Κινδυνεύει το καναρινάκι μου

Συζήτηση με θέμα Κινδυνεύει το καναρινάκι μου, που ξεκίνησε από dani, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 31 Μαρ 2008.

1. dani

dani PB New Member

Το καναρινάκι μου ειναι αρρωστο. Πριν λιγες μερες επαιζε με ενα σχοινακι που ειχε στο κλουβι της. με αποτελεσμα να πιαστει στο δακτυλακι του. και σημερα εχασε πολυ αιμα και μπουμπουνιασε και ηταν ετοιμο να μου ψοφησει.
    Δε ξερω τι θα γινει.

2. kimi

kimi PB New Member

dani ελπιζω να πανε ολα καλα.

3. stefanos2007

stefanos2007 PB New Member

Υποθέτω ότι μόλις το κατάλαβες το έπιασες και απολύμανες την πληγή.

4. dani

dani PB New Member

Nαι αμεσως πηγα και του εβαλα μπενταντιν

5. dani

dani PB New Member

Τις πρωτες μερες ηταν μια χαρα, απλα ειχε μελανιασει. Αλλα σημερα χαλια!

6. stefanos2007

Όταν πιάστηκε πριν μέρες δεν είχε ματώσει? Σήμερα μάτωσε?

7. Προφανώς είχε μαζέψει άιμα στην πληγή και τώρα έσκασε.Συνέχισε να βάζεις μπεταντίν.Και να το πας στον γιατρό.Θα χρειαστεί αντιβίωση για να μην μολυνθει.Σε μία τέτοια περίπτωση ο γιατρός μου είχε συστήσει το ''αβιομισίν'' της ΤΑΦΑΡΜ και συνεχεί επάληψη με μπεταντίν.

8. jk21

jk21 PB Member Article Writer

μεχρι να προμηθευθεις το aviomysin (για να προλαβεις καταστασεις )χρησιμοποιησε αν εχεις σπιτι σου <<pulvo>> σπρει ή αν δεν βρισκεις ανοιχτο πετ σοπ λογω δευτερας σιγουρα θα βρεις <<pulvo>> στο φαρμακειο.το εχω δοκιμασει σε κατασταση αναγκης και ειχα σωσει απο αιμοραγια καναρινακι μου πριν 3 χρονια που το βρηκα ειδη ξαπλα κατω(οχι αναποδα) και με κλειστα ματια .σε 3 ωρες ετρωγε κιολας. οχι υπερβολικο ψεκασμα και οχι στα ματια.η ενεργη του ουσια ειναι η νεομυκινη ή νεομυσινη αν θυμαμαι καλα.

9. andreasrodos

andreasrodos PB New Member

Προσωπικά δεν θα ασχοληθώ με τα ιατρικά για τον απλούστατο λόγο ότι κι εγώ σε μια τέτοια κατάσταση περίπου τα ίδια που είπαν οι υπόλοιποι φίλοι θα έκανα.
    Χωρίς παρεξήγηση εύχομαι το κλουβί της φωτό να μην είναι το μόνιμο του και η τροφή που φαίνεται επίσης.Πατήθρες επίσης δεν βλέπω.
    Επαναλαμβάνω δεν κηρύττω απλά προσπαθώ να καταλάβω αυτές τις κατ'εμέ λανθασμένες επιλογές.
    Εύχομαι τα καλύτερα για το πουλάκι!

10. kimi

kimi PB New Member

Θα σας πω εγω. Το Σαββατο το ποδαρακι του ειχε μελανιασει κ ετρεχε λιγο αιμα. Του εβαλαν μπεταντιν κ σουφλαμιδοσκονη. Ηταν μια χαρουλα. Αλλα σημερα πρωι -πρωι ξαναματωσε. Ετρεχε πολυ αιμα. Και του ξαναεβαλαν μπεταντιν κ σουφλαμιδοσκονη. Ελπιζω να πανε ολα καλα, γιατι το καημενο εχει χασει πολυ αιμα.

11. skytiger

skytiger PB New Member

Λυπαμε πολυ για το καναρινακι σου:( σου ευχομε να πανε ολα καλα και να αρχησει ξανα να σου γεμιζει χαρα με το κελαηδημα του:p

12. lee

lee PB New Member

Αν σου ειναι ευκολο κανε αυτα αμεσα
    1 αναβεσα τη θερμοκρασια στο κλουβι του βαζοντας στη μια ακρη μια λαμπα γραφειου 40w η ακομα καλυτερα μια θερμαντικη λαμπα
    2 πολυβιταμινες στο νερο σε διπλη δοση απο την κανονικη
    3 βαλε αιμοστατικο βαμβακη στην πληγη
    4τροφη ενυσχημενη και καθαρη σποροι

13. diamantenia

diamantenia PB New Member

πωπω ,το καημένο μου.:( Μακάρι να γιάνει σύντομα..

14. stefanos2007

και 5 αλλαξέ του κλουβί

15. dani

dani PB New Member

του εβαλα αλλο κλουβακι

16. toni

toni PB New Member

περαστικά !

17. dani

dani PB New Member

Ενω ειπα πως ολα πανε καλα, απο χθες η καναρα μου κραταει το ποδαρακι της επανω. Να εχει παθει αγκυλωση; Ειναι πρησμενο κ παει κουτσο στο ενα ποδι. :(

18. dani

dani PB New Member

Να με το πονεμενο ποδαρακι.

Συνημμένα Αρχεία:

19. Σε γιατρο το πήγες;Αντιβίωση του έδωσες γιατί φοβάμαι μήπως έχει μολυνθει.Του έβαλες μπετα ντίν καθημερινά;Ποια είναι η όψη της πληγής;

20. lee

lee PB New Member

Μπορεις να του δωσεις λιγο παυσιπονο στο νερο του depon υγρο η 1/4 ασπιρινη σε μια ποτιστρα νερο ως υποστηρικτικο θα το ανακουφηση απο τον πονο

Μοιραστείτε

Φόρτωση...