Κλουβι πεσμενο και το καναρινι σε πανικο

Συζήτηση με θέμα Κλουβι πεσμενο και το καναρινι σε πανικο, που ξεκίνησε από Γιάννης ο Καναρινάς, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 30 Μαρ 2015.

1. Γεια σας σημερα βρηκα το κλουβι μου πεσμενο και γυρισα τωρα και το ειδα γιατι ημουν σε δουλεια.Βρηκα το καναρινι μεσα σε πανικο και τωρα φοβαμαι τι να κανω! :oops:
    Απο τι να επεσε ???
    θα ξανακελαιδησει απο το στρες???
    Υ.Γ:Το εχω ψηλα και επεσε απο μεγαλη πτωση

2. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Το εχεις εξω καταρχας?Αρπακτικα, ρυπη αερα, ασταθες καρφι μπορει να ειναι αιτιες.

Παρε το σε ζεστο χωρο μεσα στο σπιτι και αφησε το να ηρεμησει. Δεν ξερω μονο μηπως χρειαζεται να το ψαξεις λιγο για τυχον τραυματα.

3. απο οτι ειδα δεν εχει τραυματα αλλα ειναι σε μια φαση σοκ και το βραδυ ετσι κι αλλιως τα βαζω μεσα

4. pyroferus

pyroferus PB New Member

Δώσε του χρόνο 2-3 μέρες.
    Βάλτο μέσα και άστο στο ίδιο σημείο.

5. Myra

Τα πουλια ειναι ευαισθητα σε αλλαγες θερμοκρασιας, ακομα και 3-4 βαθμοι διαφορα με το μεσα εξω μπορει να τους προκαλεσουν προβληματα. Διαλεξε ή μεσα ή εξω σταθερα να τα εχεις, για να εξασφαλισεις οτι οι αλλαγες δεν τα επηρρεαζουν.

Οπως ειπε και ο Μακης, θα χρειαστουν λιγες μερες σιγουρα μεχρι να ξεπερασει το σοκ.

6. μαλλον απο τι καταλαβα πρεπει να το εχω σε ενα μερος γιατι μπορει να προκαλεσουν ατυχηματα το μεσα εξω και ισως γι αυτο και δεν τραγουδα τοσο πολυ ! ευχαριστω!:thumbsup:

7. Myra

Το μεσα εξω μπορει να το αρρωστησει, να κρυωσει δηλαδη. Ατυχηματα μπορουν να συμβουν παντου και παντα, το θεμα ειναι να παιρνεις τα μετρα σου ωστε να ελαχιστοποιεις τις πιθανοτητες να συμβουν.

Τωρα προς το παρον αστο καπου μεσα στο σπιτι/γραφειο, οχι πολυ κοντα σε θερμαντικο σωμα και περιμενουμε να δουμε ποτε θα συνελθει :)

8. TheBigL

TheBigL PB Member

Σε τί όροφο μένεις?

9. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Πεσμένο κλουβί και αγριεμένο το καναρίνι αλλά ζωντανό ως σκέψη με οδηγεί σε επίθεση από ιπτάμενο αρπακτικό... ίσως κάποιο γεράκι ...
    Αυτό που τώρα επείγει είναι να ηρεμήσει το πτηνό και να επανέλθει όσο πιο γρήγορα γίνεται...
    Θα σου πρότεινα να επανέλθει στον ίδιο χώρο .... αλλά να λάβεις τα απαραίτητα για την προστασία από τα αρπακτικά μέτρα....
    Η παρουσία στον ίδιο χώρο θα το βοηθήσει να ξεπεράσει τα επιφανειακά προβλήματα πιο γρήγορα....
    Προσοχή όμως στα μέτρα προστασίας.
    Συνήθως οι πτώσεις φέρνουν και το θάνατο στο πουλί.... το ο,τι γλίτωσε ίσως είναι μια καλή ένδειξη για τη συνέχεια.

10. alicedros

alicedros PB Supporter

Κορίτσι μου! Με αντικαθιστάς επάξια! Σαν να με ακούω Μύρα! :p Keep going! :thumbsup:

Γιάννης ο Καναρινάς αν θυμάμαι καλά είναι η δεύτερη φορά που δέχεται κάποιο πουλάκι σου επίθεση... Είναι το ίδιο πουλάκι?? Και μετά την επίθεση δεν έβαλες μέτρα προστασίας?? Δε θέλω να το παίξω μαμά και να σε μαλώσω, αλλά εσύ έπαθες αλλά δεν έμαθες! Το πουλάκι τι σου φταίει???? Προστατεύσε το από αρπακτικά και καιρικά φαινόμενα! Όλα τα καναρίνια σου! Και για αυτό το άτυχο κάνε ό,τι λένε τα παιδιά πάνω.. Εύχομαι να ηρεμήσει το καημένο!

11. Παιδια το πουλακι μετα απο αυτο κελαειδαει συνεχως και κανει στροφες και μου χει σπασει τα νευρα αλλα με την καλη εννοια:thumbsup:Αλλα πιστευω οτι επεσε απο μικρη προγκα που του ειχα.Αλλα τελικα δεν εχει παθει και τιποτα!:thumbsup::thumbsup::D:D

12. misalouris

Να προσέχεις από δω και πέρα.... δεν είναι πάντα τόσο τυχερές οι πτώσεις.

13. λες να ειναι τυχερη η πτωση και το εχω ηχογραφημενο το κελαιδιμα του και εκανε μεχρι το βραδυ!Μηπως πως μπορω??:eek:

14. misalouris

Αρχεία ήχου και video πρώτα στο youtube και μετά εδώ.

15. brand13

brand13 PB Member

Πάντως Γιάννη έχε το νού σου για τυχόν αρπακτικά γιατί αν είναι αρπακτικό ( τουλάχιστον το δικό μου μυαλό εκεί πάει) θα ξανάρθουν αφού στάμπαραν το σημείο.

16. σε αυτο δεν διαφωνω γιατι μενω τελειως εξω απο την πολη

17. alicedros

alicedros PB Supporter

Τι ώρα κοιμούνται τα καναρίνια σου Γιάννη??

18. οταν λεω βραδυ αλικη δεν λεω και 9 η ωρα!Εγω παντος τα βαζω γυρω στις 8μισι

19. alicedros

alicedros PB Supporter

Γιάννη νομίζω σου έχω ξαναπεί πως το να μπαινοβγάζεις τα πουλιά μόνο καλό δεν τους κάνει.. Θα κρυώσουν...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...