Κοκατίλ φτεροκοπάει τη νύχτα

Συζήτηση με θέμα Κοκατίλ φτεροκοπάει τη νύχτα, που ξεκίνησε από Mimiscockatiel, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 18 Μαρ 2014.

1. Mimiscockatiel

Mimiscockatiel PB New Member

Καλησπέρα! Θα μπω κατευθείαν στο θέμα. Ο παπαγάλος μου κάτι παθαίνει κάποιες φορές το βράδυ, δεν ξέρω τι, και εκεί που έχει απόλυτη ησυχία μέσα στο δωμάτιο, αρχίζει και φτεροκοπάει μέσα στο κλουβί σαν να θέλει να ξεφύγει από κάτι. Δεν ξέρω τι τον ενοχλεί, φοβάμαι έτσι πως κάνει μην σπάσει κανένα φτερό! Σήμερα το έκανε πάλι, και όταν σταμάτησε τον σκέπασα όπως τον σκεπάζω κάθε βράδυ και ενώ πάντα κατεβαίνει κάτω στη φωλιά του τώρα έμεινε εκεί γραπωμένος στο κάγκελο και δεν κουνιέται... Τι κάνω;

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Τα περισσότερα cockatiels το παθαίνουν αυτό τα βράδια γι' αυτό ίσως δεν πρέπει να το σκεπάζεις εντελώς . Γενικά τους αφήνουμε ένα σχετικό φως για να βλέπουν να επιστρέφουν στον τόπο του ύπνου τους μετά

3. Mimiscockatiel

Mimiscockatiel PB New Member

Μα δεν το σκεπάζω εντελώς....! σκεπάζω τις 3 πλευρές του κλουβιού ίσα ίσα για να νιώθει ασφάλεια και να μην των ενοχλούν τα ΄φωτα από μέσα. Του αρέσει γιατί κάθε φορά που πάω να τον σκεπάσω κατεβαίνει κάτω και κουρνιάζει.... Τώρα έχει μένει στο πάνω το κλαδάκι του και είναι ακίνητος.... Είναι σαν κι αυτό; Περίεργο πετάρισμα παπαγάλων

Μοιραστείτε

Φόρτωση...