"Κλουβακι" για ζευγαρι Κοκατιλ, πειτε την γνωμη σας

Συζήτηση με θέμα "Κλουβακι" για ζευγαρι Κοκατιλ, πειτε την γνωμη σας, που ξεκίνησε από vasilisbat, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 26 Σεπ 2014.

1. vasilisbat

vasilisbat PB New Member

σας βαζω την πρωτη φωτο απο το κλουβι να μου πειτε την γνωμη σας ,μενει η βαση για τα ποδια το συρταρι για αυτα που ριχνουν τα πουλακια τα παιχνιδια ,ανυπομονω να το τελειωσω. :rolleyes:

2014-09-25 21.06.38.jpg

2. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Σαν μεγεθος ειναι πολυ καλο. Μενει να το δουμε τελειωμενο για να εχουμε ολοκληρωμενη αποψη. ;) Με το καλο!

3. vasilisbat

vasilisbat PB New Member

Ευχαριστώ Φοίβο, αν πρόσθετα άλλο ένα ζευγάρι στο υπάρχον κλουβί αυτό θα είχα πρόβλημα ?? Και πρέπει να γίνει η διαδικασία καραντίνα υποθέτω?

4. Φοίβος

Σε αυτο το κλουβι εγω δεν θα εβαζα 2 ζευγαρια. Περισσοτερα του ενος ζευγαρια κατα τη γνωμη μου ειναι ενταξει να μπαινουν σε μεγαλες κλουβες πτησης οπου σε μια αψιμαχια τα πουλια εχουν πολυ μεγαλο περιθωριο διαφυγης. Σε αυτο το κλουβι αν κι ευρυχωρο για ενα ζευγαρι, πιστευω πως ευκολα ενα πουλι στριμωχνει ενα αλλο αν υπαρχουν 4.

5. vasilisbat

vasilisbat PB New Member

Οκ βασικά είναι πολύ νωρίς στο να προσθέσω κ άλλους παπαγάλους, δν γνωρίζω τόσα πολλά ώστε να το φροντίσω αλλά υπάρχει στο μέλλον να φτιάξω μια μεγάλη χτιστη κλούβα γτ έχω χώρο αρκετό αλλά αυτά στο μέλλον

6. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Ωραίο, το περιμένουμε έτοιμο :)

7. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Μικρό μου φαίνεται.... δεν θα είσαι άνετα εκεί μέσα... χα χα χα.
    Καλή συνέχεια. Φωτογραφίες τελειωμένο και με τα πτηνά μέσα.

8. vasilisbat

vasilisbat PB New Member

Χα χα χα χα χα

9. Markos tsiftelis

Markos tsiftelis PB New Member

Μας δελεαζεις για κατι πολυ καλο και φτιαγμενο με μερακι! Περιμενουμε να το δουμε ολοκληρωμενο...και με τους κατοικους μεσα!

10. ΑΓΓΕΛΟΣ 71

ΑΓΓΕΛΟΣ 71 PB New Member

καλησπερα στην παρεα. δεν πειραζη σε τιποτα που ειναι τοσο πυκνα τα σιρματα? ειδικα ο πατος του κλουβιου απο της ακαθαρσιες πειστευω θα εχει θεμα.

11. vasilisbat

vasilisbat PB New Member

Σίγουρα θα υπάρχουν κουτσουλιές αλλά θα μπορείς να τι καθαρίσεις από την πόρτα του στα πλάγια

12. vasilisbat

vasilisbat PB New Member

Έχω πρόβλημα με το κλουβί το καθαρίζω και δν φεύγει το γράσο αυτό που έχει το πλέγμα ξέρουμε κάτι να το καθαρισω, βέβαια δν βγάζει τόσο όσο στην αρχή αλλά αφήνει στο χερι μου ακόμα

13. maria p

Το έπλυνες με σαπούνι για τα πιάτα fairy;

14. vasilisbat

vasilisbat PB New Member

Ναι για τα πιάτα και χλωρίνη μετα για απολύμανση βέβαια.:( αλλά τπτ

15. maria p

Εννοώ την συγκεκριμένη μάρκα και ζεστό νερό. Δύσκολο να μην φύγει με αυτό.
    Τώρα ψάχνοντας στο internet, βρήκα ότι διαλύεται ευκολότερα αν στο σαπούνι ρίξεις και αλάτι :rolleyes:

16. Φοίβος

Δοκιμασε να το σαπουνισεις τριβοντας το με συρματοβουρτσα. Δεν καταλαβαινω ομως γιατι εχει γρασο... Το γαλβανισμα εννοεις?

17. vasilisbat

vasilisbat PB New Member

Ναι το γαλβανιζε,οκ θα προσπαθήσω και με το αλάτι και βλέπουμε... Thanks..

18. Φοίβος

Εαν αφαιρεσεις ολο το γαλβανισμα θα σου σκουριασει απο τα πρωτα πλυσιματα. Γενικοτερα το γαλβανιζε πλεγμα δεν ενδεικνυται για παπαγαλους, μιας και πιανονται πολυ πανω σε αυτο με το ραμφος τους καθως σκαρφαλωνουν. Αθροιστικα με το χρονο εχει κριθει επικινδυνο. Βεβαια ο περισσοτερος κοσμος το χρησιμοποιει λογω χαμηλου κοστους.

19. vasilisbat

vasilisbat PB New Member

αρα μπορει να εχω προβλημα με τα κοκατυλ ??δεν θα το τριψω απλα θα πεδευτω λιγο με το πλυσιμο δυο με τρεις φορες παραπανω ...ωστε να μην διωξω ττην προστασια και σκουριασει

20. YannisK

YannisK PB Known Member

Αυτό το λίπος που αναφέρεις είναι περίσσια χημικών (σκόνη ψευδάργυρου) από την διαδικασία γαλβανοποίησης. Το χαρακτηριστικό του είναι ότι βρομίζει τα χέρια με ένα σκούρο μεταλλικό χρώμα.

Με σαπουνάδα δυστυχώς δεν φευγει. Αυτό το που κάνω εγώ στις κλούβες είναι:
    Πλύσιμο με αραιό διάλυμα ξυδιού (λευκού αν έχεις, περίπου 20%). Μετά πλύσιμο με σκέτο νερό και καλό σκούπισμα με στεγνό πανί.
    Επιπλέον πρέπει να γίνει και ένας οπτικός έλεγχος για κολλημένα κομματάκια ψευδάργυρου πάνω στο πλέγμα τα οποία απομακρύνονται με ξύσιμο. Αυτά είναι τα πιο επικίνδυνα αφού τα παπαγαλάκια μπορούν να τα αποσπάσουν και να τα καταπιούν.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...