Κλουβα (δωματιο)!

Συζήτηση με θέμα Κλουβα (δωματιο)!, που ξεκίνησε από paris27, στο Forum 'Φροντίδα Διαμονή Καναρίνιων' του PetBirds, 10 Οκτ 2008.

1. paris27

paris27 PB New Member

Καλημερα σε ολους!Σκεφτομαι να φτιαξω μια κλουβα(δωματιο)σε εξωτερικο χωρο για να βαζω μεσα ζευγαρωστρες και κλουβες πτησης!Οι διαστασεις θα ειναι 3μ μηκος-3μ υψος και 2 μετρα πλατος!Με προβληματιζει οσο αναφορα την κλουβα να τη κλεισω με κουνελοσυρμα το τετραγωνακι και μετα με ψιλη σιτα για να μην μπαινουν ποντικια και κουνουπια?Εχει χρισημοποιηση κανεις ψιλη σιτα?Να ξερετε οτι θα πεσει τσιμεντο σε ολο το χωρο της κλουβας!Και οσον αφορα το κλεισιμο της κλουβας το χειμωνα για κρυο κανενα προβλημα θα την ντεισω καταλληλα!Περιμενω να μου πειτε και εσεις τις γνωμες σας που ειναι πολυτιμη βοηθεια!

2. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

3. paris27

paris27 PB New Member

Σ'ευχαριστω Μακη αλλα αυτα τα κλουβια τα εχω δει σε αλλα μηνυματα σου!Αυτο που ρωταω ειναι...θα βαλω στη κλουβα κουνελοσυρμα το τετραγωνακι...θα πρεπει να βαλω και την σιτα την ψιλη για κουνουπια και ποντικους?Η να βαλω μονο το κουνελοσυρμα?Το ποντικι περναει απ'αυτο το τετραγωνακι?Αν περναει τι αλλο μπορω να βαλω γυρω-γυρω στο μισο μετρο απ'το εδαφος να μην σκαρφαλωνει?

4. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

-Για μένα το κουνελόσυρμα αν είναι μάλιστα 30 πόντους μπετοναρισμένο στο κάτω μέρος είναι αρκετό.Για τα ποντίκια ,εξ άλλου υπάρχουν πολλά χημικά και άλλα παρασκευάσματα για γύρο απο την κλούβα.Τα κουνούπια βέβαια είναι άλλη ιστορία.Αλλά προσωπικά δεν θα καθόμουνα να ντύσω μια τέτοια κλούβα με σίτα.

5. τονυ

τονυ PB New Member

καλησπερα Παρη εγω που εφτιαξα 1 δωματιο για τα καναρια μου στην πορτα και στα παραθυρα εχω βαλει το κουνελοσυρμα που λες και για μυγες και κουνουπια εβαλα πλαστικη σητα πολυ φτηνη και ευκολη στην τοποθετηση

6. paris27

paris27 PB New Member

Καλημερα!Ευχαριστω Αντωνη για την απαντηση!Στις 2 πλευρες θα βαλω σιτα!Στις αλλες 2 θα το κλεισω καλα με ενα διαφανες υλικο οπως και την οροφη!Θα στειλω φωτο οταν την τελειωσω!

7. τονυ

τονυ PB New Member

ωραια περιμενουμε τις φωτογραφιες

8. paris27

paris27 PB New Member

Καλησπερα σε ολους!Με την κλουβα(δωματιο)ειμαι στο τελευταιο σταδιο!Γυρω-γυρω στην κλουβα εχω βαλει κουνελοσυρμα το οποιο ειναι μπετοναρισμενο!Θελω να μου πειτε αν απ'το κουνελοσυρμα περναει ποντικι?Αν περναει πρεπει να ντυσω ολη την κλουβα με ψιλη σιτα?:confused:

9. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Αμα περνάει το κεφάλι περνάει και το σώμα ;) Βάλε σίτα να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

10. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

εγω νομιζω πως πρεπει να βαλεις και σιτα για τα κουνουπια...

11. paris27

paris27 PB New Member

Θα την ντυσω τελικα ολη την κλουβα για να ειμαι ησυχος!Εχω αγορασει μεταλικη σιτα και πλαστικη!Να βαλω στο κατω μερος την μεταλικη και πανω πλαστικη η θα εχω προβλημα με την πλαστικη?

Μοιραστείτε

Φόρτωση...