Καφέ Παστέλ Κόκκινο Μωσαικό

Συζήτηση με θέμα Καφέ Παστέλ Κόκκινο Μωσαικό, που ξεκίνησε από panosm, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 18 Νοε 2014.

1. panosm

panosm PB New Member

Μια πανέμορφη μετάλλαξη.

pastel_edited.jpg

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Είναι όντως όμορφη. Πάνο, μπορείς να μας πεις δύο λόγια ενημερωτικά για την μετάλλαξη;

3. panosm

panosm PB New Member

Σε γενικες γραμμες το παστελ ειναι μια φυλοσυνδετη μεταλλαξη με κυριο χαρακτηριστικο της μειωση της ευμελανινης.
    Στην συγκεκριμενη περιπτωση ( του καφε παστελ ) δημιουργει εναν "μανδυα" σε ολοκληρο το φτερωμα .

Για να γινει ποιο κατανοητο αυτο παραθετω μια φωτογραφια ενος καφε κοκκινου μωσαικου ωστε να ειναι ξεκαθαρο πως λειτουργει πανω στο καφε αυτη η μεταλλαξη
    ( οι φωτογραφιες των πουλιων ειναι απο την δικη μου εκτροφη)

kafe.jpg

4. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Πάνο ..μαζί με το Μάκη ''ζωγραφίζετε'' και κοσμείτε το χώρο !

5. geo_ilion

geo_ilion PB New Member

πανεμορφα καναρια και τα δυο

6. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

MIXER.jpg
    Για άμεση σύγκριση τα βάζω και εδώ. Δραματική πράγματι η αλλαγή που επιφέρει η μετάλλαξη σ' αυτή την κατηγορία.

7. panosm

panosm PB New Member

Ευχαριστώ πολύ για τα καλα σας λόγια !

8. alicedros

alicedros PB Supporter

Πραγματικά ζωγραφίζετε! Μακάρι να μπορούσα και εγώ να δημιουργήσω τέτοια πουλια με τέτοια χρώματα! Συγχαρητήρια Πανο! :)

9. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Αλίκη χρειάζεται απλά λίγο πιο συστηματική ενασχόληση. Όλα ξεκινούν με ένα ζευγάρι. Αντε; :)

10. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Ακριβώς.... την τρέλα που χρειάζεται επιπρόσθετα την έχεις σε υπερθετικό βαθμό όπως όλοι μας..

11. Paianas

..και αρκετό διάβασμα για σωστά αποτελέσματα..

12. alicedros

alicedros PB Supporter

Τέτοια λέτε και με μπριζώνετε! Δυστυχώς ελεύθερος χρόνος 0, και ήδη ζορίζομαι με τα καναρινάκια μου για να τους παρέχω αυτό που τους αξίζει! Ακόμα μικρή είμαι... Όταν μεγαλώσω θα ασχοληθώ πιο συστηματικά με τα χρώματος! ;)

13. Paianas

Όταν μεγαλώσεις, θα ασχοληθείς με τους μελλοντικούς απογόνους σου ..έχεις δει πολλές γυναίκες να ασχολούνται συστηματικά με καναρίνια ?
    Αυτό είναι κυρίως αντρικό ''άθλημα'';)

14. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Ίσως τα περιορίσει για λίγο, σίγουρα όμως δεν θα τα "παρατήσει". Η "αρρώστια" μας δεν διακρίνει φύλο ή ηλικία.

15. panosm

panosm PB New Member

υπαρχει και η αλλη εναλλακτικη...να επιλεξει ετερον ημισυ που ηδη ασχολειται με τα καναρινια ! :D
    Οσες γυναικες γνωριζω που ασχολουνται με τα καναρινια ειναι λογο συζυγου :)

16. mxpf20

mxpf20 PB New Member

Τα καναρίνια αυτά είναι πανέμορφα. Τα χαζεύω ώρες τώρα:rolleyes:

Εγώ έχω από το 1995 καναρίνια(με μια μικρή διακοπή για 3-4 χρόνια). Από όταν πήγαινα δημοτικό. Ζήτησα σκυλάκι από την μητέρα μου, μου πήρε αλλά επειδη το πήρε τότε ο παππούς στο χωριο πήγαμε με τα ποδήλατα σε έναν κύριο που είχε πολλά καναρίνια και πήραμε το πρώτο ζευγάρι (που ποτέ δεν ζευγαρώσαν και μεταξύ τους για κάποιο λόγο:confused:). Και αν και μικρή ο καθαρισμός τους, ταϊσμα, νερό και προετοιμασία ζευγαρώματος πάντα γινότανε από εμένα. Και τα ψώνια για αυτά, ποδήλατο και πηγαίναμε μαζι.

Απλά η μητέρα μου φρόντιζε να συμβουλεύεται έναν γνωστό της που ασχολιόταν για ότι χρειαζόταν.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...