Κατασκεύη σχετικά μικρής κλούβας

Συζήτηση με θέμα Κατασκεύη σχετικά μικρής κλούβας, που ξεκίνησε από tassos, στο Forum 'Ιδιοκατασκευές, Παρουσιάσεις Εκτροφείων' του PetBirds, 5 Μαϊ 2008.

1. tassos

tassos PB New Member

Παιδιά θα ήθελα σας παρακαλώ τις συμβουλές σας για ένα κλουβί που σκέφτομαι να φτιάξω.Δεν θέλω να είναι αρκετά μεγάλο γιατί δεν θα χωράει εκεί που σκέφτομαι να το βάλω.Λέω περίπου 1 μέτρο μήκος,60 εκατοστά πλάτος και 80-90 εκατοστά ύψος.Δεν έχω ξαναασχοληθεί κ θα ήθελα την βοήθειά σας.Μπορείτε να μου πείτε υλικά κτλ;

2. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Από υλικά υπάρχει μια πληθώρα φίλε μου. Από ξύλο στις 3 πλευρές και έτοιμη πρόσοψη (ή κουνελόσυρμα) μπροστά μέχρι σκελετό από dexion και κουνελόσυρμα γύρω γύρω. Αναλόγως τί σε βολεύει και με τι είσαι πιο εξεικοιωμένος για την κατασκευή. Για πόσα πουλιά την θές την κλούβα; Θα είναι κλούβα πτήσης ή αναπαραγωγής; Και μια μικρή παρατήρηση από εμένα που την έχω πατήσει, μην την κάνεις πολύ βαθιά γιατί θα υπάρχει πρόβλημα στο πιάσιμο των πουλιών καθώς και στη χρηστικότητα του πίσω μέρους της κλούβας.

3. Φιλε Τασο ισως ακουστει παραξενο αλλα θα σου προτινω κατι που εχω κατα νου αλλα δεν το εχω κανει ( ακομα ).Απλως το εχω σκεφτει μετα απο πολλες κατασκευες , ειναι η μορφη της δουλειας μου τετοια που με κανει να σκεφτομαι & την ευκολια εκτος απο το τελικο αποτελεσμα. Κουνελοσυρμα το καλο , γαλβανιζε , 2χ1 εκ. , και στις ενωσεις περιμετρικα λαμαρινογωνια οπως αυτη που χρησιμοποιουν οι γυψοσανιδαδες για ευκολια στα ενωματα ( τρυπιεται , δενεται πανευκολα ) . ΠΡΟΣΟΧΗ η μεγαλη διασταση του ''ματιου'' του πλεγματος να ειναι καθετα για να ταιριαζουν ολα τα αξεσουαρ του εμποριου , αν δεν βαλεις ετοιμες προσοψεις αγοραστες να κοψεις τις πορτες προσεχτικα γιατι αυτα που θα βγουνε θα ειναι στα μετρα ακριβως , να αφησεις αποστασεις για ταψακι καθαριοτητας , αν θελεις ''κλεψε'' λιγο απο το υψος και σε ενα ψιλο πατο MDF προσαρμοσε 4 ροδακια με φρενο (ετσι τα ζητας) 5-6 εκ. υψος εχουν και οπωσδηποτε αρκετες πορτες για να μπορεις ευκολα να βγαλεις καποιο πουλι οταν χρειαστει ( ειναι καπως μεγαλο το βαθος γι' αυτο σου το λεω , αν θελεις καντο λιγο πιο ρηχο πχ 45 εκ. ειναι καλα ) . Αν κατι δεν καταλαβες εδω ειμαστε , ελπιζω να πιανουν τα χερια σου και να μην ταλαιπωριθεις σε οτι τελικα επιλεξεις να κανεις . Καλη επιτυχια.

4. tassos

tassos PB New Member

απλά παιδιά θα ήθελα να αποφύγω τις ξύλινες κατασκευές.Και το θέλω για κλούβα πτήσης όχι αναπαραγωγής.Σας ευχαριστώ πολυ!

5. Stamatis

Stamatis PB New Member

6. Συμφωνώ απόλυτα!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...