Κατι εχει βγαλει το budgie στο ραμφος του

Συζήτηση με θέμα Κατι εχει βγαλει το budgie στο ραμφος του, που ξεκίνησε από Arti -We-Pe-, στο Forum 'Ασθένειες Παπαγάλων' του PetBirds, 22 Αυγ 2009.

1. Arti -We-Pe-

Arti -We-Pe- PB New Member

πριν λιγο πηγα να χαζεψω το παπαγαλακι μου(γιατι δεν μπορω να χαζεψω το αλλο γιατι ειναι στη φωλιτσα και ζεσταινει τα αυγουλακια της)και παρατηρισα οτι εχει ενα περιεργο χρωμα το ραμφος του!Τι εχει?Μηπος ειναι στενοχοριμενο που ειναι μονο του εξω και παιζει?Ανησυχω παρα πολυ!Εαν μπορειτε να βοηθησετε θα μου κανετε μεγαλη χαρη!Ααα το ραμφος του εχει χρωμα...λιγο αλλα πολυ λιγο πρασινο,πολυ αλλα πολυ λιγο κιτρινο και λιγο γαλαζιο σαν τα φτερα του...σας περεκλω βοηθηστε με...:(:)(:)((

2. niva2gr

niva2gr PB New Member

Ίσως να είναι κάποια αρρώστια, ίσως και να έχει λερωθεί απο κάτι. Βγάλε το μερικές φωτογραφίες και δείξε μας. Έτσι, μόνο με την περιγραφή δεν μπορούμε να καταλάβουμε πολλά.

3. argyrhs

argyrhs Banned

αν θα μπορουσες να ανεβασεις μια φωτογραφια ισως να ηταν καλυτερα. οταν λες παπαγαλακια εννοεις Budgerigar? απο την στενοχωρια σιγουρα οχι, στα δικα μου γινεται ετσι το ραμφος οταν πασαλυβονται απο φρεσκα φαγητα, δεν μου εχει συμβει και ουτε το συναντησα πουθενα, ισως θα πρεπει να συμβουλευτεις καποιον ειδικο ιατρο αν δεν υποχωρησει...

4. Arti -We-Pe-

ναι budgeriga ειναι!αχ...μακαρι να ειναι απο το φαγητο!(μαλλον θα ανεβαζω φωτογραφιες σε λιγο)

5. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Μήπως τους έδωσες να φανε καποιο λαχανικό και λερώθηκε??

6. Arti -We-Pe-

λαχανικα δεν τους εδωσα...αλλα ισως να ειναι η τροφη γιατι εχει κομματακια πρασινα μεσα...

7. Arti -We-Pe-

μακαρι να μπορουσα να ανεβασω φωτογραφιες αλλα δεν ξερω σε αυτο το forum...:(

8. Arti -We-Pe-

αυτο που εχει στη μυτη του...

πειστευω οι φωτογραφιες που ανεβασα να ενφανιστουν...

Συνημμένα Αρχεία:

9. Georgina

Οι φωτογραφιες δεν ειναι και πολυ καθαρες...:(

θα σου πρότεινα να δωσεις μια μπανιερα στο πουλάκι να κανει το μπανιο του. Παρατηρησε αν με το μπανιο καθαρισει απο μονο του το ραμφος του. Ξαναπροσπαθησε να βγαλεις πιο καθαρες φωτογραφιες για να το δούμε καλυτερα. Συνηθως δεν πρόκειται για κατι σοβαρο,αλλα άν συνεχιζει και υφιστατε το πρόβλημα, καλο θα ηταν απο Δευτερα να το δει και ενας ειδικός γιατρός.

10. Arti -We-Pe-

του εχω μπανιερα αλλα τη φοβαται :(
    θα προσπαθησω για πιο καθαρες φωτογραφιες...

11. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Eγω απο τις φωτογραφιες αν και ειναι παρα πολυ θολες δεν βλεπω κατι το ανησυχητικο.Τι διαφορετικο παρατηρησες εσυ?Μηπως εννοεις το εντονο μπλε στην μυτη?

12. Arti -We-Pe-

οχι αυτο ξερω τι ειναι δεν ανησιχω γι αυτο αν και τωρα ειναι μια χαρα...εφτιαξε αυτο που ειχε οταν ηπιε νερο...

13. Georgina

Ευτυχως! Αρα ηταν καποιο υπόλειμα τροφης που ειχε κολλήσει εκεί!

14. Arti -We-Pe-

ουφ!ευτηχως!ευχαριστω για ολες τις πληροφοριες!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...