Κατασκευή κλούβας 5 ορόφων

Συζήτηση με θέμα Κατασκευή κλούβας 5 ορόφων, που ξεκίνησε από ANYWAY, στο Forum 'Ιδιοκατασκευές, Παρουσιάσεις Εκτροφείων' του PetBirds, 11 Μαϊ 2008.

1. ANYWAY

ANYWAY PB New Member

Κατασκευή κλούβας 5 ορόφων
    Ελπίζω να δώσω κάποιες ιδέες σε όσους ενδιαφέρονται
    Δέστε και άλλες Φώτο δικές μου από τα πουλιά μου στο προφίλ μου
    Δημήτρης anyway

Συνημμένα Αρχεία:

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Δημήτρη αν θέλεις κάνε μας μια αναφορά στα υλικά τον, τρόπο κατασκευής και μια πρόχειρη εκτίμηση του κόστους :)

3. ANYWAY

ANYWAY PB New Member

Σταυρο καλημέρα
    Συγγνώμη αν αργώ να απαντήσω αλλά λόγο δουλειάς ανοίγω ακανόνιστα
    το ιντερνετ .
    Τα υλικά που χρειάσθηκα για την κλούβα δεν ήτανε αρκετά ακριβά
    Για καλή μου τύχη πέτυχα πεταμένη μια παλιά βιτρίνα από αλουμίνιο ψιλό 16mm
    Προφανώς από κάποιο μαγαζί που έκανε αλλαγές .
    μερικά αλουμίνια από οδηγούς τζαμιών τα οποία και τα έκανα χωρίσματα για να μπορώ να χωρίζω τα κλουβιά όταν θέλω
    στα χωρίσματα χρησιμοποιώ κουνελοσυρμα όταν θέλω να βλέπει το ένα το άλλο
    η ένα κομμάτι πλαστικό λευκό όταν δεν θέλω ( είναι συρόμενα προς τα έξω ) .το ίδιο πλαστικό χρησιμοποιώ και για τους πάτους . έχω προβλέψει τασάκια για τον πάτο για την συλλογή τον ακαθαρσιών αλλά ακόμα δεν τα έχω βάλει και έτσι χρησιμοποιώ χαρτιά που τα τραβάω έξω και τα αλλάζω εύκολα με τα ίδια χαρτιά έχω βάλει γύρο γύρο από την κλούβα για να μην κρυώνουνε τα παιδιά όταν κάνει κρύο και τα έχω έξω . την βιτρίνα την έκλεισα γύρο γύρο με κουνελοσυρμα . το κουνελοσυρμα το έπιασα πάνω στο αλουμίνιο με βίδες και ροδέλες ώστε να μπορώ να κάνω όποτε θέλω διάφορες αλλαγές
    της πόρτες της έχω φτιάξει πάλι από κουνελοσυρμα και για μεντεσέδες χρησιμοποιώ τρία δερματικά καλωδίων από την μια πλευρά
    στο τελείωμα έχω βάλει και τέσσερις ρόδες μικρές με στοπ για να μπορώ να βάζω την κλούβα μέσα στο σπίτι τον χειμώνα .
    κόστος το κουνελοσυρμα η βίδες η ροδέλες τα δερματικά και η ρόδες . όπως καταλαβαίνεις κόστος πολύ χαμηλό για 14 κλουβιά
    αυτά προς το παρόν αν θέλεις κάποια διευκρίνηση πολλή ευχαρίστως να σου απαντήσω
    σύντομα θα βάλω Φώτο και από την νέα κλούβα που ετοιμάζω . 5 όροφοι από δυο κλουβιά ο όροφος μόνο για ζευγαρώματα .

Δημήτρης

ANYWAY

4. ANYWAY

ANYWAY PB New Member

Φυσικά η καλημέρα ισχύ για όλο το φόρουμ και για όσους διαβάζουν το θέμα
    Ευχαριστώ και συγγνώμη για την παράληψη
    Δημήτρης

5. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Δημήτρη καλησπέρα! Με γεια η καινούρια κατασκευή! :)

Αν μου επιτρέπεις θα ήθελα να πώ οτι τα κλουβάκια μου φάνηκαν λίγο μικρά. Οι δυό πατήθρες που έχεις βάλει είναι τόσο κοντά στα κάγκελα που θα τσακίζουν την ουρά τους και δεν θα μπορούν να κινούνται και να πετούν άνετα. Δεν ξερω αν έχεις το περιθώριο να τα μεγαλώσεις λιγο για να κάνεις την διαβίωση τους περισσότερο άνετη και για να μπορούν να γυμνάζονται χωρίς να τραυματίζουν τα φτεράκια τους!

