Κλουβα απο ντεξιον

Συζήτηση με θέμα Κλουβα απο ντεξιον, που ξεκίνησε από billio, στο Forum 'Ιδιοκατασκευές, Παρουσιάσεις Εκτροφείων' του PetBirds, 6 Μαϊ 2008.

1. billio

billio PB New Member

Καλησπερα σε ολες και σε ολους.
    Κατασκευασα μια κλουβα απο ντεξιον ραφια και πλεγμα η οποια ειναι 122πλατος*60βαθος*50υψος
    Ειναι μια πολυ φτηνη κατασκευη και ο χρονος κατασκευης ηταν περιπου 7 ωρες.
    Τους εχω τοποθετησει και ψευτικα φυτα για να μοιαζει με το φυσικο τους περιβαλλον!
    Ειναι αρκετα μεγαλη και εχω βαλει μεσα σε αυτη 3 καναρινακια,1 μουλο,2 καρδερινες και 2 λουγαρα (ολα αρσενικα).
    Τα βλεπω ολα μαζι και το απολαμβανουν και κελαιδουν ασταματητα (αν και μου ειχαν πει οτι εαν ειναι μαζι δεν κελαιδουν).
    Δεν τσακωνονται μεταξυ τους και εχει πολυ πλακα γιατι ειναι σαν μια μικρη κοινωνια!
    Οι φωτο ειναι προ 3ων ημερων,θα σας ανεβασω φωτο πως ειναι τωρα το εσωτερικο της κλουβας!

Συνημμένα Αρχεία:

2. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

καλοριζικιες και καλες γεννες

3. valantis1

valantis1 PB New Member

Πολυ καλη κατασκευη μπραβο. Αλλα να βαλεις τα μεγαλα ξυλακια αυτα που τα κοβεις οσο θες σε μηκος. Και παλι μπραβο.

και θα βγει σε κακό σου.

4. pasx79

pasx79 PB New Member

πολυ ωραια μπραβο!

5. mortal1

mortal1 PB New Member

Μπράβο σου και καλορίζικια!

6. billio

billio PB New Member

Εχω βαλει τα μικρα ξυλακια για να εχουν χωρο να πετουν στη μεση του κλουβιου.
    Εχω βαλει και ενα πλαστικο δεντρακι μπονζαι και εχουν τρελαθει.
    Σκεφτομαι να βγαλω τα πλαστικα ξυλακια και να βαλω κληματοβεργες!

7. Pegasos1982

Pegasos1982 PB New Member

Μπραβο φανταστικη δουλεια

8. tassos

tassos PB New Member

Ωραία κατασκευή!Μπράβο!Καλύτερα όμως να βάλεις τα μεγάλα ξυλάκια όπως είπε κ ο
    valantis1.Αυτά τα dexion από που μπορεί να τα προμηθευτεί κανείς ρε παιδιά;:confused:

9. billio

billio PB New Member

Τα ντεξιον ραφια θα τα βρεις σε διαφορα μεγεθη στα praktiker.

10. ΙΟΑ

ΙΟΑ PB New Member

Έχεις μεράκι ,μπράβο .

11. Kostas21

Kostas21 PB Member

Πολυ καλη κατασκευη.Μπραβο

12. marie

marie PB New Member

πολυ καλο!και ωραια ιδεα...

13. takisdt200

takisdt200 PB New Member

φοβεροσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσ

14. mansfak

mansfak PB New Member

πολύ ωραία και πρακτική κατασκευή.μπράβο για την ιδέα σου.μας έβαλες σε σκέψεις για το αν θα μπορούσαμε και εμείς να κάνουμε κάτι παρόμοιο.συγχαρητήρια

15. billio

billio PB New Member

Να'σται καλα για τα καλα σασ λογια!
    Ευχαριστω!

16. FIRST

FIRST PB New Member

Καταπληκτική κατασκευή και απλή!
    Τώρα μου έδωσες ιδέες για δική μου κατασκευή.
    Ευχαριστώ και μπράβο!

17. Vasilaros

Vasilaros PB New Member

φιλε μου πολύ καλή κατασκευή..μιας και δουλεύω σε μαγαζί που πουλάει βίδες..θα το φτιάξω και εγώ..
    μπράβο και από μένα

18. billio

billio PB New Member

Ειναι πολυ απλη κατασκευη!
    Κοιταξ'τε μονο να κανετε μικρες πορτες γιατι εγω ηδη εχασα μια καρδερινα οπως καθαριζα την κλουβα!
    Δεν εχω βρει ακομα ομως τον τροπο να πιανω τα πουλια-με την αποχη δεν γινετε τιποτα-για να μπορω να τα κοιταζω εαν ειναι καλα στην υγεια τους!

19. Stamatis

Stamatis PB New Member

Μπράβο είναι πολύ όμορφη.
    Θα πω κάτι που έχω κάνει σε μιά ανάλογη κατασκευή , αλλά και πολλά άλλα παιδιά, αν θέλεις να γλυτώσεις απο τις εφημερίδες. Έχω ένα ταψάκι από λαμαρίνα από κάτω, έχω άμμο μέσα (λευκή), τα πουλιά δεν έρχονται σε επαφή με αυτή άλλοστε, αλλά απορροφά ολα τα υγρά από τις ακαθαρσίες τους και δεν μυρίζουν. Την καθαρίζω κάθε μέρα επιφανειακά με ένα σκουπάκι και φαρασάκι απο αυτά που χρησιμοποιούμε στο νεροχύτη της κουζίνας και έχω γλυτώσει απο χαρτιά και οσμές και την αλλάζω μια φορά την εβδομάδα και είναι και πιο εμφανισιακή η κλούβα . το τελευταίο το λέω επειδή φαίνεσαι μερακλής.

20. Stamatis

Stamatis PB New Member

Ένας τρόπος για να πιάσεις εύκολα ένα πουλί με την απόχη, είναι να το ψεκάζεις με νερό με ένα ψεκαστήρι μικρό που χρησιμοποιούμε για τα φυτά, δεν μπορεί να πετάξει εύκολα και κάθεται στο πάτο του κλουβιού.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...