Καταλληλο κλουβι για τσιχλονι

Συζήτηση με θέμα Καταλληλο κλουβι για τσιχλονι, που ξεκίνησε από vaylane, στο Forum 'Γενικά για Ιθαγενή Πουλιά - Υβρίδια' του PetBirds, 30 Ιουλ 2008.

1. vaylane

vaylane PB New Member

Εδώ και λίγο καιρό ενας φίλος μου έδωσε ενα αρσενικό τσιχλόνι. Προς το παρόν το έχω σε μεγάλη κλούβα αλλά θα ήθελα να τον απομονώσω σε κλουβάκι. Ξέρει κανείς τι διαστάσεις θα ήταν καλές για να είναι άνετα ?

2. muthos

muthos PB New Member

καλημερα φιλε το καλητερο μερος για να μηνει το τσιχλονι και να εστανετε ομωρφα ειναι ελευθερο στην φηση

3. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Γειά σου Χρόνη! Υπάρχουν γύρω στα 20 διαφορετικά είδη τσιχλονιών. Το κυριότερο χαρακτηριστικό τους είναι οτι πρόκειται για εδαφόβια πουλιά, που σημαίνει οτι με δυσκολία θα καταφέρουν να επιβιώσουν σε ενα τοσο μικρό και περιορισμένο χώρο όπως αυτό της κλούβας ...ποσο μάλλον αν το περιορίσεις σε ενα πολύ μικρό κλουβί. :rolleyes:

Είναι σίγουρα πολύ όμορφο το συναίσθημα να το ακούς να κελαηδάει, αλλά είναι πολύ καλύτερο να απολαμβάνεις το κελάηδημά του ελευθερο στο φυσικό του περιβάλλον. Εκεί έχει μεγαλύτερες πιθανότητες επιβίωσης. Θα ειναι πραγματικά πολύ κρίμα να το δεις εσυ και τα παιδάκια σου αψυχο μεσα στο κλουβί.
    Δως του λοιπόν το πιό ανετο χωρο να ζησει... Την ιδια την φύση!:)

Θα σε περιμένουμε να μοιραστεις μαζί μας τα συναισθήματά σου από την απελευθέρωσή του!

4. vaylane

vaylane PB New Member

Θα βγάλω μερικές αναμνηστικές φωτό και θα τον ελευθερώσω τότε :) Ελπίζω να αντεπεξέλθει γιατί είναι τουλάχιστον 3 χρόνια σε αιχμαλωσία.

5. vaylane

vaylane PB New Member

Free as a bird. Θα ποστάρω αργότερα και τα photo. Δεν φάνηκε πάντως να έχει πρόβλημα στο να πετάξει!

Ενημερωτικά το τσιχλόνι δεν έχει κάποιο συγκεκριμένο κελάιδημα πέραν ενός λεπτού *τσιπ τσιπ*.

6. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

3 χρονια ε?μηπως αυτο θα ταν λιγο καπως?ειναι σιγουρο οτι θα επιβιωσει?

7. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

μπραβο...εκανες το καλυτερο!

8. vaylane

vaylane PB New Member

Φώτη αυτός που μου το έδωσε είπε οτι είχε τουλαχιστον 3 χρόνια. Αλλά το είχε πιάσει ενήλικο οπότε δεν πιστεύω να έχει πρόβλημα επανένταξης. Όσο το είχα και εγώ ήταν αρκετά άγριο και ανήσυχο.

9. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Aφιερομένο στον Χρόνη ,για την ωραία του πράξη

http://ibc.hbw.com/ibc/phtml/votacio.phtml?idVideo=15850&Emberiza_cirlus

10. Smokie

Smokie PB Member

Φώτη είσαι ωραίος φιλαράκο, συγχαρητήρια :)

11. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

φωτη???μα δεν το ελευθερωσα εγω...μαλλον μπερδευτικες...

12. vaylane

vaylane PB New Member

Όλοι όσοι αγαπάνε τα ζώα θα έκαναν αυτήν την κίνηση αν καταλάβαιναν ποιο είναι το καλύτερο για το πουλάκι. :) Ιδιαίτερες ευχαριστίες σε όλους σας (Και απο εμένα και απο το τσιχλόνι!)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...