Κατα την πτεροροια, χανουν και τα φτερα της ουρας τους;

Συζήτηση με θέμα Κατα την πτεροροια, χανουν και τα φτερα της ουρας τους;, που ξεκίνησε από EiriniKt, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 26 Ιουν 2014.

1. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Εχω διαβασει σχετικα αρθρα, αλλα δεν ειδα να γινεται αναφορα καπου για τα φτερα της ουρας..Πεφτουν και επανακτωνται και αυτα;

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Ναι αν πέσουν ξαναβγαίνουν.

3. EiriniKt

EiriniKt PB Member

και πεφτουν παντα κατα τη διαρκεια της πτεροροιας;

4. maria p

Όχι απαραίτητα και όχι όλα. Μπορεί να συμβεί και αυτό. Ακόμα και αν πέσουν κάποια φτερά σε άλλη περίοδο από ατύχημα κτλ μετά την πτερόροια ξαναβγαίνουν.

5. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Ευτυχως γιατι ο δικος μου πιαστηκε καπου και του βγηκαν τα 2 μεγαλα φτερα της ουρας και τωρα ειναι σαν μαδημενο κοτοπουλο :p

6. maria p

Θα περάσει κάποια στιγμή το καλοκαίρι την πρώτη του πτερόροια και θα τα αποκτήσει και πάλι :)

7. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Παλι καλα, ευχαριστώ:D

8. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Στην πτερόρροια αλλάζει σταδιακά όλο το πτέρωμα του πουλιού. Σε μια φυσιολογική πτερόρροια βέβαια, αλλάζει με τέτοιο ρυθμό και τρόπο που δεν αφήνει κάποιο σημείο του σώματος εντελώς ακάλυπτο και δεν στερεί από τα πουλιά τη δυνατότητα να πετάνε.

9. Foudoukos

Foudoukos PB New Member

εγω παιδια παρατηρησα την ουρα του νταμνιαν να ειναι καπως "φαγωμενη"... δλδ οι τριχιτσες πανω στα φτερα να εχουν καποια κενα κυριως στην αρχη της ουρας... αυτο τι ειναι?

10. maria p

Χτυπάει η ουρά στα κάγκελα. Άλλαξε θέση στις πατήθρες να έχει χώρο η ουρά να στέκει χωρίς να ακουμπάει.

11. Foudoukos

Foudoukos PB New Member

οι πατηθρες ειναι βαλμενες καλα... μαλλον τα παιχνιδια το δημιουργουν το θεμα...

12. maria p

Ίσως , πάντως αυτή η εμφάνιση είναι αποτέλεσμα χτυπήματος της ουράς σε εμπόδιο.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...