Καρφιά σε δέντρα για να μη κάθονται πουλιά

Συζήτηση με θέμα Καρφιά σε δέντρα για να μη κάθονται πουλιά, που ξεκίνησε από Sissy, στο Forum 'Φωνές Πουλιών, Βίντεο, Φωτο' του PetBirds, 14 Απρ 2015.

1. Sissy

Sissy PB Senior Member

Όταν διάβασα τον τίτλο προσπάθησα να καταλάβω τι μπορεί να εννοεί....φαίνεται πως δεν διαθέτω τόση φαντασία:mad:

Καρφιά φαίνεται να έχουν τοποθετήσει πάνω σε δέντρα για να μην κάθονται τα πουλιά, τα εστιατόρια Goody’s και Εverest στην Κηφισιά επί της οδού Λεβίδου, όπως φαίνεται ξεκάθαρα στην φωτογραφία που ανέβασε στον προσωπικό του λογαριασμό στο twitter ο φωτογράφος N. Γεωργίου

Όπως σωστά επισημαίνει τα δέντρα δεν είναι ιδιοκτησία κανενός εκ των δυο εστιατορίων και θα ήταν ενδιαφέρον να μάθουμε εαν ο δήμος Κηφισιάς γνωρίζει το γεγονός ή αν έχει δώσει την άδεια του για να γίνει κάτι τέτοιο.
    πηγή

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Καλά που μας το είπες...
    Να τρώμε πιο συχνά άμα είναι....

3. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Ναι το διάβασα κι εγώ χθες Σίσσυ μου, πρόκειται περί αίσχους. Υποθέτω ότι παθαίνουν και τα δένδρα από τέτοια ποσότητα καρφιών και ο δήμαρχός τους είναι γεωπόνος.

4. Sissy

Sissy PB Senior Member

Δυστυχώς όπως φαίνεται η Κηφισιά συνεχίζει την ιστορία κακοποίησης των δέντρων του δήμου της.....

5. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Mη χειροτερα..o_O

6. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Το θέμα είναι ότι θα πιστεύουν πως είναι τα πουλιά που διώχνουν τους πελάτες.

7. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Δεν το κάνουν γι αυτό ..Προφανώς οι κουτσουλιές είναι το πρόβλημα. Αν βγάζουν και τραπεζάκια έξω, το πρόβλημα με τις ''ρουκέτες'' είναι εντονότερο.

8. maria p

Θα μπορούσαν να κάνουν πατέντα με τέντα κάτω από τα κλαδιά του δέντρου.

9. magdaki

magdaki PB New Member

ειναι ευκολοτερο και οικονομικοτερο να τοποθετησουν 100 καρφια ομως.....

10. ianos

ianos Daily Active Member

Εγώ νομίζω ότι αν έχουν βρει τροπο να βάλουν τα καρφιά έτσι ώστε να μην επηρεάζεται το δέντρο, πχ να τα κολλάνε, και αν τα πουλακια απλώς απωθούνται απο τα καρφιά και δεν υπάρχει κίνδυνος να πληγωθούν, και αν η κατάσταση αυτή ισχύει για λίγα δέντρα και αν έχουν πάρει άδεια απο το δήμο γιατι θα έπρεπε τουλάχιστον να ζούμε σε μια αγνοούμενη κοινωνία, δεν τρέχει και τίποτα.
    Φυσικά και αν η γιαγιά μου είχε α........α θα ήταν ο παππούς μου, και αυτό το λέω διότι πιστεύω ότι γενικά οι άνθρωποι αντιμετωπίζουν τη φύση όπως τους καπνισει είτε πρόκειται για δέντρο, ειτε για ζώο η πουλί ειτε για το ίδιο τους το παιδί, και οι τύποι ούτε ρώτησαν κανένα, και δε θα δίσταζαν να κάνουν οτιδήποτε για το κέρδος τους. Βέβαια, δε θα ήθελα με τίποτα να κάθομαι στην ωραία σκιά και να τρώω το έστω πλαστικό φαγητό μου με σάλτσα κουτσουλιάς...

11. YannisK

YannisK PB Known Member

Κανένας σεβασμός για τα λιγοστά δέντρα! Και να σκεφτεί κανείς ότι ίσως αυτός ο πλάτανος να είναι περισσότερα χρόνια εκεί από όλους τους θαμώνες!
    Έτσι ξεκινάνε οι αυθαιρεσίες και κάποιο πρωινό λείπουν ολόκληρα δέντρα!

