Κλωσάνε τα αρσενικά;

Συζήτηση με θέμα Κλωσάνε τα αρσενικά;, που ξεκίνησε από Arkoodi, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 18 Απρ 2008.

1. Arkoodi

Arkoodi PB New Member

Αδέλφια, έχω μπερδευτεί! Αγόρασα ένα ζευγάρι καναρίνια και το έβαλα για ζευγάρωμα. Μετά από έναν μήνα προετοιμασίας έβγαλα το διαχωριστικό και έβαλα φωλιά και νήμα. Έφτιαξαν τη φωλιά τους και 4 αβγουλάκια. Το μπέρδεμά μου όμως είναι στο ότι βλέπω να κλωσάει το πουλί που είχα πληρώσει για αρσενικό. Γι’ αυτό σας εκφράζω τις απορίες μου:
    Είναι δυνατόν να κλωσά μόνο το αρσενικό και αν ναι θα έχω καλά αποτελέσματα;
    Παίζει η περίπτωση να είναι και τα δύο θηλυκά.
    Σας παρακαλώ δώστε μου τα φώτα σας!

2. stefanos2007

stefanos2007 PB New Member

Το άλλο που θεωρείς θηλυκό κλωσάει καθόλου ή όχι.

3. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

1= ΟΧΙ
    2= ΝΑΙ

4. stefanos2007

stefanos2007 PB New Member

Το ενδεχόμενο να είναι αρσενικό αυτό που θεωρείς θηλυκό και θηλυκό αυτό που θεωρείς αρσενικό το έχεις σκεφτεί.

5. tassos

tassos PB New Member

Yπάρχει περίπτωση να είναι κ τα 2 θηλυκά κ επειδή ήρθε η ώρα τους ακόμα κ χωρίς αρσενικό να έκαναν άσπορα αυγουλάκια.Αλλιώς...,αυτό που είπε ο Στέφανος από πάνω

6. Arkoodi

Arkoodi PB New Member

Το άλλο που πήρα για θηλυκό δεν το ‘χω δει να κλωσάει αλλά έχω την εντύπωση θέλει κι αυτό να φτιάξει φωλιά, το βλέπω συχνά με νήμα στο στόμα.

7. Isidoros

Isidoros PB New Member

Φίλε χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω νομίζω ότι και τα δύο πουλιά είναι θηλυκά.Όταν τα αγόρασες άκουσες κάποιο από τα δύο να φωνάζει?Τόσο καιρό που ήταν χωριστά τραγούδαγε κάποιο?

8. Arkoodi

Arkoodi PB New Member

Όχι, δεν άκουσα κανένα να κελαηδάει.
    Αν ισχύει αυτό που λέει ο Ισίδωρος τι πρέπει να κάνω να διαλύσω τη φωλιά και να βρω 2 αρσενικά και να ξαναρχίσω από την αρχή;

9. mortal1

mortal1 PB New Member

10. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Aν τελικά είναι και τα δύο θηλυκά ,πέρνεις ένα αρσενικό,φτάνει
    και για τις δυό. Αλλά... θα κολυμπήσεις στα βαθειά απ' την αρχή.

11. Smokie

Smokie PB Member

Ποιος την χάρη του , 2 θηλυκά να τον "εξυπηρετούν" αυτή είναι ζωή :)
    Όπως λέει και ο Μάκης θα κολυμπήσεις στα βαθιά, καλή επιτυχία :)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...