6. valantis1

valantis1 PB New Member

Εγω πιστευω πως αν τα κλουβακια ειναι για αρσενικα ειναι μια χαρα. Θα συμφωνησω ομως με την georgina για τις πατηθρες.

7. lizard

lizard PB Member Article Writer

ωραια κατασκευη μπραβο για αρσενικα ενηλικα ειναι μια χαρα αφου οι πατηθρες διορθωνονται.

8. Kostas21

Kostas21 PB Member

Πολυ ωραια κατασκευη.Μπραβο!

9. ANYWAY

ANYWAY PB New Member

Καλησπέρα σε όλους και συγγνώμη άλλη μια φορά για την καθυστέρηση
    Πάνω από όλα καλό μήνα για τα πουλιά μας και της οικογένειες μας
    Τα κλουβιά στην πράξη είναι αρκετά άνετα για τα παιδιά γιατί έχουν αρκετό βάθος
    Της πατήθρες όντως της μετακίνησα για να έχουν μεγαλύτεροι άπλα όταν πετάνε
    Δεν έχω πολλά περιθώρια γιατί είναι δυστυχώς η πόρτες που με εμποδίζουνε
    Τώρα ετοιμάζω άλλη κλούβα με 5 ορόφους και αυτή αλλά με δυο διαμερίσματα ο κάθε όροφος για ζευγαρώματα
    Επίσης σκέπτομαι την κατασκευή κλούβας 2 μέτρα ύψος 4 μέτρα πλάτος και 60 πόντους ( περίπου ) το βάθος με δυο δέντρα μέσα και τα πουλιά μέσα ελεύθερα
    Δεν γνωρίζω αν θα πετύχει η συμβίωση τον αρσενικών σε ένα κοινό χώρο και γι αυτό θα ήθελα οπωσδήποτε την γνώμη σας
    Θα ήθελα επίσης την γνώμη τον ποιο έμπειρων στης γέννες και συμβουλές σχετικά με τα ζευγαρώματα και προς το παρόν μια τελευταία ερώτηση σχετικά με το αν πρέπει να τους δώσω προληπτικά φάρμακα
    Αυτά προς το παρόν
    Φιλικά πάντα
    Δημήτρης

ANYWAY

10. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Σχετικά με το μέγεθος των κλουβιών σου. Αν είναι πιο μεγάλο το βάθος από ότι το πλάτος ίσως ήταν καλύτερο να βρεις ένα τρόπο να στηρίξεις τα κλαδιά αντίθετα από ότι είναι τώρα. Έτσι ώστε να εκμεταλεύονται τα πουλιά το μεγαλύτερο χώρο του κλουβιού για να πετάνε από το ένα κλαδί στο άλλο. Όπως τα έχεις τώρα δεν έχουν καθόλου χώρο για πετάγμα και αυτό κάνει κακό γιατί πετώντας ρυθμίζεται ο μεταβολισμός τους και ασκούνται. Σημαντικό για να μην παχαίνουν αλλά και για να είναι σε καλή φόρμα (κυρίως οι θηλυκιές) για την αναπαραγωγή. Οι μυες των φτερούγων είναι οι κεντρικότεροι και πιο βασικοί στα πουλιά και έχει μεγάλη σημασία να ασκούνται. Έστω και πετώντας για λίγα εκατοστά.
    Για τα υπόλοιπα που ρωτάς παλιότερα κρατούσα σε μεγάλη κλούβα σε παρόμειες διαστάσεις αρσενικούς μαζί χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Τώρα πλέον προτιμώ να έχω τις θηλυκιές μαζί και τους αρσενικούς σε κλουβιά ξεχωριστά. Λιγότερο στρες από τον ανταγωνισμό μεταξύ τους και απολαμβάνω περισσότερο το κελάηδημά τους. Όταν λες προληπτικά φάρμακα τί εννοείς; Πιστεύω ότι αν δίνεις σωστή διατροφή και κάνεις μια καλή πρόληψη για παράσιτα δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...