12. Paianas

Για να έχουμε ολοκληρωμένη άποψη, θα πρέπει να έρθουμε για λίγο και στη θέση του επιχειρηματία, που πληρώνει υπαλλήλους, δημοτικά τέλη, για τα καθίσματα κάτω από τα δένδρα κ.ο.κ. ...τα καρφιά είναι απλά ''απωθητικά'', μην παθαίνουμε οικολογική κρίση.

13. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Εντάξει....δεν είναι και ότι καλύτερο.....αλλά για φανταστείτε να πίνετε τον καφέ σας και να σας έρθει η ρουκέτα στα μαλλιά. (και αν είναι και γυναίκα.......χαχαχα)

Τα κωλόπουλα.........Θα πείτε. (εσεις που την φαγατε)......Και ο διπλανός για να κάνει καμάκι.....Γούρι-γούρι (θα πει)

Εχω και γω το ίδιο πρόβλημα σε μερικά τραπεζάκια στο μαγαζί μου αλλά δεν έχω κάνει τίποτα. Απλά ενημερώνω την κατάσταση.

Αλλά είναι μόνο δύο τραπεζάκια και το θεωρώ αμελητέο.

Αν βάλεις κάποια τέντα θα θέλεις αλλαγή κάθε λίγο και λιγάκι στο πανί.

Αντε βρες άκρη.

14. misalouris

Έχετε δίκιο.... αυτό γίνεται πάντα....
    Όπου πάει ο άνθρωπος.... πρέπει να φύγουν τα άλλα ζώα.... πως θα πιει τον καφέ του... τον ενοχλούν....
    Γιατί δεν το καταλαβαίνετε?

15. maria p

Δεν διαφωνούμε ότι είναι πολύ δυσάρεστο να ξαποσταίνεις χαλαρός και να σου ρχονται κουτσουλιές στο κεφάλι ή το ποτό σου.
    Και την επιχείρηση καταλαβαίνω που θέλει να δουλέψει και να επιβιώσει.
    Αλλά είναι μία συμβίωση αυτή με τα ζώα της φύσης και όλοι πρέπει να ζήσουμε.
    Την λύση με τις ακίδες είχαν - έχουν χρησιμοποιήσει και στα μνημεία της Αθήνας, που είναι απείρως μεγαλύτερης σπουδαιότητας και τότε θυμάμαι είχε γίνει φασαρία.
    Είπα την σκέψη με τα τεντόπανα, γιατί έχω παρατηρήσει να τα χρησιμοποιούν για λόγους design ή μερικής σκίασης και η τοποθέτηση - αφαίρεση για καθαριότητα είναι εύκολη και απλή.
    Η επιχείρηση,προκειμένου να αποφύγει την στηλίτευση, που μπορεί να έχει και ανταγωνιστική προέλευση αλλά και για να παρέχει στιγμές χαλάρωσης στους πελάτες της εκμεταλευόμενη την δροσιά του δένδρου, θα πρέπει στην εβδομαδιαία καθαριότητα να συμπεριλάβει και τα σκίαστρα.
    Συγκάτοικοι είμαστε όλοι.....

16. Sissy

Sissy PB Senior Member

Αυτά τα δέντρα βρίσκονται εκεί φυτρωμένα πολλές δεκαετίες.Το συγκεκριμένο σημείο είναι πολύ κεντρικό και συγκέντρωνε πολύ κόσμο, διότι συνήθως ήταν νοικιασμένο σε καφέ-φαγάδικα τα οποία όπως θυμάμαι είχαν ομπρέλες πάνω απ΄τα τραπεζάκια τους.
    Θα μπορούσε κάλλιστα να συνεχίσουν την επαγγελματική τους δραστηριότητα με την ίδια λογική.

17. misalouris

Ά πα! πα!...
    Τι θέλεις δηλαδή ... να κελαηδούν από πάνω τα πουλιά και να μην ακούμε τι λέμε στο κινητό μας...

18. maria p

Γιάννη υπερβάλλεις δεν σκέφτονται όλοι έτσι.

19. misalouris

Έχεις δίκιο... και μάλιστα μεγάλο.
    Απλά με την υπερβολή ίσως ταρακουνηθούμε λίγο......

20. Paianas

Ούτε έτσι ...δεν υπάρχει μόνο άσπρο και μαύρο ...και δεν τα σκότωσαν ...περιορισμούς (καλώς η κακώς) έβαλαν.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...