Κατασκευή συσκευής διαχωρισμού σπόρων

Συζήτηση με θέμα Κατασκευή συσκευής διαχωρισμού σπόρων, που ξεκίνησε από kinigos, στο Forum 'Ιδιοκατασκευές, Παρουσιάσεις Εκτροφείων' του PetBirds, 23 Μαρ 2009.

1. kinigos

kinigos PB New Member

Που βρίσκεται αυτή η ιδιοκατασκευή,διαχωρισμού των φαγομένων κ μη σπόρων?
    Πως κάνετε καθαρισμό,κρίμα να πάει η τροφή χαμένη.
    Ευχαριστώ...

2. stylianos

stylianos Banned

Eγω θα σου προτεινα μια αλλη λυση.Παιρνεις τις ταιστρες απο το κλουβι,πας στα σκουπιδια σου,τις φυσας ελαφρια να φυγουν οι αδειοι σποροι και τελειωσες.

3. Νεκτάριος

Νεκτάριος PB New Member

Ακριβόςαυτό κάνω εγώ. kinigos δεν ήξερα πως ηπάρχει τέτοια μηχανή!

4. kinigos

kinigos PB New Member

Ευχαριστώ πολύ κυριε Μάκη για το σχέδιο,αν κ θέλει μελέτη.
    Στέλιο αυτό κάνω,αλλα δεν ξέρω πόσο αποδίδει.
    Την είχα βρει αυτήν την κατασκευή που λέω.
    Ηταν ένα κουτί ξύλινο κ είχε ένα μοτέρ με διακόπτη που φυσούσε τους σπόρους.

5. konstantis45

konstantis45 PB New Member

εαν δεν θελεις να φυσας δοκιμασε ενα πιστολακι για τα μαλια ...κανει δουλεια

6. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Καθαριστής σπόρων εν δράσει

7. mgerom

Περισότερο για να πέρνουμε ιδέες.!:p:D

8. kinigos

kinigos PB New Member

Πολύ χρήσιμη νομίζω η ξύλινη κατασκευή.Οι εκτροφείς με πολλά πουλιά, τι κάνουν?
    Εσεις κυριε Μακη?

9. panagis

panagis PB New Member

Αν σας είναι εύκολο κύριε Μάκη μπορείτε να μας δώσετε περισσότερες πληροφορίες για την κατασκευή του ξύλινου κουτιού.
    Ευχαριστώ.

10. mgerom

Μην παίρνετε παράδειγμα εμένα, γιατί δεν θα το φτιάξετε ποτέ.
    Δεν χρησιμοποιώ τίποτα για να καθαρίζω τα σπόρια.Εχω όμως την δυνατότητα
    να είμαι συνέχεια πάνω απο τα πουλιά, και μπορώ να εφαρμόσω τον χρυσό κανόνα.
    Λίγη τροφή αλλά καθημερινά. Κάθε μέρα τα υπόλοιπα στο καλαθάκι για τους σπουργίτες.
    Με αυτόν τον τρόπο εχω μια φύρα λιγότερο απο 20%.
    Εχω πάντα τα πουλιά, μέ φρέσκους σπόρους και δεν έχω και την επιπλέον δουλειά του καθαρισμού. ;)) Λίγο ασύμφορο? ίσως. :p

11. Katerina

Katerina PB Member

Καλο το κολπο με το πιστολακι γιατι απο το φυσα φυσα ζαλιζομαι...

12. xxx

xxx PB New Member

ρε τι πατέντες σκαρφίζεται ο άνθρωπος:D

13. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Αυτό που κάνει ο Μάκης είναι το ιδανικό. Κι εγώ αναγκαστικά φυσάω τις ταΐστρες για οικονομία όπως οι περισσότεροι νομίζω. Θεωρρώ ότι αυτές οι συσκευές κρύβουν ένα μεγάλο κίνδυνο κυρίως όταν έχουμε πολλά πουλιά. Την μετάδοση ασθενειών μέσω της τροφής. Αν βάλουμε σε ένα κουβά υπολλείματα από όλα τα πουλιά μας και μετά το φύσημα τα ξαναδώσουμε μπορεί οτιδήποτε μεταφέρει ένα πουλί στο κοπάδι μας να κολλήσει στα υπόλοιπα. Μια ασθένεια που μπορούμε να περιορίσουμε σε ένα πουλί με αυτό τον τρόπο θα γίνει επιδημία. Αυτός είναι ο λόγος που δεν χρησιμοποιώ κάτι τέτοιο μέχρι σήμερα και δεν με βλέπω και στο μέλλον.

14. dikatgreece

dikatgreece PB New Member

Νομίζω η καθημερινή αλλαγή τροφής είναι ο χρυσός κανόνας, όπως τόνισε ο κ. Μάκης. Ακόμη και με το φύσημα της τροφης που μπορεί κάποιος να κάνει υπάρχει περίπτωση να μεταφέρει ιούς και βακτήρια με την αναπνοή του ή σταγονίδια σάλιου που μπορεί να πέσει στους σπόρους.

15. legendguards

legendguards PB New Member

Ο δικος μου καθαριστης που εγινε με βοηθεια απο αρχειο αλλης κατασκευης και στο οποιο εγιναν αλλαγες λογω λανθασμενων στοιχειων

Συνημμένα Αρχεία:

Μοιραστείτε

Φόρτωση...