Κελαηδουσε στη θηλυκια, ειναι ετοιμος;

Συζήτηση με θέμα Κελαηδουσε στη θηλυκια, ειναι ετοιμος;, που ξεκίνησε από EiriniKt, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 20 Απρ 2014.

1. EiriniKt

EiriniKt PB Member

παιδια εχω χωρισμενα τα καναρινια μου εδω και αρκετο καιρο επειδη στην 1η γεννα ο καναρος δεν ηταν ετοιμος και βγηκαν τα αυγα ασπορα.Σημερα τον ειδα που κελαηδουσε στη θηλυκια, την κοιτουσε μεσα απ το χωρισμα προσπαθωντας να περασει στη μερια της και φιλιοντουσαν συνεχεια(για 1η φορα)Αυτο σημαινει οτι ειναι ετοιμος? Εδωσα και φωλια στη θηλυκια και ηδη σχεδον την εχει τελειωσει.Τι να κανω να βγαλω το χωρισμα η να περιμενω κιαλλο?

2. HaRdKoR

HaRdKoR PB New Member

Ο αρσενικος σου ειναι ετοιμος και ντουρος. Βγαλε το χωρισμα και ασε τη φυση να κανει το θαυμα της...

3. EiriniKt

EiriniKt PB Member

να το βγαλω τωρα η να περιμενω το βραδυ? καπου διαβασα οτι τα ενωνουμε 4ο βραδυ για να κουρνιασουν μαζι και να ζευγαρωσουν το πρωι

4. alicedros

alicedros PB Supporter

Εφόσον γνωρίζονται δε χρειάζεται να τα ενώσεις το βράδυ πριν κουρνιάσουν. Αυτό το κάνουμε στα ζευγάρια που δε γνωρίζονται και ζευγαρώνουν για πρώτη φορά. :)

Άλλαξες θέση στο κλουβί ώστε να κοιμούνται όσες ώρες τους επιβάλλει η φύση??

5. EiriniKt

EiriniKt PB Member

ναι! ειναι ετοιμα λοιπον?

6. alicedros

alicedros PB Supporter

Βουρρρρρ! ;) με το καλό!

7. EiriniKt

EiriniKt PB Member

αντε καιρος ητανν! :D υπαρχει καμοια περιπτωση να δω το βατεμα η δεν παιζει να τα πετυχω σε τετοια φαση? :/

8. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Υπάρχει αν και είναι σύντομο, οπότε μόνο τυχαία αν το δεις. Δεν ντρέπονται πάντως. :)

9. EiriniKt

EiriniKt PB Member

ωραιαα! μεχρι στιγμης απο τοτε που ενωσα, ο αρσενικος μονο της κελαηδαει, δεν φιλιουνται οπως εκαναν χθες ουτε την κυνηγαει.Και αυτη ασχολειται μονο με τη φωλια! Ειναι κακο αυτο? Υπαρχει περιπτωση να ζευγαρωσαν χθες μεσημερι που εβγαλα το χωρισμα και γιαυτο τωρα να ειναι καπως αδιαφορα?:confused:

10. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Πιστεύω πως οχι.. Απο την στιγμη που συνυπάρχουν αρμονικά και η θηλυκιά φτιάχνει την φωλιά.. Δώσε τους χρονο και μην τα ενοχλεις. Τα περισσότερα βατεματα γίνονται με την θηλυκιά μέσα στην φωλιά.. Απο όσο έχω δει.. :)

11. alicedros

alicedros PB Supporter

Εγώ σε ζευγάρι μου φέτος έβλεπα φιλιά μόνο από το χώρισμα και κανένα βάτεμα και χθες έσκασε ένα μωρό και περιμένω το δεύτερο αύριο και όταν είναι στη φωλιά η θηλυκιά την ταίζει συνεχώς.. Το ότι δεν τα βλέπεις δεν σημαίνει ότι δεν ζευγαρώνουν.. Και όσο τα ενοχλείς τόσο δε θα τα βλέπεις.. Εφόσον έχουν ταιριάξει σαν ζευγάρι (φιλάκια, ταίσματα κτλ) σίγουρα θα ζευγαρώσουν και κατά πάσα πιθανότητα θα είναι και γόνιμα τα αυγά... Υπομονή και άσε τη φύση να κάνει το θαύμα της.

12. EiriniKt

EiriniKt PB Member

να σου ζησουν τα μικρακια!:D εχεις δικιο απλα εχω ανησυχισει γιατι βλεπω τον καναρο και παλι καπως αδιαφορο, αν και συνεχιζει να κελαηδαει:confused:

13. xaxo4

xaxo4 PB New Member

το ότι ένα αρσενικό ταίζει το θηλυκό στη φωλιά ενω αυτό κλωσάει , είναι σημάδι ότι είχε πάει καλά το ζευγάρωμα και υπηρχε βάτεμα?ευχαριστω.

14. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Το πιο πιθανον ναι.. Αλλα εχει τυχει σε ενα ξαδελφο μου που εχει κι αυτος καναρινια να γινεται ολο αυτο και τα αυγα να ειναι ασπορα. Μπορει να ταιριαξαν αφου εκανε τα αυγα.. Αν δεν εχουν σπορο απλα πηγαινεις στην επομενη γεννα που σιγουρα θα ειναι καλυτερη..

15. EiriniKt

EiriniKt PB Member

σημερα εκανε το πρωτο αυγο:Dυπαρχει πιθανοτητα να ειναι ασπορο, αφου το αυγο ηρθε μολις 2 μερες μετα απ οταν εβγαλα το χωρισμα?:/

16. alicedros

alicedros PB Supporter

48-72 ώρες κάνει η θηλυκιά να δημιουργήσει το αυγό μετά το βάτεμα.. Λογικά θα είναι! Αλλά και να μην είναι αυτό θα είναι το επόμενο! ;)

17. EiriniKt

EiriniKt PB Member

υπαρχει καποιος τροπος να το καταλαβω απ το χρωμα του αυγου η μονο με ωοσκοπηση?

18. alicedros

alicedros PB Supporter

Μόνο με ωοσκόπηση.. :)

19. EiriniKt

EiriniKt PB Member

οκ ευχαριστω!:p

20. HaRdKoR

HaRdKoR PB New Member

Ως προς το χρωμα εχω παρατηρησει πως παιζει καποιο ρολο, τουλαχιστον στα δικα μου καναρινια. Τα σκουρα μπλε αυγα ειναι τα ενσπορα ενω τα πιο ασπριδερα τα ασπορα. Ξερω οτι μπορει ολα αυτα να ειναι αμφιλεγομενα.

ΥΓ. Το τελευταιο αυγο ειναι και το πιο σκουρο.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...