Καταναλωση αυγοτροφης

Συζήτηση με θέμα Καταναλωση αυγοτροφης, που ξεκίνησε από τονυ, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 18 Σεπ 2008.

1. τονυ

τονυ PB New Member

εχω παρατηρησει οτι την αυγοτροφη που βαζω στα πουλια τα αρσενικα την τελιωνουν αμεσως σε αντιθεση με τα θυληκα που πιο πολυ παιζουν μαζι της παρα την τρωνε

2. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Εσύ προσφέρεις ,εκείνα αποφασίζουν,ανάλογα
    με τις ανάγκες τους.Αν δεν τα έχεις σε κλούβα πτήσεις
    τα πουλιά πάντως ,καλόν είναι να περιορίσεις
    την αυγοτροφή.Τώρα σε λίγο θα έχουμε και φρέσκα μήλα
    που είναι μια άλλη λιχουδιά και δημιουργεί και ...απεξάρτηση
    απο τίς πρωτείνες.

3. τονυ

τονυ PB New Member

τα πουλια ειναι σε κλουβες πτησης αλλου αρσενικα αλλου θυληκα και σε αλλες τα νεαρα. τα αρσενικα και τα νεα πουλια την τρωνε την ταιστρα (μικρη) σε καποιες ωρες τα θυληκα την ιδια ωρα εχουν φαι το 15-20% .μηλα τρωνε 1 -2 φορες την βδομαδα αυτη την εποχη

4. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

-Αν έχουν τελειώσει με την πτερόρροια Αντώνη καλόν είναι να περιορίσεις ούτως ή άλλως την αυγοτροφή.Το μειονέκτημα της κλούβας
    ειναι οτι δεν μπορείς να πιάνεις εύκολα τα πουλιά(χωρίς φασαρίες)
    για να δείς πως πάνε απο πάχος.Επειδή το συκώτι είναι ίσως το βασικότερο
    όργανο στα πουλάκια μας ,έχω πάντα έναν φόβο για τυχόν έντονη πάχυνση που σίγουρα θα δημιουργίσει προβλήματα αργότερα. Επείσης συνηθίζω να δείνω φρούτα και πράσινα, μόνο στην εποχή τους, ώστε να υπάρχει αυτή η ποικιλία
    και η διαδοχή των εποχών ,γι' αυτό και η αναφορά μου στα μήλα.

5. τονυ

τονυ PB New Member

επιτελους πτεροροια τελος εδω και 4-5 μερες αυγοτροφη τους δινω 1 αντε 2 φορες την βδομαδα

6. hatz

hatz PB New Member

Αν αντι για αυγοτροφη εμποριου δινω μια που θα φτιαχνω εγω, την οποια ειδα εδω στο φορουμ ειναι ολα καλα?

Η αυγοτροφη θα περιεχει:

1 αυγο βραστο λιωμενο με πιρουνι,πολυ καλα θρυματισμενο τσοφλι και θρυματισμενη φρυγανια.

7. PRO

PRO PB New Member

Υπαρχουν διαφορες παραλλαγες σε αυγοτροφες που μπορεις να φτιαξεις.Παντως αν στα παραπανω εβαζες φρυγανια ολικης αντι για την ασπρη,λιγο νιζερακι,βρωμη,μελι και πολυβιταμινες νομιζω οτι η αυγοτροφη σου θα γινοταν ποιο ολοκληρωμενη.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...