και ίσως γι' αυτό δεν έμαθε να τρώει ηλιόσπορους (είναι απλά μια υπόθεση).. Πάντως έτσι το ξεγελάω! Είναι λίγο κουραστικό αλλά αξίζει γιατί έχουν απαραίτητα στοιχεία..

4. cockatiels

cockatiels PB New Member

το κοκατιλ ειναι πολυ υγιεινο δεν εχει τιποτα απλος δεν ξερει να τους ανοιγει . Του δινω συσκευασμενη τροφη για κοκατιλ και του αρεσει το βορι παρα πολυ

5. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Και το δικό σου ταϊσμένο με κρέμα είναι; Ούτε τα μικρά άσπρα δεν τρώει;

Μοιραστείτε

Φόρτωση...