Κλούβα κήπου 2x2 που θα στεγάσει τα cockatiel μου

Συζήτηση με θέμα Κλούβα κήπου 2x2 που θα στεγάσει τα cockatiel μου, που ξεκίνησε από kanarakis, στο Forum 'Ιδιοκατασκευές, Παρουσιάσεις Εκτροφείων' του PetBirds, 31 Μαϊ 2009.

1. kanarakis

kanarakis PB New Member

Να παρουσιάσω και εγώ με τη σειρά μου την κατασκευή μου που θα στεγάσει σε λίγες μέρες τα cockatiel μου και αν πάνε όλα καλά και άλλα είδη μεσαίων παπαγάλων.

Ύψος 2m μπροστά και 2.5m πίσω (για να έχει ρύση η σκεπή), Πλάτος 2m και Μήκος 2m.

Η κατασκευή στοίχησε περίπου 280 - 300 € με καθαρά προσωπική εργασία.
    Δεκτές όλες οι προτάσεις για διορθώσεις ή για τυχον λάθη γιατί είμαι μικρός ακόμα και δεν έχω τις γνώσεις που έχετε εσείς:p

Συνημμένα Αρχεία:

2. Κατ'αρχην τα συγχαρητηρια μου για το μερακι και την θεληση που εχεις να προσφερεις μια πιο ανετη διαβιωση στα πτηνα σου. Η κατασκευη σου ειναι πολυ καλη αλλα χρειαζεται καποια συμπηρωματα για να μη βρεθεις προ εκπληξεων.
    Α) δημιουργια προθαλαμου για να μη μπορει να σου φυγει καποιο πουλι την ωρα που θα μπαινεις η θα βγαινεις.
    Β) μιας και εριξες τσιμεντο στην πλακα περιμετρικα κανε ακομα εναν κοπο και ριξε και στο πατωμα (οχι πολυ παχυ - γυρω στους 5 ποντους) εχωντας φροντισει να βαλεις ψιλο συρμα σε ολο το εμβαδο για απροσκλητους-υπογειους επισκεπτες.

3. GALEKOS

GALEKOS PB New Member

με τους ποντικους τι εχεις προβλεψει για να μην μπαινουν απο κατω απο το δαπεδο?

4. kanarakis

kanarakis PB New Member

Αρχικά ευχαριστώ πολύ.:) Για τον προθάλαμο το έχω μελετήσει και γι αυτό έκανα την πόρτα να ανοίγει προς τα μέσα, απλά ξέχασα να το αναφέρω. Για το τσιμέντο από κάτω επίσης το έχω σκεφτεί αλλά θα ήθελα να μείνει χώμα για να μπορώ να βάλω κάποιο φυτό. Το τσιμέντο γύρω γύρω έχει βάθος 20 πόντους. Αν ρίξω έξω απ την κλούβα 30-50 ποντους τσιμέντο κάνει δουλειά ή θα πρέπει να το γεμίσω μεσα τελικά?

5. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Πολυ ωραια η καταστευη σου.Μπραβο.

Το χειμωνα τι θα κανεις για να τα προφυλλασεις απο τα κρυα ρευματα αερα?

Οσο για το τσιμεντο πρεπει να μπει απο κατω κι οχι περιμετρικα μιας και τα ποντικια ειναι υπογεια ζωα και αμα σκαψουν θα μπορουν ανετα να μπουν στην κλουβα σου με πολυ ασχημα αποτελεσματα.

6. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Επισης αν θες να την τελειοποιησεις "ντυσε" ολες τις προσοψεις με σιτα για τα κουνουπια.

7. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

παρα πολυ ομορφη κλουβα!ευχομαι να βλεπεις παντα ευτηχισμενα πουλακια μεσα!

8. kanarakis

kanarakis PB New Member

Για το κρύο τον χειμώνα θα βάλω ναυλον αρστερά όπως την βλέπεις και μπροστα για να κόβει και απ την άλλη πλευρά θα μείνει ανοιχτό. Είναι νοτιάς και δεν έχει προβλημα. ;)

9. kanarakis

kanarakis PB New Member

Έτοιμος ο προθάλαμος και τα πουλιά εχουν μπει στην κλούβα εδώ και 3 μήνες, αλλά λόγο διακοπών δεν μπόρεσα να ανεβάσω φωτογραφίες νωρίτερα... Ελπίζω να είναι ευτυχισμένα!:)

Συνημμένα Αρχεία:

10. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

υπεροχη ειναι!

να χαιρεσε ωραιες στιγμες κοκατιλο-πιγκουινο καθημερινοτητας!

11. douke

douke PB New Member

πολυ ωραια πουλια και πολυ καλη η κατασκευη σου!
    ειμαι σιγουρος οτι θα ειναι ευτυχισμενα

12. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Πολυ ωραια κατασκευη αλλα τα πιγκουινακια με τα κοκατιλ που κολλανε?

Καλυτερα να βαλεις μονο παπαγαλοειδη στην κλουβα κι αυτα να ταιριαζουν μεταξυ τους.

13. kanarakis

kanarakis PB New Member

Τα πιγκουινάκια τα έβαλα προσωρινά εκεί. Τώρα θα κάνω μια άλλη κλούβα για τα παραδείσια και θα τα βάλω εκεί. Αλλά δεν έχουν πρόβλημα με τα κοκατίλ. Είναι μεγάλη η κλούβα και έχουν όλα τον χώρο τους.

14. fragos

fragos PB Member

μπραβο πολυ καλη κατασκευη!

15. mpampikos

mpampikos PB New Member

υπέροχη!φαίνονται πολύ ευτυχησμένα!
    με βάζεις σε ιδέες τωρα... :D

16. κουκλιστικη η κατασκευη μπραβο σου

17. lino

lino PB New Member

μπράβο υπέροχη η κατασκευή σου. πιστέυω ότι τα πουλάκια σου θα την ευχαριστηθούνε.

18. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Παρα πολυ ωραια ολα!
    Και η κλουβα και τα καλοδιατηρημενα πουλακια σου!

19. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Τελεια η κατασκευη σου, πολυ προσεγμενη και πολυ ομορφη απο αποψη υλικων! :D Και τα πουλια φαινονται πολυ ευτυχισμενα εκει! :)

20. αγριοπαπιες

αγριοπαπιες PB New Member

τελεια κατασκευη .μου εδωσεσ αρκετεσ ιοδεεσ πιστευω

Μοιραστείτε

Φόρτωση...