Κατασκευάζω μια μεγαλη κλούβα

Συζήτηση με θέμα Κατασκευάζω μια μεγαλη κλούβα, που ξεκίνησε από pepe&pipi, στο Forum 'Ιδιοκατασκευές, Παρουσιάσεις Εκτροφείων' του PetBirds, 1 Ιουν 2016.

1. pepe&pipi

pepe&pipi PB New Member

καλησπερα στην ομάδα. πλεόν αποκτήσαμε 2 αγορακια πολυ ομορφα. προσωρινά ειναι σε ξεχωριστά κλουβάκια απο τα κορίτσια. κατασκευάζω μια μεγαλη κλούβα. πρέπει να βαλω χωρίσματα για το κάθε ζευγαράκι ή μπορούν να ειναι ολα μαζί? αν ειναι ολα μαζί υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί προβλημα σε ένα πιθανό ζευγάρωμα??

2. Deukalion

Deukalion Daily Active Member

3. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Ίσως άμα δώσεις λεπτομέρειες της κατασκευής που ετοιμάζεις να πάρεις καλύτερη και πιο συγκεκριμένη βοήθεια.

4. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Ποτέ δεν ξέρεις πως θα αντιδράσουν κατά την αναπαραγωγική περίοδο.
    Όμως πολλά θα εξαρτηθούν από το αν έχουν δέσει από πριν τα ζευγάρια σε δικά τους κλουβιά μόνα τους και από το μέγεθος της κλούβας.
    Γιατί πάρε υπ' όψιν σου ότι θα προκύψουν πιθανόν κάποιοι νεοσσοί.
    Τι κλούβα θα είναι εσωτερικού ή εξωτερικού χώρου;

5. billdere

billdere PB Member

Επιτρεψέ μου αν δεν το έχεις σκεφτεί ήδη, να βάλεις χώρισμα στην κλούβα το οποίο θα κρύβει τελείως το ένα ζευγάρι με το άλλο..
    Εγώ είχα το εξής πρόβλημα..
    Ενώ έχω χώρισμα σταθερό υπήρχε οπτική επαφή με τα πουλιά και η κανάρα που κλωσσούσε σηκωνότανε..
    Οπότε έχετο στο μυαλό σου αυτό!!!

6. pepe&pipi

pepe&pipi PB New Member

για εξωτερικου λεω αλλα αν κανει κρυο θα την βαζω στο σαλονι. αυτο ηθελα να ξερω να κρυβετε το ενα ζευγαρι απο το αλλο. σημερα για πρωτη φορα τα εβαλα ολα μαζι. μετα απο την καραντινα

Συνημμένα Αρχεία:

7. George98

George98 PB Active Member

Απο ότι φαίνεται μιλάμε για budgie και όχι για καναρίνια

Νομίζω πως τα budgie μπορούν να μείνουν μαζί γιατί είναι κοινωνικά πουλιά αλλά κράτα μια επιφύλαξη.... θα μας πουν περισσότερα οι γνώστες

8. billdere

billdere PB Member

Δεν το ήξερα Γιώργο... :p

Αλλά και πάλι σε περίοδο αναπαραγωγής θα πρέπει να είναι χωρισμένα σε ζευγάρια!!
    Βέβαια υπάρχουν και οι εξαιρέσεις άλλα είναι σπάνιες..

Εγώ Κωνσταντίνα σου προτείνω να φτιάξεις μια κλούβα μεγάλη και ευρύχωρη για τα παπαγαλάκια σου..

9. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Κοινωνικά είναι αλλά αν δεν έχουν τακτοποιηθεί ήδη τα ζευγάρια την εποχή της αναπαραγωγής μπορεί να υπάρξει πόλεμος.
    Πολύ όμορφα είναι όλα να σου ζήσουν!!!
    Ήδη δεν μου αρέσει που τα τρία είναι μαζί και το ένα χώρια. Παρακολούθησέ τα, μπορεί να ήταν τυχαίο την στιγμή της φωτογραφίας.

10. pepe&pipi

pepe&pipi PB New Member

εχεις δικιο. οταν ηρθε το δευτερο αγορι, αυτος καθόταν μονος του. μετα αρχισαν ολα να πιανουν τις γωνιες. μετα επαιζαν τα 2 αγορια μαζι. αλλα η μια θυλικά τον ηθελε δικό της. τωρα ειναι ολα ενταξει. θα προσπαθησω να φτιαξω την καινουργια μεγαλη κλουβα μεχρι τον φθινοπωρο σε περιπτωση που θελησουν να ζευγαρωσουν.
    ειναι 4 γλύκιες!!!!!!!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...