Κλοπή αυγών και καταστροφή φωλιών στην ύπαιθρο

Συζήτηση με θέμα Κλοπή αυγών και καταστροφή φωλιών στην ύπαιθρο, που ξεκίνησε από glafkos, στο Forum 'Γενικά για Ιθαγενή Πουλιά - Υβρίδια' του PetBirds, 17 Μαρ 2008.

1. glafkos

glafkos PB New Member

Μου ήρθε στο μυαλό μου τώρα που βλέπω τίς φωλιές απο τα καναρίνια μου μία εικόνα απο ένα μαγαζί που σαν ντεκόρ στις βιτρίνες του είχε φωλιές κανονικές απο αγριόπουλα μαζί με τα αυγά τους όπως επίσης και μία κουβέντα που είχα κάποτε με κάποιον που μου έλεγε ότι πάει στα δέντρα του Υμηττού και πέρνει τα αυγά απο τις φωλιές που μπορεί να φτάσει και τα πάει να τα κλώσσησει η κανάρα του
    Αυτα απλά τα γράφω και εύχομαι φέτος να γλυτώσουνε όσες περισσότερες φώλιες και αυγά απο τα χέρια ορισμένων που απλά δεν σκέφτονται ότι το μόνο που καταφέρνουν είναι να κάνουνε ζημιά

2. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ! Ακουσαμε κι αυτο!

Εγω τετοιο μαγαζι δεν εχω δει ευτυχως... αλλα θα ενημερωνα σιγουρα μια φιλοζωικη οργάνωση να το εχει στα υποψιν της... :D

3. Sissy

Sissy PB Senior Member

Στο εξοχικο μας βρηκα σε δεντρο φωλια απο κοκκινολαιμιδες!
    Οταν ξαναπηγα μετα απο 20ημερο ελειπε η φωλια!Ειμαι σιγουρη οτι καποιοι την πηραν! :mad:δεν μπορω να το αποδειξω ομως...:(

4. ΙΟΑ

ΙΟΑ PB New Member

Δυστυχώς γίνονται και αυτά.Τι να πούμε ; Μέχρι που μπορεί να φτάσει ο... άνθρωπος(;).

5. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Μέχρι και τα 15 μέτρα! Ανάλογα με το ύψος του δέντρου :)

Δυστυχώς... :(

6. dikatgreece

dikatgreece PB New Member

Και βάλε !
    Γιατί νομίζεις ότι εξαφανιστήκαν αετοί, γεράκια κτλ?:eek:

7. kristhegreek

kristhegreek PB New Member

Δες και εδώ :Απειλούμενα είδη πουλιών
    .

Μοιραστείτε

Φόρτωση...