Κλουβα για ζευγαρι μεσαιων παπαγαλων

Συζήτηση με θέμα Κλουβα για ζευγαρι μεσαιων παπαγαλων, που ξεκίνησε από Greek yorkshire, στο Forum 'Ιδιοκατασκευές, Παρουσιάσεις Εκτροφείων' του PetBirds, 1 Οκτ 2009.

1. Greek yorkshire

Greek yorkshire PB Member

ο γαμπρος μου με πολυ μερακι εφτιαξε μια εξαιρετικη κατασκευη που αγγιζει τα ορια της επαγγελματικης κατασκευης. προκειται για μια κλουβα που θα στεγασει τον Φρανκυ και την παρεα του. οι διαστασεις ειναι 60 χ 50 χ 130. εχει δυο πορτακια,το πανω ισως να χρησιμοποιηθει για την ζευγαρωστρα,ειναι κλεισμενο ολο με κουνελοσυρμα,πανω κατω. υπαρχει η σχαρα για τις ακαθαρσιες η οποια ασφαλιζει και αυτη για να ειναι πιο ευκολη η μεταφορα της. φυσικα εχει και ροδακια για να μετακινειται.

Συνημμένα Αρχεία:

• 1.jpg
      1.jpg
      File size:
      96,9 KB
      Προβολές:
      1.307
    • 2.jpg
      2.jpg
      File size:
      95,3 KB
      Προβολές:
      776
    • 3.jpg
      3.jpg
      File size:
      95 KB
      Προβολές:
      496
    • 4.jpg
      4.jpg
      File size:
      103,3 KB
      Προβολές:
      462
    • 5.jpg
      5.jpg
      File size:
      97,7 KB
      Προβολές:
      462
  2. Greek yorkshire

ειμαι πολυ ενθουσιασμενος απο το αποτελεσμα. το κοστος των υλικων ειναι κατι παραπανω απο 40 ευρω

Συνημμένα Αρχεία:

• 6.jpg
      6.jpg
      File size:
      104,1 KB
      Προβολές:
      266
    • 7.jpg
      7.jpg
      File size:
      96,1 KB
      Προβολές:
      261
    • IMG_0086.jpg
      IMG_0086.jpg
      File size:
      97,3 KB
      Προβολές:
      279
  3. anatoly

anatoly PB Member

Πολυ ωραιο Πανο!
    Ευχομαι να το ευχαριστηθει ο Φρανκυ κ η παρεα του!

4. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Ειναι πραγματικα πολυ καλη κατασκευη και απο τις λιγες χειροποιητες που θεωρω προσωπικα καλαισθητες για να μπορουν να βρισκονται στο εσωτερικο του σπιτιου κι οχι στο μπαλκονι. Το μονο που θα προτιμουσα διαφορετικο ειναι οι πορτες. Εχω ενα κολλημα και θελω τα κλουβια να εχουν μεγαλη πορτα για να με εξυπηρετουν να αλλαζω οτι δεν μου αρεσει και να καθαριζω το εσωτερικο ευκολοτερα. Καποια πουλια επισης οπως ο Φοιβος αρνουνται να βγαινουν και να μπαινουν απο μικρες πορτες. Ελπιζω να μην εχετε κανενα τετοιο προβλημα και να μας πεις πως το δεχτηκε ο Φρανκυ, περιμενουμε φωτο και με αυτον μεσα οταν το γεμισεις. :):D

5. melagio80

melagio80 PB Member

Μπραβο Δημητρη,πολυ καλη η κατασκευη!
    Σου ευχομαι να το χαρει ο Φρανκυ και να βρεις και την "γυναικα"του συντομα!
    Και βεβαια καλους απογονους...

6. Greek yorkshire

ευχαριστω πολυ παιδια! ανεστη ο Φρανκυ ειναι ο μισος απο οτι ο Φοιβος οποτε το πορτακι του κλουβιου ειναι μια χαρα,οι διαστασεις ειναι 15 χ 15. εγω εχω υψος 1.88 οποτε το χερι μου φτανει να καθαρισει ανετα το πατωμα του κλουβιου. ειναι υπολογισμενα ολα. θα φτιαξουμε ενα καπακι 60 χ50 χ 25 που να μπαινει πανω απο το κλουβι για μεγαλυτερη συσκοτιση και να αισθανονται ασφαλεια το βραδυ.
    μια λεπτομερεια, επειδη αυτη η ρατσα τρελενεται να κρεμεται απο την οροφη,το κουνελοσυρμα συνεχιζει και μεσα απο το καπακι,οπως φαινεται στην φωτο 4.

7. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Τελεια και οικονομική κατασκευή! Χρυσοχέρης ο γαμπρός σου!

Να το χαρεις γεματο με την οικογένεια του Φρανκυ;)

8. Greek yorkshire

πραγματικα χρυσοχερης. αφου μου πηρε κανα διμηνο να τον ψησω... ειχα ετοιμασει φωτογραφιες απο κατασκευες των παιδιων εδω μεσα για να παρει μια ιδεα. δεν δεχτηκε να τις δει. διαστασεις μονο ζητησε και ποσα πορτακια να εχει.

9. fragos

fragos PB Member

πολυ καλη κατασκευη!μπραβο στον γαμπρο σου!

10. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

πολυ καλη κατασκευη!

και με πολυ καλη τιμη!

11. IrAkLaS

IrAkLaS PB New Member

ρο πολύ καλή κατασκευή φτιάχνω και εγώ τώρα μια πολύ μεγάλη κλούβα για καναρίνια

12. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

υπέροχη κλούβα να την ευχαριστηθεί ο φίλος σου! χρυσοχέρηδες μερικοί βρε παιδί μου εύγε

13. StaVr0sSs

StaVr0sSs PB New Member

Πολυ ωραια κατασκευη...
    :)

14. ΛΑΚΗΣ ΚΟΥ

ΛΑΚΗΣ ΚΟΥ PB New Member

πολυ καλη η κατασκευη δημητρη μπραβο

15. Dimitris1973

Dimitris1973 PB New Member

πολυ ωραια ειναι...μου αρεσει πολυ ...και εγω θα τις ηθελα μεγαλυτερες τις πορτες για τον Denni μου...πολυ καλη δουλεια πραγματικα

16. blackholesun

blackholesun PB New Member

Πολυ καλη κατασκευη ιδιος απο θεμα εμφανισης. Δημητρη ο Ανεστης σου ειπε οτι θα προτιμουσε μεγαλυτερα πορτακια (και εγω) απο θεμα να μπορεις να το καθαριζεις πιο ανετα η να φτιαχνεις, τοποθετεις τα παιχνιδια κτλ πιο ευκολα. Φιλικα
    Μεγια και παλι!

17. vag990

vag990 PB New Member

Μερακλής ο γαμπρός σου :)

18. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Η κατασκευη ειναι πραγματι φοβερη.

Δημητρη ο γαμπρος σου το κανει και επαγγελματικα η μονο για σενα την εφτιαξε αυτη την κλουβα?

19. δάγκας

δάγκας PB New Member

Ωραιο και οικονομικο. μπραβο

20. Greek yorkshire

ευχαριστω πολυ παιδια! δεν το κανει σαν επαγγελμα,δυστυχως για μενα... απο το καλοκαιρι τον ζαλιζα για να το φτιαξει

Μοιραστείτε

Φόρτωση...