Κατασκευή κλούβας

Συζήτηση με θέμα Κατασκευή κλούβας, που ξεκίνησε από srp, στο Forum 'Φροντίδα Διαμονή Καναρίνιων' του PetBirds, 1 Ιαν 2008.

1. srp

srp PB New Member

Θελω να φτιαξω μια κλουβα διαστασεον Ι,20Χ50Χ50 γιια καναρινια.
    1]Εχει διαφορα να την φτιαξω με ανοξηδωτω η απλο μεταλο;:confused:
    2]Η να την κανω απο ξυλο με μεταλικη προσοψει και που θα βρωτα υλικα κατασκευης ωποσ οι προσοψεις.:confused:

2. gozi

gozi PB New Member

Agapite file psakse ligo to forum , tha paris sxedon oles tis apantisis , edo exoume ena problima sixenomaste ta fast food

3. srp

srp PB New Member

eyxaristo

4. boys

boys PB New Member

Γνωμη μου ειναι αν την κανεις με απλο μεταλο θα εχεις προβλημα με την σκουρια που ειναι οτι χειροτερο για τα πουλακια σου,το ανοξειδοτο ειναι καλο,
    οσο για το ξυλο που λες θελει μεγαλη προσοχη απο παρασιτα[ψειρες] οπου το
    ξυλο ειναι μια καλη κρυψωνα.

5. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις μελαμίνη και να κλείσεις τους αρμούς με ακρυλική σιλικόνη.

Αν σκέφτεσαι τη μεταλλική κατασκευή, τότε τα ανοξείδωτα υλικά είναι σαφώς καλύτερα.

6. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

μπορεις να βαλεις επισης κοντρα πλακε θαλασσης {πιο ελαφρυ απο την μελαμινη} και να το βαψεις με οικολογικο πλαστικο χρωμα,εγω αυτο εκανα με τις καινουργιες ζευγαρωστρες μου

7. vasilisp

vasilisp PB New Member

Αν έχεις βάψει το κόντρα πλακέ θαλάσσης με πλαστικό χρώμα νομίζω δεν έχεις κάνει καλά. Λερώνει πολύ εύκολα και με τα πλυσίματα κάποια στιγμή θα φουσκώσει.
    Θα έπρεπε να το βάψεις με αλλά υλικά που κάνουν για αυτή την δουλειά.

8. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

το κοντρα πλακε θαλασσης αγαπητε βασιλη{χρονια πολλα για την γιορτη σου }ΔΕΝ φουσκωνει διοτι ειναι υδροφιλο που σημαινει ειναι φτιαγμενο για να βρεχεται σε 10 χρονια περιπου θα το αλλαξω

9. vasilisp

vasilisp PB New Member

Ευχαριστώ για τις ευχές και σου εύχομαι καλή χρονιά. Δεν είπα ότι θα φουσκώσει το κόντρα πλακε (αν και παίζετε η αντοχή του στο νερό) είπα ότι θα έχεις πρόβλημα με το πλαστικό χρώμα το οποίο δεν κάνει να βρέχεται.

10. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

γιατι να βρεχεται το πλαστικο βασιλη???δεν θα ειναι στη βροχη ειναι σε στεγασμενο χωρο και τα πουλια δεν νομιζω να εχουν στη διαθεση τους καμια μανικα να το βρεξουν οποτε...

11. srp

srp PB New Member

Ευχαριστω για την βοειθια αλλα μηποσ ξερετε πουθα βρο προσοψεις;

12. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

δες στο kiklos και στο κτηνιατρικος κυκλος εμπορικη α.ε.

13. srp

srp PB New Member

Τορα τα εχω βρει ολα το μονο που μενει ειναι να τα αγορασω

14. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

καλη αρχη τοτε

15. srp

srp PB New Member

Θα την χριαστω:)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...