Κλουβι για Κοκατιλ

Συζήτηση με θέμα Κλουβι για Κοκατιλ, που ξεκίνησε από Dtse, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 3 Ιουν 2016.

1. Dtse

Dtse PB New Member

Επειδη τελικα αλλαξα γνωμη καθως ειδα απο κοντα κοκατιλ και μου αρεσε πολυ, τι κλουβι χρειαζεται σε μεγεθος περίπου γιατι θα παω να αλλαξω την ζευγαρωστρα με ενα κλουβι για παπαγαλακι. Υπολογιζω σε 50 μηκος με 40 βαθος και 60 υψος ειναι καλα;

2. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Οι ελαχιστες προτεινομενες διαστασεις για κοκατιλ ειναι 50χ50χ60.. 60 το υψος.

3. Dtse

Dtse PB New Member

Δηλαδη εκει που εχω υπολογισει περιπου.

4. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Ναι..Απλα κοιταξε μηπως βρεις κατι με μεγαλυτερο βαθος..
    Εστω 45.
    Ειναι πουλια με μεγαλες ουρες, κριμα ειναι να τις τσαλακωνουν στα καγκελα.

5. Dtse

Dtse PB New Member

Εχετε καμια ιδεα τι καλυτερη διαταξη μπορω να κανω; εχω αλλο ενα κλαδακι σαν και αυτο που εχω βαλει. Μαλλον θα παρω ακομα μια κουνια γιαυτο και εχω αφησει χωρο απο πανω και μια ποτιστρα που δεν εχω παρει ακομα.

Συνημμένα Αρχεία:

6. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Τα δοχεία του φαγητού θα τα έβαζα στο πλάι του κλουβιού δίπλα το κλαδί που είναι ψηλά. Επίσης αν θα έχεις ήμερο πουλάκι, ή να βγάλεις την πάνινη πατήθρα που έχεις έξω από την πόρτα, ή να βάλεις άλλη μία απ' έξω. Εντάξει με το άλλο κλαδάκι και την κούνια δεν θέλει κάτι άλλο για πάτημα.

7. Dtse

Dtse PB New Member

Η κουνια τι διαστάσεις περιπου πρεπει να εχει γιατι δεν ξερω για μεσαιους παπαγαλους.. και τι ειδους ποτιστρα προτείνετε;

8. maria p

Κοκατίλ θα πάρεις τελικά; Στα κοκατίλ αρέσουν οι στρόγγυλες από πανί
    Ποτίστρα καλύτερα να πάρεις με μπίλια αλλά να έχεις εφεδρική και μία κλασσική μήπως στην αρχή δεν πίνει από την μπίλια.

9. Sissy

Sissy PB Senior Member

Κάπως έτσι θα τα έβαζα, στη μέση και χαμηλά οι ταΐστρες, κάτω στη γωνία η πάνινη (μπορεί και η ποτίστρα να μπει εκεί), πάνω οι ξύλινες πατήθρες (η και η ποτίστρα, αν βολεύει η θέση).
    Με αυτή την διάταξη θα ''αναγκάζεται'' να ανεβοκατεβαίνει και να χρησιμοποιεί όλο το κλουβί.
    Ποτίστρα σαν τις ταίστρες αλλά μεγαλύτερο μέγεθος, θα έχει την δυνατότητα και να μπανιαριστεί εκεί.

10. maria p

Οι μαύροι κύκλοι είναι οι ταΐστρες Σίσσυ;

11. Sissy

Sissy PB Senior Member

Ναι Μαρία μου

12. Dtse

Dtse PB New Member

Σισσυ πολύ καλη ιδεα απλως για τις ταιστρες φαντάζομαι θα παταει στην σχαρα για να φαει ετσι; Και λογικα η μια πατηθρα απο σχοινι θα βγει εξω απο την πορτα οπως πρότεινε η Μαρια.

13. Sissy

Sissy PB Senior Member

Όχι στην σχάρα (κάτω κάτω),πιο ψηλά θα είναι, τα περισσότερα πουλιά στις ταίστρες τους πάνω πατούν για να φάνε

14. Dtse

Dtse PB New Member

Αλλαγες.

Συνημμένα Αρχεία:

15. maria p

Νομίζω εκεί θα λερώνονται οι τροφές. Μάλλον προς την πλευρά δίπλα στην πόρτα πρέπει να τις βάλεις, να μην έχουν τίποτα από πάνω τους.

16. Dtse

Dtse PB New Member

υπαρχουν 24cm και 19cm. Ποια ειναι πιο ενταξει;

17. maria p

Η διάμετρος; Καλύτερα την πιο ευρύχωρη γιατί έχουν και λοφίο, τσουλούφι :)

18. Dtse

Dtse PB New Member

Μάλλον ολοκληρώθηκε!

Συνημμένα Αρχεία:

19. maria p

Πολύ ωραίο με γεια σας!!! :)
    Αν έχει συρόμενες πόρτες, θα πρέπει να τις ασφαλίζεις με μανταλάκια γιατί τις ανοίγουν (και κάποιες από τις άλλες).

20. Theodorap

Theodorap PB New Member

Μαρία μου πόσο δίκιο έχεις για τις πόρτες!Είχα μικρή δύο παπαγαλάκια μικρά και συνέχεια έπιαναν την πόρτα με το ράμφος τους και την πετούσαν προς τα πάνω αλλά μέχρι να βγουν η πόρτα έπεφτε και έκλεινε γιαυτό είχαμε βάλει σηρμα και σταμάτησαν να το κάνουν!Μετά από καιρό βγάλαμε το σηρμα και όταν γυρίσαμε σπίτι έλειπαν και τα δύο!!!! Μα πόσο έξυπνα είναι πια! !!!!!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...