Κλαδι φοινικιας υλικο για φωλια

Συζήτηση με θέμα Κλαδι φοινικιας υλικο για φωλια, που ξεκίνησε από pommerouge, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 31 Μαρ 2009.

1. pommerouge

pommerouge PB New Member

πηγα στο παρκο της γειτονιας μου και βρηκα τους ανθρωπους που το περοιποιουνται και τους ρωτησα αμα μπορουν να μου κοψουν ενα κλαδακι απο φοινικα γιατι το θελω για υλικο φωλιας:p μου το εκοψαν με ευχαριστηση τους χιλιο ευχαριστησα κι εγω και τωρα πως το καθαριζω? μου ειπαν οτι μονο σκονη εχει .και πως το προσφερω στα λαβμπερντζ?:D

Συνημμένα Αρχεία:

• yliko.jpg
      yliko.jpg
      File size:
      61,3 KB
      Προβολές:
      47
  2. sarpijk

sarpijk PB New Member

χωρις να είμαι απολυτα σίγουρος , νομίζω ότι αυτό που εμεις αποκαλούμε "ίνες κοκοφοίνικα" ως υλικο φωλιάς δεν είναι τα φύλλα της φοινικιάς αλλά ίνες που βρίσκονται στο εξωτερικό της καρύδας (coconut)
    βέβαια ίσως να είναι κατάλληλο και αυτό που έχεις εσύ αλλά εγώ θα το αποξήραινα πριν.

Συνημμένα Αρχεία:

• 8828.jpg
      8828.jpg
      File size:
      22,2 KB
      Προβολές:
      45
  3. pommerouge

pommerouge PB New Member

τελικα δεν ειναι αυτο που εκοψα ?

4. mariah

mariah PB Member

Τις προαλλες ειχα δει στην εκπομπη του Dr Cooper στο ΣΚΑΙ οτι τα Lovebirds προτιμουν για φωλια φυλλα ιτιας και φυλλα μπαμπου.Ειχε θεμα στην εκπομπη του κατι αναλογο με Lovebirds και πως να φτιαχνουν φωλια και εδειξε αυτο.

5. pommerouge

pommerouge PB New Member

αρα αυτο δεν κανει ? ειναι απο μεγαλο φοινικα

6. mariah

mariah PB Member

Δεν ξερω για φοινικα να σου πω!Εγω ηθελα να σου πω τι ειδα στην εκπομπη!

7. Parrotsmile

Parrotsmile PB Member

Θα πας και θα πάρεις τις ίνες που βρίσκονται στο κορμό του φοίνικα σαν αυτές που έχει βάλει παραπάνω συσκευασμένες ο sarpijk.Θα τις πλύνεις με νερό και ξύδι και θα τα αφήσεις να στεγνώσουν.Τώρα τα κλαράκια που έχεις θα τα κόψεις σε πολύ λεπτές φέτες σαν κλωστές αφού τα πλύνεις όπως παραπάνω.Το ίδιο έχω κάνει και εγω.

8. pommerouge

pommerouge PB New Member

Οι συσκευασμενες απο τον sarpijk δεν τις εχω βρει δυστηχως.αρα το κλαδακι το βαζω απλα καθαρισμενο καλα και κομενο ψιλα ψιλα ε?

9. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Νικη, ακολουθησε τις συμβουλες του Κωσταντίνου... Τα φύλλα εκτός απο σκόνη , θα έχουν και ενα σωρό καταλοιπα απο τα καυσαέρια των αυτοκινήτων... Για αυτο πολύ μεγάλη καθαριότητα και προσοχή...

10. Parrotsmile

Parrotsmile PB Member

Ακριβώς και επειδή και εγώ δεν τα βρίσκω, κατέφυγα στα φυσικά.
    Ναι το κλαδάκι έτσι όπως λες αφού κόψεις το βλαστό και αφήσεις μόνο τα φύλλα που θα τα κόψεις(πλάτος) στα τρία ας πούμε.Αν δεν κατάλαβες πες μου να σου βάλω μια φωτο από τα δικά μου.

11. pommerouge

pommerouge PB New Member

για βαλε σε παρακαλω μια

12. Parrotsmile

Parrotsmile PB Member

Αριστερά από το κορμό που σου είπα παραπάνω και δεξιά πως θα κόψεις τα φύλλα από το κλαράκι που έχεις.

Συνημμένα Αρχεία:

Μοιραστείτε

Φόρτωση...