Κελαηδούν λιγότερο όταν έχει ζέστη;

Συζήτηση με θέμα Κελαηδούν λιγότερο όταν έχει ζέστη;, που ξεκίνησε από diamantenia, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 16 Ιουλ 2008.

1. diamantenia

diamantenia PB New Member

Υπάρχει περίπτωση τώρα με τον καύσωνα-επειδή ζεσταίνονται-να μην κελαηδάνε όπως τις άλλες εποχές?Σε καναρίνια αναφέρομαι..:)

2. Spyridoula23

Spyridoula23 PB New Member

ναι υπαρχει περισπτωση... γι' αυτο πρεπει να τα εχουμε σε δροσερο μερος κι αν οχι να φροντιζουμε να τους εχουμε μια μπανιερα ή να τους ριχνουμε λιγο νερακι με ενα ψεκαστηρι!

3. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Αμάντα, σε πολλά καναρίνια έχει ήδη αρχισει η φάση της πτερρόροιας που για ολα τα πουλάκια είναι μια επώδυνη διαδικασια.Το γεγονός αυτο τα κάνει να κελαηδουν λιγότερο ένώ αλλα σταματουν το κελάηδημα εντελώς μεχρι το τελος αυτης της φάσης. Ειναι όπως ακριβως συμβαινει με εμας τους ανθρώπους ,οταν είμαστε ασθενείς εχουμε μειωμένες αντοχές και δυνατότητες

4. ckats

ckats PB New Member

Επισεις τα πουλια κελαιδουν περισσοτερο την περιοδο αναπαραγωγης ως αναζητηση ταιρη. Και παλι πολλα πουλια οταν ειναι ζευγαρωμενα κελαιδουν ελαχιστα.

5. diamantenia

diamantenia PB New Member

Ευχαριστώ Georgina μου,είμαι σχεδόν σίγουρη ότι κ στο δικό μου έχει αρχίσει η πτερόρροια.Σχεδόν δεν κελαηδάει καθόλου ο καημένος μου,μόνο όταν μας βλέπει κάνει κάτι μικρά "τσίου"...:)

6. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Αμάντα μου καλημέρα! Το βασικό χαρακτηριστικό της πτερόρροιας είναι η αλλαγη του φτερώματος των πουλιών. Πέραν του γεγονότος οτι δεν κελαηδούν, γεμίζει ο τόπος πούπουλα! Εξοπλίσου λοιπον με σκουπιτσα και φαρασάκι και ετοιμάσου...

Ψάχνοντας στο φόρουμ θα ανακαλύψεις πολλά και ενδιαφέροντα άρθρα σχετικά με την πτερόρροια με πολύ σημαντικές πληροφορίες.:)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...