Κλουβί για ζεμπράκια

Συζήτηση με θέμα Κλουβί για ζεμπράκια, που ξεκίνησε από gennu, στο Forum 'Φροντίδα, Διαμονή, Εξωτικών Πουλιών' του PetBirds, 5 Δεκ 2015.

1. gennu

gennu PB New Member

Καλησπερα .Εγω τα ζεμπρακια μου τα εχω εδω και ειναι μια χαρα εχουν προσαρμοστη.... IMG_20150926_172505.jpg ουτε με τις πατιστρες εχουν προβλημα..

2. Phantomas

Phantomas PB New Member

Θεωρω πως ειναι αρκετα μικρο αυτο το κλουβι.

3. gennu

gennu PB New Member

Ναι οταν απογαλστιστη το ενα θα το βαλω σε αλλο κλουβη ξερεις αμα υπαρχει προβλημα να ναι μονοτου το μικρο μεχρη να μεγαλοσουν τα αλλα μωρακια; η ναπαρω ενα κλουβη με χωρισμα αναμεσα; ναναι οι γονοις δυπλα;

Πιο κλουβη ειναι καταληλο για ζεμπρακια.; κΑι αμα εχουν μικρα; ;))

4. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Γενικά για όλα τα πουλιά, καλύτερα είναι τα τετράγωνα κλουβιά, τοποθετημένα μάλιστα σε σημείο του τοίχου με τουλάχιστον τις δύο πλευρές τους καλυμμένες.
    https://petbirds.gr/articles/Κλουβιά-για-πουλιά.56/

5. gennu

gennu PB New Member

birdmarket3-500x500.jpg Αυτο κανει για το ζευγαρη και τα μωρακια;

6. gennu

gennu PB New Member

Δεν το χο παρει απλος ελεγα για τα μικρα οταν γινουν ανεξαρτητα χρειαζεται υποχρεωτικα να τα χωρισουμε; η ολα μαζι με γονεις. Δεν ξερω!

7. gennu

gennu PB New Member

Μου φηγε το αρσενικο τωρα τι κανω; μπορουν να ζησουν μονα τους η μανα με 3 μορα; ασε χαλια. Τα αλλαζα κ μου φηγε.

8. maria p

Πω πω κρίμα...πως να επιβιώσει το καημένο τέτοιο καιρό... Έχε τον νου σου μήπως γυροφέρνει κοντά εκεί.
    Θα τα καταφέρει η μάνα. Αλλά το ένα είναι μεγαλύτερο από τ' άλλα;

9. gennu

gennu PB New Member

Ναι ειναι ενα μεγαλο εξω κ τρεια μικρα μεσα....

10. maria p

Πόσων ημερών είναι τα μικρά; Νομίζω θα τα καταφέρει. Βάλε σπόρια στο μπαλκόνι για τον φυγά.

11. gennu

gennu PB New Member

Ναι ειναι ενα μεγαλο εξω κ τρεια μικρα μεσα....

Κατεβηκα κατω με φαει ... Κ μολις με ειδε ηρθε στην γωνεια κ εφερα το κλουβη κ ανοθξα την πορτα μετα απο λιγο μπηκε. Δοξα τον θεο. Οταν εχεις πιστι και υπομονη παντα ειναι δυπλα σου. Ειμαι χαρουμενη τωρα ευχαριστω. ;)))

12. maria p

Άντε μπράβο, πολύ χάρηκα. Προσοχή τώρα άλλη φορά η καθαριότητα μέσα στο σπίτι με κλειστά παράθυρα. Δεν χαμογελάει πολλές φορές η τύχη!!! :)

13. gennu

gennu PB New Member

Ναι το ξερω.... Ο φιλος μ ελεγε αστο δεν θα το βρεις κ εγψ ειχα ενσ τηκτο οτι καπου κατω ηταν ειχε στεναχωριθει η μανα...;))))))))

Ναι ειχα παπαγαλακια πρην μεσα το αλαγμα... Οκ...

14. YannisK

YannisK PB Known Member

Αυτό είναι τέλειο για τα ζεμπράκια. Έχει και χώρισμα και 4 πόρτες. Αν θελήσεις να τα χωρίσεις αργότερα σε θηλυκά / αρσενικά θα σε βοηθήσει πολύ. Επίσης με το χώρισμα μπορείς να έχεις 2 ζευγάρια.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...