Πρόσφατα

Κλούβα πτήσης από παλιά ντουλάπα

boot

PB New Member
Thread starter #1
Μια φτηνή και εύκολη κατασκευή κλούβας πτήσης είναι η μετατροπή μιας παλιάς ντουλάπας σε κλούβα 1,80 Χ 1,20 Χ 0,60 m (Συνημμένη φωτο 1)

Και με ότι περισσέψει (πόρτες, εσωτερικά χωρίσματα κ.τ.λ.) η κατασκευή μιας διπλής κλούβας διαστάσεων 1,80 Χ 1,00 Χ 0.60 m. [x]

Συνημμένα

πολυ εξυπνο γιαννη,αλαλ το ξυλο δεν πρεπει με κατι να βαφτει για τις ψειρες?
καποιοι το βαφουν με πετρελαιο...:eek:

boot

PB New Member
Thread starter #5
Και στις δύο κατασκευές το ξύλο είναι περασμένο με συντηριτκό ξύλου μη τοξικό και έχω περάσει με σιλικόνη τις όποιες σχισμές.

Georgina

Honored Member
PBCP Contributor
H εφευρετικοτητα , η πρωτοτυπια και η δημιουργικη διαθεση σε ολο της το μεγαλειο! Συγχαρητηρια!;)

πολυ καλο Γιαννη συνχαριτηρια μπραβω!οταν ο ανθρωπος εχει μερακι και εφευρετικοτιτα κανει θαυματα

πολύ καλό...το ίδιο σκέφτομαι να κάνω και εγώ σε μια παλιά μόλις αδειάσει...είναι και ξύλο και αντέχει την ζέστη,καλή φάση...

Thread starter #11
Αν και δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα με το καθάρισμα , ιδού λοιπόν και μια κλούβα που καθαρίζεται γρήγορα και εύκολα

Κουνελόσυρμα 1,00 Χ 2,80 m τσακισμένο σε τέσσερις πλευρές ώστε να σχηματιστεί ορθογώνιο παραλληλόγραμμο. Στερεώνουμε δύο κομμάτια μελαμίνης 16mm (βιδώνοντας σιδερένιες γωνιές 20Χ20 mm ) για οροφή και πάτο, ένα ταψί από λαμαρίνα γαλβανιζέ και έχουμε μια μικρή κλούβα 0.7m Χ 0.7m Χ 1m ύψος.

Συνημμένα

εχω μια ντουλαπα και θελω να την κανω κλουβα .το προβλημα ειναι οτι οτι δεν θα φτανω να πιανω τα πουλια και να βαζω εξαρτηματα (τροφης,νερου,κ.α)εχει υψος 1.50m- 70cm φαρδος εχω βαλει πισω κοντρα πλακε κ μπροστα συρμα μααλλον πρεπει να απευθηνθω σε μαραγκο

mgerom

Honored Member
εχω μια ντουλαπα και θελω να την κανω κλουβα .το προβλημα ειναι οτι οτι δεν θα φτανω να πιανω τα πουλια και να βαζω εξαρτηματα (τροφης,νερου,κ.α)εχει υψος 1.50m- 70cm φαρδος εχω βαλει πισω κοντρα πλακε κ μπροστα συρμα μααλλον πρεπει να απευθηνθω σε μαραγκο
Πριν πάς σε μαραγκό ,βάλε μια φωτογραφία ,να δούμε
που βρήσκεσαι,μήπως μπορεί να γίνει κάτι,και μετά αποφασήζεις

Top Bottom